Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Radek Jánský (Zebr): Jsme ekologičtí dvojnásobně. Výrobou strojů i naším přístupem k přírod
5 min 10191
26.6.2018 / jas / 5 min. čtení

Radek Jánský (Zebr): Jsme ekologičtí dvojnásobně. Výrobou strojů i naším přístupem k přírod

Radek Jánský (Zebr): Jsme ekologičtí dvojnásobně. Výrobou strojů i naším přístupem k přírod
Firma Zebr Milovice patří na světovou špičku ve výrobě strojů pro produkci žaluzií. Inovativní firma s vlastním know-how sází na průmysl 4.0 i na zodpovědný přístup k životnímu prostředí, který demonstrují všudypřítomná moderní řešení.

Zřícenina hradu Děvičky tyčící se vysoko nad sluncem zalitou přehradou Nové Mlýny, kopce pokryté malebnými vinicemi, mezi kterými kličkují traktůrky místních vinařů, lužní lesy, louky a pastviny. To je Pálava, zemský ráj to na pohled. A přímo v jejím srdci, nedaleko novomlýnské hráze v obci Milovice, má sídlo česká firma, která hraje světový prim. Je totiž světovou jedničkou ve výrobě strojů pro produkci žaluzií. Když ale jedete kolem, na první pohled by vás nenapadlo, že zde sídlí společnost, kterou znají po celém světě.

“Snažíme se zapadnout do místního krajinného rázu, aby naše haly nevyčnívaly,” říká mi hned v úvodu ředitel podniku Radek Jánský a dává tím najevo, že jeho moderní firma má kladný vztah k životnímu prostředí. To dokazuje i dále, když se kromě průmyslu 4.0 rozpovídá o moderních technologiích v solárních kolektorech, tepelných čerpadlech nebo rekuperaci tepla, jíž firma využívá.

“Jsme ekologičtí hned dvakrát. Jednak naším přístupem a za druhé tím, že naše stroje jsou až o třetinu energeticky úspornější než konkurenční výrobky,” vypočítává.

Jak se stane, že zde na jihu Moravy vznikne firma, která je světovým lídrem v segmentu žaluzií?

Tady kolem Milovic byl historicky žaluziářský průmysl. Byla zde spousta firem, které dělaly interiérové žaluzie. Takže ke stínící technice jsme se dostali víceméně přirozeně.

Firma ale původně vznikla v nedaleké obci Bulhary, kde ji založili pan František Zelinka a zpočátku i s panem Tomášem Brhelem. Pan Zelinka měl menší nástrojářskou dílnu, kde dělal pro firmy ze širšího okolí postupové střihací a lisovací nástroje apod. A kromě těchto nástrojů začal časem dodávat i válcované profily a komponenty pro oblast stínící techniky.

A kdy jste přišli k výrobě samotných strojů?

Firma ZEBR má již od počátku ve své DNA zakódováno naslouchání potřebám svých zákazníků a výrobci žaluzií volali po automatizaci manuálně náročného výrobního procesu. A tak jsme se dostali ke stínící technice. Postupem času firma rostla, přestěhovala se sem do Milovic a začala se specializovat na vývoj strojů. Současně se rozvinula i výroba válcovaných profilů pro sítě proti hmyzu. Takže tu máme i provoz lisovny, kde kromě profilů na sítě proti hmyzu děláme i plastové nebo kovové komponenty pro stínící průmysl.

Časem jsme se stali světovým lídrem ve výrobě strojů a technologie automatizací výroby stínící techniky. V interiérové i venkovní stínící technice jsme totiž dosáhli plné automatizace, takže ze stroje vám vypadne opravdu celá žaluzie tak, jak ji vidíte na oknech.

Zebr 7Jak rychlá je tato výroba?

Ze stroje vyjíždí metr čtvereční žaluzie za minutu. Jde opravdu o plnou automatizaci.

A dnes jste zaměření spíše na interiérovou, nebo venkovní stínící techniku?

V současnosti je jednoznačným trendem venkovní zastínění a s tím je potom spojena poptávka po strojích právě pro venkovní žaluzie. Již samotná venkovní žaluzie je skvělý výrobek, který šetří až o 70 % nákladů na klimatizaci vnitřních prostor.

Stroje s kompletním českým know-how, které vyvíjíme pro firmy vyrábějící stínící techniku, nám nyní dělají 80 procent z našeho ročního obratu. A ten se pohybuje kolem 210 milionů korun.

Jeden stroj přitom vychází na miliony až desítky milionů korun. Rozpětí je široké z toho důvodu, že často děláme stroje na míru zákazníkům, je tam tedy velká míra individualizace.

Máme například unikátní řešení stroje Triangl, kdy se na jeden stroj podařilo dostat tři profily pro žaluzie. A stiskem tlačítka výrobu během chvíle přenastavíte. Dříve toto trvalo půl dne, dnes to jde do deseti minut. V tomto ohledu máme velký náskok před konkurencí.

Kam všude vyvážíte?

