Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Marek Bednář


Články autora

Černá záplava: Levná ropa proti elektromobilům?

18.3.2020 / Marek Bednář / 4 min. čtení
Ropu neboli „černé zlato“ už několik desetiletí čeká vrchol, po němž začne těžba klesat. Nová a nová naleziště, většinou ve správě zemí, které nejsou obchodem s ropou příliš známé, však přispívají ročně na trh dalšími stovkami milionů barelů, což nutně tlačí cenu černého zlata dolů. A co tato „nová ropa“ znamená pro zelenou mobilitu?

E-Highway: Elektrická dálnice

23.1.2020 / Marek Bednář / 4 min. čtení
Říká se jim „e-Highway“, česky někdy „elektrická dálnice“. Přesnějším označením by bylo „elektrifikovaná dálnice“. Tedy taková, která umožňuje dobíjení elektrických aut přímo za jízdy. Je totiž osazena trolejemi podobně jako tramvajová trať.

Vyplatí se firemní CNG flotila?

25.11.2019 / Marek Bednář / 4 min. čtení
„Fleetová“ auta a dieselové motory jsou většinou synonyma. Ať už je řeč o osobních autech manažerů či obchodních zástupců, nebo o náklaďácích, není to jediná možnost, kterou současný trh nabízí. CNG, neboli stlačený zemní plyn, je ve spojitosti s ekologií zmiňován čím dál častěji. Může se ale vyplatit?

Alternativy k naftě existují

14.11.2019 / Marek Bednář / 5 min. čtení
Ačkoliv drtivá většina nákladních aut stále jezdí na naftu, není to však jediná volba. Variantu v podobě zemního plynu už dnes využívají desetitisíce přepravců a nejeden městský dopravní podnik v ČR využívá plynové autobusy. Výhody po stránce ekologie jsou ohromné. Ještě výhodněji se jeví provoz na vodík, na jeho rozmach si však ještě počkáme.
Nejlepší články e-mailem