Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Vlastimil Pečínka (Seznam.cz): Z tepla serverů Kokury jsme mohli vytápět skleník
7 min 5376
16.1.2017 / jas / 7 min. čtení

Vlastimil Pečínka (Seznam.cz): Z tepla serverů Kokury jsme mohli vytápět skleník

Vlastimil Pečínka (Seznam.cz):   Z tepla serverů Kokury jsme mohli vytápět skleník
Datové centrum Kokura společnosti Seznam.cz se rozkládá na ploše 2500 metrů čtverečních a jeho aktuální celkový energetický odběr se pohybuje kolem 750 kW, což by se dalo přirovnat k průměrnému odběru zhruba 500 domácností. 

V polích na okraji Prahy jen těsně vedle výpadovky na Mladou Boleslav jsou jako vržené kostky vedle sebe rozmístěny obří plechové krabice. Tady, jen kousíček od Černého mostu, totiž mají svá logistická centra známé maloobchodní řetězce a mnohé další firmy. Jedna z budov se ale ostatním vymyká, i když to na první pohled nemusí být příliš patrné.

Uvědomíte si to až ve chvíli, kdy na ní spatříte logo firmy Seznam.cz. Asi vás hned napadne, že tady se jistě nebudou skladovat potraviny nebo drogistické zboží určené pro domácnosti. I když, sklad je to svým způsobem taky.

Budova je namísto toho prošpikovaná nejmodernějším IT hardwarem, zejména pak servery, nachází se v ní ale i desítky záložních baterií nebo čtyři obří dieselové agregáty, každý o výkonu 900 kilowatt. “Ty jsme museli na ostro zapojit už dva měsíce po nastěhování, protože nám vyhořely pojistky v rozvaděči vysokého napětí,” vrací se do doby před rokem a půl technický ředitel společnosti Seznam.cz - Vlastimil Pečínka.

Nacházíme se totiž v datovém centru českého Seznamu pojmenovaném Kokura, jehož název vzešel z interní firemní soutěže a odkazuje na štěstí, které mělo stejnojmenné japonské město. To se mělo stát cílem amerického nukleárního útoku, ale shodou okolností se jím nakonec nestalo.  A tudy proudí všechna data služeb Seznamu. Ano, zde jsou v serverech, tvořících úzké uličky, uloženy například všechny vaše e-maily, které vám přišly do schránky pod hlavičkou české internetové vyhledávací jedničky. A k těm se přeci chcete dostat kdykoliv. 

“Fungujeme v takzvaném aktiv - aktiv režimu, to znamená, že máme dvě funkční plnohodnotná datová centra. Jedno je toto, které vlastníme, a druhé, pronajaté, tedy komerční, kterým je Nagano od O2,” vysvětluje Pečínka rozhovoru.

Můžete na úvod popsat, kde přesně se to nyní nacházíme?

Nacházíme se v objektu datového centra Kokura, které vlastní Seznam.cz. Konkrétně řečeno její dceřiná firma Seznam.cz Datová centra, s.r.o. Najdete tu samozřejmě servery, na kterých běží všechny služby dostupné na Seznamu. 

Fungujeme v takzvaném aktiv-aktiv režimu, to znamená, že máme dvě funkční datová centra. Jedno je toto, které vlastníme, a druhé je pronajaté centrum Nagano od O2. U každého centra zvlášť jsme schopni zajistit 100 procent našeho výkonu. Celý náš byznys je takto pojištěn vlastně už od roku 2007.

Takže tudy protékají všechna data uživatelů Seznamu? Tady leží všechny maily, které mají ve svých schránkách, tady jsou uloženy jejich oblíbené trasy na Mapy.cz a tak dále?

Přesně tak, tady vše leží. Ale za normální situace, kdy nedochází k žádnému výpadku, si tato dvě zmíněná centra dělí zátěž 50 na 50.

Můžete mi toto datové centrum přiblížit na statistikách? Kolik tu máte serverů, jaká je energetická náročnost a podobně?

Budova celkovou rozlohou zabírá asi 2500 metrů čtverečních. Máme zde dva sály, přičemž v každém z nich je 96 racků, tedy skříní, kam můžeme umístit samotné servery. Aktuálně máme zcela zaplněn první sál a v druhém sále jsou zaplněny tři řady z dvanácti. 

