Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Jiří Holubec

Novinář na volné noze, překladatel, DJ Rádia1, sběratel vinylových desek, archeolog kultury a popkultury a vášnivý amatérský kuchař.

Články autora

Evropská bateriová aliance

19.3.2021 / Jiří Holubec / 6 min. čtení
Pokud si EU chce zachovat status významného hráče v automotive průmyslu, udržet konkurenceschopnost evropských automobilek a určovat technologické a ekologické standardy, nemůže se vzdát kontroly nad výrobou baterií. Nezávislost a kontrolu nad vlastním vývojem může EU přinést projekt bateriové aliance.

Zelené zdroje v Česku: Stále jsme na chvostu Evropy?

15.3.2021 / Jiří Holubec / 5 min. čtení
Česká republika nikdy nepatřila v oblasti podpory a zavádění obnovitelných zdrojů energie (OZE) k evropským šampiónům. I my ale máme povinnost podílet se na plánu dosáhnout v Evropské unii do roku 2050 uhlíkové neutrality. Jak v tomto procesu pokračujeme a jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy?

Vodíková budoucnost

5.3.2021 / Jiří Holubec / 5 min. čtení
Vodík je plný paradoxů. Je to nejstarší a nejrozšířenější prvek ve vesmíru, ale na Zemi ho v čisté formě takřka nenajdete. Skrývá potenciál ekologicky naprosto čisté energie, ale jeho výroba je energeticky i ekologicky extrémně náročná. Přes všechny tyto problémy se právě k vodíku v posledních letech upíná pozornost států uvažujících o urychleném přechodu na bezemisní ekonomiku. Na cestě k jeho využití ale stále stojí spousta překážek.

Virtuální baterie: Kde úložiště nestačí

19.2.2021 / Jiří Holubec / 3 min. čtení
S obnovitelnými zdroji energie se často pojí problém kolísavého výkonu během dne i celého roku se období nejvyšší výroby energie rozchází s časem její spotřeby. Oba problémy sice řeší bateriová úložiště, ta ovšem kvůli svým rozměrům a značným pořizovacím nákladům nejsou pro každého. Řada uživatelů fotovoltaiky proto dnes využívá hlavně takzvané baterie „virtuální“.
Nejlepší články e-mailem