Český trh nám dělá 20 až 30 procent, pokud se bavíme o venkovních žaluziích. Mezi klíčové trhy patří Švýcarsko, Rakousko, Německo a poté dodáváme, jak já říkám od Mexika přes Čínu až po Austrálii.

Když jsme procházeli výrobou, viděl jsem mnoho obráběcích center, lisovacích strojů, brusek... Výroba tedy bude dosti náročná na energii, je to tak?

Jedna věc je samotný odběr strojů, druhou věcí je teplotně stabilní prostředí, kde se nám zvyšují náklady na klimatizaci, abychom udrželi stabilní teplotu uvnitř hal. Roční spotřeba elektřiny se u nás pohybuje kolem 500 MWh.

Využíváte primárně elektřinu, kterou vám dodává E.ON?

Primárním zdrojem je elektřina, topíme pak na plyn.

TIP

Společnost Zebr je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Kontaktujte nás

Jak se snažíte energetickou náročnost snižovat?

Kdybychom hledali podobné věci, tak v odběru obráběcích strojů moc prostoru není. Tam je to dané výkonem jednotlivých strojů. Snažíme se ale inovativně přistupovat hlavně ke způsobu vytápění. Máme zajímavě řešený systém jak chlazení, tak vytápění. Při něm hodně využíváme odpadní teplo vstřikolisů. U každého vstřikolisu máme výměník, odpadní teplo pak využíváme pro zásobníky vody, kterou v kombinaci se solárními panely ohříváme a vytápíme tím budovy. Stejně tak využíváme teplou vodu.

Na pozemcích pod povrchem země máte i zásobníky vody. Ty jsou využívány k čemu?

Jedná se o tepelně izolované zásobníky chladné vody. Tepelná čerpadla využíváme pouze v takovém režimu, kdy mají optimální účinnost. V tomto režimu si vytvoříme dostatečnou zásobu chladné vody, kterou pak využíváme pro chlazení výrobních hal i kanceláří. Do budoucna tu vidím ještě velký prostor pro využití fotovoltaiky, jelikož slunce máme v našem kraji nadbytek.

Máme tu pak také zavedenou zónovou regulaci tepla, kterou jsme si dělali také celou sami. Máme rozvedeno topení v podlahách a každá místnost má svůj termostat, takže topíme dle jednotlivých potřeb každé místnosti.

Zebr 8

A máte spočítáno, jaké pozitivní efekty vám to přináší?

Kombinací těchto technologií jsme schopni ušetřit 30 až 40 procent nákladů proti běžnému stavu provozu.

Bohužel nemáme spočítané chlazení, kde to stále dolaďujeme s našimi dodavateli. První hmatatelné výsledky budeme mít až za tento rok.

Ale platí, že mít dobré “železo” dělá polovinu úspěchu. Druhá polovina pak závisí na správném vyladění celého systému a jeho funkčnosti.

A další z projektů, které sníží energetickou náročnost jak ve výrobě, tak v administrativní části, je plánovaná výměna osvětlení…

Ano, to běží ve spolupráci s E.ON, který nám výměnu stávajících lamp za moderní LED osvětlení nabídl za výhodných podmínek. Nyní jsme ve fázi, kdy je vše podepsáno a objednáno. Realizace má začít během následujících pár týdnů.

Půjde opravdu o celoplošnou realizaci.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

Jaká je návratnost takové investice?

Ve spolupráci s E.ON jsme spočítali návratnost pro každý úsek. A to včetně venkovního osvětlení, kde návratnost investice není příliš velká.

Můžete být konkrétnější?

Například u výroby máme spočítáno, že se nám tato investice vrátí za tři a půl roku. Tam je totiž potřeba svítit na dvě směny, přes zimu je potřeba hodně přisvětlovat pracoviště a podobně.

A u venkovního osvětlení?

Tam nám to vychází třeba na 10 let, ale zase u toho vidíme úsporu emisí CO2 a další věci neekonomického charakteru, které bereme hodně v potaz, protože se opravdu snažíme přistupovat k životnímu prostředí zodpovědně.

O tom svědčí i aktivity zakladatele Františka Zelinky, který zde na Pálavě kypří půdu svou sběratelskou vojenskou technikou. Jak se k tomu dostal?

Jde o soukromou záležitost pana majitele, ale samozřejmě se to přeneseně týká i nás. Jde o spolupráci s CHKO Pálava. Po odchodu armády z tohoto území totiž začala v lesích a na lukách upadat biodiverzita, což znamená, že začaly mizet vzácné druhy z fauny a flory, které na tomto území byly.

Šlo o ekosystém, který byl navázaný na kyprost půdy, způsobenou pravidelnou činností pásové vojenské techniky. Od hmyzu přes celý potravní řetězec, který na něj byl navázaný.  Na tomto území se nachází početné populace kriticky ohrožených druhů rostlin i živočichů.

CHKO Pálava hledala možnosti, jak tento druh lidské činnosti do bývalého vojenského prostoru vrátit a přes offroadový klub se dostali až k panu Zelinkovi, který má zálibu ve sběratelství staré vojenské techniky a některé kousky i vlastní.

Nejlepší články e-mailem