Aktuální energetický odběr celého centra je něco kolem 750 kW, měsíční spotřeba se pak pohybuje kolem 400 MWh. Pokud jde o PUE (Power Usage Effectiveness, česky indikátor energetické efektivity ukazuje, kolik ze spotřebované energie datacentra je využito IT vybavením a kolik zkonzumují podpůrné systémy. Jde jednoduše o poměr těchto dvou hodnot. Ideální PUE by bylo 1,0 a v takové situaci by byla veškerá energie používána pro provoz samotných serverů a síťových prvků), to se pohybuje někde mezi 1,2 a 1,3, což je velmi slušná hodnota. Datové centrum společnosti Seznam.cz

Jiná datová centra se pohybují na jakých hodnotách?

U nás na trhu při stavbě datových center je průmyslový standard 1,5 PUE, některá datová centra pak mají i kolem 2,0 PUE. I přesto, že cena energií je nyní příznivá, sledujeme, že polovinu nákladů na provoz komerčních datových center tvoří náklady na energie. 

U nás je to ale mnohem méně. Jednak máme dobře nakoupenou energii a také máme celkem nízké náklady na chlazení.

Čím zde chladíte? Olejem?

Chladíme tu vzduchem. Chlazení olejem zatím jen testujeme a vyhodnocujeme jej pro případné budoucí použití.

V rámci chlazení vzduchem používáme tzv. nepřímý free-cooling, tedy jinak, než starší datová centra. Ta chladí stylem chladnička, to znamená, že vyrábí chlad pomocí elektřiny na principu přímého výparu. Je ale nutné si uvědomit, že chlazení v datových centrech není ani tak o nízké teplotě, jako spíše o tom, kolik vzduchu proženete servery. 

My tedy využíváme nepřímý free-cooling. Přímý znamená to, že se do serverů žene studený vzduch z venku. Nepřímý pak zahrnuje dva okruhy vzduchu (vnitřní a vnější, mezi kterými dochází skrz deskový výměník k ochlazování vzduchu ve vnitřním okruhu chladnějším vnějším vzduchem; v případě vysoké venkovní teploty se vzduch chladí kompresory, pozn. redakce), což je lepší například i z hlediska kontroly vlhkosti nebo prašnosti vzduchu.

Jakých teplot datová centra vůbec dosahují?

U nás na sále máme teplotu kolem 26 stupňů Celsia, podstatnou část kalendářního roku tedy stačí chladit jen venkovním vzduchem. 

V případě vyšších venkovních teplot kolem 20 stupnů Celsia  si vypomůžeme adiabatickým jevem, tedy rozstřikujeme drobné kapičky vody před nasáváním venkovního vzduchu, čímž snížíme teplotu venkovnícho vzduchu o zhruba 4 stupně. U ještě vyšší teplot zapínáme kompresory. Těm pak stačí jedna minuta výroby chladu k tomu, aby zajistily ochlazování serverů po dobu 10 minut.

V našich zeměpisných šířkách se teplot nad 20 stupňů většinou ani nedosáhne...

...a proto se free-cooling ve zdejších podmínkách často využívá. Existují ale i speciální  případy jako umístění datových center do skály nebo jejich výstavba u jezera, kde je voda využívána jako akumulátor chladu.

Servery generující teplotu se ale dají využít v rámci takzvané rekuperace. Dbáte i na to?

Rekuperaci jsme zvažovali, ale brzy jsme přišli na to, že energie v teplém vzduchu ze serverů je taková “jalová”. Chtěli jsme vytvořené teplo z našeho hardwaru využít pro vytápění kanceláří, jenže jsme si spočítali, že umístění radiátorů je pro nás ekonomičtější než investovat do technologie, která by dokázala teplo ze serverů využít.

Existuje tedy nějaké vhodné řešení, jak toto přebytečné teplo využít?

Ze všech stran slýcháváme názory, že nejlepší je mít datové centrum v blízkosti bazénu. Teplo by se používalo na jeho vyhřívání, čímž by se významně snížily náklady provozovatele bazénu.

Další variantou jsou třeba skleníky. Takže kdyby Seznam.cz chtěl začít dělat třeba do teplomilných rostlin, může tu vystavit testovací skleníky. (smích)

Ale málem to nebylo tak vzdálené realitě. Máme zde totiž terasu, kde byl původně navržen tropický skleník. Ale poté nám to přišlo jako zbytečné plýtvání prostředky, jelikož by šlo o x-milionovou investici, navíc by se o něj musel neustále někdo starat. Pro nás by to tak mělo smysl jen z hlediska určitého PR. 

Využití tepla ze serverů je zde opravdu problematické.

U chlazení olejem by to bylo jiné?

