Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Jiří Holubec

Novinář na volné noze, překladatel, DJ Rádia1, sběratel vinylových desek, archeolog kultury a popkultury a vášnivý amatérský kuchař.

Články autora

Zázrak jménem grafen

19.11.2021 / Jiří Holubec / 3 min. čtení
Když Andre Geim a Konstantin Novoselov v roce 2004 oznámili, že se jim podařilo vyrobit nový materiál jménem grafen, vypadalo to, jako bychom stáli na prahu technologického převratu. Jak od objevu ale ubíhaly měsíce a roky, začala euforie opadat a množily se dotazy, kde že ty zázračné materiály jsou? Proč nestavíme grafenové výtahy do vesmíru, nevyrábíme grafenovými filtry nekonečné zásoby pitné vody a hlavně – proč už nejsou na trhu grafenové baterie?

Obnovitelné Česko: Kam se sluncem?

29.9.2021 / Jiří Holubec / 3 min. čtení
Solární energetika má v českých zemích paradoxní pozici. Na jednu stranu z analýz vychází jako jeden z nejperspektivnějších zdrojů zelené energie, na straně druhé naráží na často až nepochopitelně zatvrzelý odpor ze strany vládních úředníků i veřejnosti. Ať má ale fotovoltaika pověst jakoukoliv, bez její podpory a aktivního rozvoje nemáme šanci dostát závazkům snižování skleníkových plynů. Jaký potenciál se v ní skrývá?

Elektrická Evropa: Tři scénáře v boji proti uhlíku

10.9.2021 / Jiří Holubec / 3 min. čtení
Poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu potvrdila, že pokud se má naše klimatická budoucnost vyhnout katastrofě, budeme muset udržet růst teplot pod 1,5 °C. V praxi to znamená snížit emise CO2 o 80–95 % v porovnání s rokem 1990. Je tak razantní krok proveditelný? Studie sdružení pro evropský elektrický průmysl Eurelectric ukazuje, že ano.

Pracovat, parkovat, dobíjet

27.8.2021 / Jiří Holubec / 3 min. čtení
Svět automobilů opouští spalovací motory, ubírá se směrem k elektřině a zdá se, že doba, kdy budeme v práci parkovat u dobíječek, je doslova za rohem. Je tomu skutečně tak? A co všechno se ve světě firemních flotil změní?
Nejlepší články e-mailem