Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Josef Horký


Články autora

Být zelený je někdy lehké

1.11.2021 / Josef Horký / 2 min. čtení
Spousta myšlenek naplno vzklíčí až v momentě, kdy se jich chopí svět byznysu. Strojová výroba, internet, automatizace. Zdá se, že celospolečenské téma se může stát skutečně celospolečenským až v momentě, kdy se finančně vyplatí. A tentokrát došla řada na ochranu životního prostředí.

Připojená letiště: Volné pole pro solární energii

23.8.2021 / Josef Horký / 3 min. čtení
Boj za snižování emisí a hledání nových příležitostí pro obnovitelné zdroje zuří na všech frontách. Jak se naše způsoby distribuce a ukládání solární energie zlepšují, dostávají se po střechách domů nebo brownfieldech ke slovu i další plochy, donedávna považované za efektivně nevyužitelné. Například ty kolem letištních ranvejí.

Elektromobilem kolem světa

22.4.2021 / Josef Horký / 4 min. čtení
Častým argumentem proti automobilům s elektrickým pohonem je kombinace „krátký dojezd a málo dobíjecích stanic“, která podle odpůrců předurčuje elektromobily pouze k městské a příměstské jízdě v režimu „do práce – na nákupdomů“. Jak je tomu ve skutečnosti? Dokázali byste v elektrickém vozidle objet třeba celý svět?

Když okna vyrábějí elektřinu

9.4.2021 / Josef Horký / 4 min. čtení
Střechy pokryté solárními panely nebo solární „pole“ už dnes těžko někoho překvapí. Vývoj však stále kráčí kupředu mílovými kroky, a co bylo ještě před pár lety téměř nemyslitelné, se dnes stává realitou. Jedním z takových fenoménů jsou i čiré solární panely, které by teoreticky mohly sloužit i jako okna. Patří budoucnost solárním sklům?
Nejlepší články e-mailem