Tam bych si dokázal představit, že se dá nahřátý olej určitým médiem posílat na delší vzdálenosti, než je tomu u vzduchu. Ale jak jsem uvedl, s olejem jsme teprve na začátku, zatím si s ním pouze hrajeme a jsme tak rok od nějakého většího provozního testu.

Datová centra například Facebooku využívají k tvorbě elektrické energie obnovitelné zdroje, konkrétně větrné elektrárny. Využíváte také vítr nebo slunce?

Vítr ne, ale na střeše máme fotovoltaické panely s výkonem 30 kWp. To je ale nic proti spotřebě 750 kW, kterou si naše datové centrum vezme. Fotovoltaická elektrárna na našich střechách nicméně pokryje roční potřebu energie této administrativní budovy, takže se dá říci, že jede 100% z obnovitelných zdrojů.

Toto datové centrum je jen Seznamu. Nenabízíte jej komerčně třetím stranám?

To ne, už jenom z prostého důvodu dopadu kolokace na efektivitu. Zákazník si k vám totiž dá určitý hardware, což znamená, že vaše centrum bude nejlépe tak efektivní, jako ten nejhorší hardware od vašeho zákazníka. Existují ale i důvody z hlediska bezpečnosti, pohybu materiálu a podobně…

Kdybych si měl představit, že by Seznam takové služby v budoucnu nabízel, pak bychom šli směrem nabízení cloudových služeb.Datové centrum společnosti Seznam.cz

Jak jste zajištěni proti výpadku některé části centra, když tedy pominu fakt, že je celý provoz jištěn druhým, pronajatým centrem?

Naše logika je taková, že počítáme s výpadkem celého datového centra. Ale i tak splňujeme normu úrovně Tier 3. To znamená, že jsme zainvestovali do technologií, díky kterým vše běží redundantně (dvojité zajištění dat, pozn. redakce), máme samozřejmě dvě napájecí cesty, záložní dieselové agregáty a tak dále. Jsme ale připraveni na to nejhorší, takže ve finále dokážeme přežít výpadek celého datového centra.

V úvodu jste říkal, že jeden sál máte zcela zaplněný, ten druhý je plný zhruba z jedné čtvrtiny. Na jak dlouho vám tedy zbývající volná kapacita vystačí?

Tohle se nám strašně těžko odhaduje. Když jsme sem před dvěma lety přišli, druhý sál byl vlastně jen beton. Nic jiného tam nebylo. V plánu bylo, že do pěti let zaplníme první sál a poté začneme dobudovávat ten druhý.

Nakonec to dopadlo tak, že už během prvního roku jsme rozhodli, že musíme připravit i ten druhý sál. Je to hlavně tím, že Seznam neskutečně roste v oblasti velkých dat.

Na jednu stranu se objem dat zvyšuje, na druhou ale dochází i ke zvyšování kapacity hardwaru při stejných, či dokonce i menších fyzických rozměrech…

To je pravda. Dnes v jedné jednotce (tzv. U) máme jeden server. V současnosti připravujeme projekt, díky kterému budeme schopni dát do jednoho U dva servery. A do budoucna by se tam měly vejít i tři. Takže ano, zvyšujeme hustotu.

Je tu ale jiný problém. Celá budova je z hlediska objemu a elektřiny dimenzovaná na určitý odběr. Takže vám logicky časem začnou chybět průřezy drátů. Poučením tedy je, pokud do budoucna stavět datové centrum, tak jej minimálně z hlediska potřeby elektřiny rozhodně naddimenzovat. 

Jaký je vlastně životní cyklus hardwaru, který využíváte?

Většinou jej točíme po třech nebo čtyřech letech. Obecně jsme velcí odběratelé značkových hardwarů od firem jako například Dell nebo HP. Vždy říkám, že kupujeme servery s příběhem, tedy kromě samotné značky i dodatečné služby jako je podpora a podobně, to samozřejmě prodává.

Ale u nás nyní vše míří ke komoditizaci hardwaru. Byli jsme zvyklí, že servery po jejich využití zase odprodáme dál se všemi proprietami. Nyní ale v našem interním projektu pracovně označeném jako “montovna” míří vše k tomu, že budeme postupně obměňovat jen některé z jejich částí. A to je právě ta  komoditizace serverů. Jde o obecný trend datových center, jde se více do střev samotných serverů.

TIP

Společnost Seznam.cz Datová centra, s.r.o. je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Stačí vyplnit nezávazný formulář.

Nejlepší články e-mailem