Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Bonus Borovany: Při recyklaci pneumatik neprodukujeme žádné další odpady a emise
1 min 3341
11.5.2018 / ela / 1 min. čtení

Bonus Borovany: Při recyklaci pneumatik neprodukujeme žádné další odpady a emise

Bonus Borovany: Při recyklaci pneumatik neprodukujeme žádné další odpady a emise
Když hoří, mohutně dýmají. Pohozené u lesa v nás probouzejí vztek. Čas od času sami řešíme, kam s nimi. Ojeté pneumatiky dnes naštěstí nejsou jen obtížným odpadem. Recyklací z nich vznikají pryžové směsi a desky, vhodné pro nejrůznější povrchy i k dalšímu průmyslovému zpracování. Tak jako od roku 2008 u Borovan, v závodě českobudějovické firmy Bonus. Podle jednatele společnosti Zdeňka Rothbauera se Bonusu podařilo prokázat, že i zpracování pneumatik snese přísná měřítka udržitelného podnikání.

1.

Co bylo pro vás z dnešního pohledu při budování firmy nejobtížnější?

Snad nejtěžší ze všeho bylo zajištění financování. Banky neměly možnost porovnat náš projekt s nějakým existujícím provozem v České republice a měly proto k této investici nedůvěru. Dalším problémem byla existence několika „černých skládek“ v Jihočeském kraji, kam některé nepoctivé firmy navozily tisíce tun pneumatik, vyinkasovaly recyklační poplatky a – aniž by navezené pneumatiky recyklovaly – poslaly „uměle“ vytvořené firmy do konkurzu. Byl proto veliký problém přesvědčit kompetentní úřady, že právě my to myslíme poctivě.

2.

Kolik zaměstnanců u vás v současné době pracuje? Máte dostatek zájemců o práci?

V době zprovoznění podniku jsme vytvořili přibližně pětadvacet nových pracovních míst. V současné době zaměstnáváme čtyřiadvacet pracovníků. S ohledem na očekávaný nárůst výroby se jeví počet pracovníků jako nedostatečný, v roce 2018 předpokládáme zvýšení počtu zaměstnanců až o dvacet procent. Jako většina firem v regionu v současné době vhodné zaměstnance obtížně sháníme.

3.

Jakými způsoby se staráte o to, aby dopady vaší činnosti na životní prostředí byly co nejmenší?

Technologický proces zpracování pneumatik v naší recyklační lince nemá žádné negativní dopady na životní prostředí. Při výrobě nevznikají žádné další odpady a emise. Naše technologie je bezodpadová. Naopak pneumatiky, které dříve končily na skládkách nebo pohozené v přírodě, jsou znovu materiálově využity, ať už jde o pryžový granulát, železný kord, či textilní složku. Hovoří se tedy o druhém životě pneumatik. Ve spolupráci se společností E.ON jsme provedli výměnu stávajícího osvětlení za nová LED svítidla, což nám do budoucna přinese významnou úsporu provozních nákladů při vyšší kvalitě osvětlení pracovišť.

4.

Využíváte energie z obnovitelných zdrojů, případně uvažujete o jejich využití?

V současné době připravujeme opět ve spolupráci s E.ON projekt využití rozsáhlých střech našich hal pro fotovoltaiku. To by nám pomohlo ekonomicky pokrýt zvýšenou spotřebu elektrické energie v souvislosti s uvažovaným rozšířením kapacity výroby.

TIP

Společnost Bonus je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Kontaktujte nás

5.

Čeho byste chtěli dosáhnout za dalších deset let?

Kromě dalšího rozšiřování výroby a zvyšování kapacity chceme rovněž zvyšovat počet výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Zejména se jedná o vývoj nových sorbentů (absorpčních látek pro zachycení úniků olejů, pohonných hmot a dalších kapalin, pozn. red.) a o prosazení použití pryžových granulátů do asfaltů a při výstavbě komunikací s dlouhou životností. Chtěli bychom se podílet na vývoji nových pracovních postupů při devulkanizaci pryže z pneumatik (technologický proces zhodnocení odpadní pryže, pozn. red.) a použití takto upravené pryže ke zlevnění gumárenských směsí, ze kterých vznikají nové pryžové výrobky.

 

Nejlepší články e-mailem