Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Josef Horký


Články autora

Elektromobilem kolem světa

22.4.2021 / Josef Horký / 4 min. čtení
Častým argumentem proti automobilům s elektrickým pohonem je kombinace „krátký dojezd a málo dobíjecích stanic“, která podle odpůrců předurčuje elektromobily pouze k městské a příměstské jízdě v režimu „do práce – na nákupdomů“. Jak je tomu ve skutečnosti? Dokázali byste v elektrickém vozidle objet třeba celý svět?

Když okna vyrábějí elektřinu

9.4.2021 / Josef Horký / 4 min. čtení
Střechy pokryté solárními panely nebo solární „pole“ už dnes těžko někoho překvapí. Vývoj však stále kráčí kupředu mílovými kroky, a co bylo ještě před pár lety téměř nemyslitelné, se dnes stává realitou. Jedním z takových fenoménů jsou i čiré solární panely, které by teoreticky mohly sloužit i jako okna. Patří budoucnost solárním sklům?

Nová míza Li-Ion baterií

25.1.2021 / Josef Horký / 3 min. čtení
Jedním z nejvýraznějších argumentů, kterým se odpůrci elektromobility ohání, jsou bezesporu baterie, respektive náročnost jejich výroby, a co s nimi dělat, když jim definitivně dojde dech. Jak dlouho vlastně nejmodernější akumulátory vydrží? Co se s nimi stane, když odejdou do křemíkového nebe? A co kdyby mohly dostat příslovečnou druhou mízu?

Jednou budeme jezdit na slunce

26.11.2020 / Josef Horký / 4 min. čtení
Pokud jsme schopní mít solární panely na střechách domů a pokrýt jimi část energetické spotřeby domácností i průmyslových objektů a zároveň dokážeme jezdit na elektřinu, proč ještě nejezdíme na elektřinu ze slunce? Téma solární elektromobility zaujalo tisíce hlav na celém světě. Na otázku „kdy?“ však není snadná odpověď.
Nejlepší články e-mailem