Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Starbucks vsadil na zelené budovy s ekologickým designem i provozem
2 min 2875
22.6.2018 / ela / 2 min. čtení

Starbucks vsadil na zelené budovy s ekologickým designem i provozem

Starbucks vsadil na zelené budovy s ekologickým designem i provozem
Čím větší byznys, tím větší je jeho dopad na životní prostředí. Světový kavárenský lídr Starbucks proto usiluje o snižování spotřeby energií ve svých prodejnách. Více než 1400 jich už získalo certifikaci LEED, která potvrzuje, že splňují přísná ekologická kritéria. Nejnovějším přírůstkem je kavárna v Yosemitském národním parku v Kalifornii, jež otevřela letos v březnu.

Řetězec Starbucks je opravdovým gigantem – zaměstnává přes 300 tisíc lidí a provozuje na 28 tisíc kaváren v 76 zemích světa. Od roku 2008 působí v České republice, kde má přes 30 provozoven. Dnešní zákazníci stále častěji sledují, jak se firma chová k životnímu prostředí. Společenskou odpovědnost proto ve Starbucks berou vážně, což dokazuje i spolupráce s Americkou radou pro šetrné budovy (USGBC), která vytvořila certifikační program šetrných budov LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).

„Starbucks je skutečným lídrem v oblasti zelených budov," řekl při otevření kavárny v Yosemitském národním parku Mahesh Ramanujam, prezident a generální ředitel USGBC. „Jako jeden z nejúspěšnějších nositelů certifikace LEED pomohl utvářet způsob, jakým maloobchodníci vnímají a používají tento systém hodnocení.“

Starbucks

Moderní požadavky na kvalitu prostředí i ekologický provoz je dokonce možné skloubit s historickými budovami a okolní přírodou. V případě kavárny Starbucks v Yosemitech zachovali designéři původní vlastnosti historické budovy z poloviny minulého století včetně klenutých stropů s odhalenými trámy. Renovované betonové podlahy svou šedou barvou odkazují ke skalnatému korytu řeky Merced, která protéká v blízkosti kavárny. „O designu jsme hodně přemýšleli,“ uvedla designérka Karina Lagaceová. „Chtěli jsme respektovat park a přidali jsme jen to, co bylo třeba.“

Letité zkušenosti s výstavbou zelených budov umožnily řetězci Starbucks realizovat projekt, který by byl ještě na přelomu tisíciletí nemyslitelný – podle nejpřísnějších zelených standardů přebudovat chátrající historický objekt v Seattlu. Téměř staletá budova někdejšího automobilového showroomu ve městě, kde Starbucks sídlí a v roce 1971 tu otevřel svou první kavárnu, se změnila na moderní pražírnu s kavárnou a restaurací. Historické prvky, jako jsou staré trámy či cihlová fasáda, byly zachovány. Budova v roce 2015, rok po svém otevření, získala nejvyšší, platinový stupeň certifikace LEED.

Starbucs 2

Do roku 2025 chce Starbucks mít na deset tisíc zelených maloobchodních prodejen. Vedle snižování spotřeby energie se také stále více zaměřuje na využití zelené energie. V roce 2015 se připojil k iniciativě RE100, sdružující dnes již přes 120 velkých společností, které se zavázaly stoprocentně využívat energii z obnovitelných zdrojů. Nedlouho poté Starbucks dosáhl svého cíle zejména díky nákupu zelených certifikátů v objemu odpovídajícím celkové spotřebě svých provozů na celém světě. Podniká však i další praktické kroky – v Severní Karolíně spolufinancoval výstavbu obří solární elektrárny, jež od loňského května zásobuje 600 provozoven Starbucks v osmi státech USA. Ve státě Washington zase 116 kaváren odebírá energii z větrné elektrárny. 

Letos v březnu Starbucks také podpořil deseti miliony dolarů iniciativu NextGen Cup Challenge, která hledá ekologickou (plně kompostovatelnou) náhradu za současné plastové a papírové kelímky v prodejnách kávy či rychlého občerstvení.

Environmentální certifikace LEED patří mezi nezávislé audity, které jsou pro komerční sféru dobrovolné a slouží jako důkaz kvality budov z hlediska jejich dopadu na životní prostředí a zdraví lidí. Certifikační systém LEED vznikl v roce 2000 ve Spojených státech a dnes má globální působnost. U nové výstavby hodnotí například spotřebu energií a zdrojů, kvalitu managementu stavebního procesu nebo kvalitu použitých materiálů. U stávajících budov se vedle spotřeby energií soustředí na management budovy a operační náklady či na nakládání s odpady. Zájemci z České republiky najdou bližší informace o certifikaci LEED na stránkách České rady pro udržitelné budovy.

Nejlepší články e-mailem