Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Česká technologie HE3DA boří limity současných lithiových baterií

Česká technologie HE3DA boří limity současných lithiových baterií
Poptávka po velkokapacitních bateriích určených pro energetická úložiště je obrovská, ale trh s nimi je ještě v plenkách. Česká firma HE3DA má se svým patentem, baterií s 3D prostorovými elektrodami na bázi lithiových nanomateriálů, našlápnuto k obsazení pozice celosvětového lídra v tomto segmentu.

Technologie HE3DA (z anglického High Energy 3D Accumulator), kterou vyvinul český vědec a vynálezce Jan Procházka, významně posouvá hranice možností lithiových baterií. Využívá vysokou rychlost nabíjení a vybíjení nanomateriálů, baterie vynikají bezpečností a dlouhou životností. Díky nízkému vnitřnímu odporu a vnitřnímu chlazení elektrolytem lze konstruovat články s řádově vyšší kapacitou, než mají současné lithiové baterie, a maximální výkon je přitom až patnáctkrát vyšší. Navíc náklady na jejich provoz a chlazení jsou nízké.

„Energetika potřebuje bezpečnou a levnou baterii a tu my máme. Navíc plně recyklovatelnou. Náš hlavní směr je ukládání energie, vyrovnávání výkonu solárních elektráren a podobně. Dále jako obří trh vidíme banky či nemocnice,“ komentuje Jan Procházka.

V energetickém odvětví mohou baterie sloužit k vyrovnávání špiček, k vytváření ostrovních sítí, jako záložní zdroje nebo také ke stabilizaci obnovitelných zdrojů. Revoluční změny se však HE3DA chystá přinést i do oblasti automobilového průmyslu – kromě alternativy cenově dostupné a bezpečné startovací autobaterie 12V je možné vyrábět 50V baterii o váze a rozměrech dnešních akumulátorů. Vývoj se soustředí také na rychlonabíjecí baterie pro elektromobily. Současné prototypy se pyšní kapacitou 125 Wh/kg a dobou nabití 90 procent za půl hodiny. Překonávat limity hodlá HE3DA i v oblasti letectví a kosmonautiky, medicíny a elektrotechniky.

Česká baterie s tuzemským lithiem

Výroba baterií s technologií HE3DA se zpočátku neobejde bez zahraničního lithia, ale do budoucna počítá s využitím lithia z Krušných hor. „Náš komplex je schopen zpracovat veškerou místní těžbu. Když to všichni podpoří, může to dopadnout tak, že česká firma bude těžit české lithium, koncentrát se bude zpracovávat v české chemičce, a ta bude dodávat materiály, které půjdou do baterií,“ plánuje Procházka. Dodává, že by v tuzemsku měla vyrůst i recyklační linka, protože výrobce bude použité baterie vykupovat.

Společnost HE3DA se věnuje vývoji a výrobě prototypů v pražských Letňanech, zároveň však v loni říjnu zahájila stavbu továrny na výrobu baterií v Horní Suché u Havířova. Její výstavba vyjde asi na 5,5 miliardy korun a provoz by měla zahájit do dvou let. Podle Procházky má zpočátku vyrábět baterie s kapacitou 1,2 GWh za rok, postupně by se však mohla zvýšit až na 30 GWh. Výrobní závod buduje konsorcium Magna Energy Storage, za nímž stojí akcionáři společnosti HE3DA a fondu Battery Unite sdružujícího menší investory. Zároveň jsou již uzavřeny rámcové smlouvy s jedním zahraničním a jedním tuzemským investorem, v budoucnu společnost očekává vstup dalších. Loni ztroskotala jednání s čínskými investory, kteří se pokusili nelegálně získat patentovanou technologii. Aktuálně se s českou stranou soudí o vrácení nevratné zálohy na předkupní právo.

V roce 2017 společnost HE3DA expandovala také za oceán, kde založila dceřinou společnost ve státě Nevada v USA. Do čtyř let tam plánuje vybudovat další výrobní závod.

Jan Procházka, hlava celé společnosti HE3DA, má ve svém oboru letité zkušenosti a know-how. Na vývoji vlastní baterie pracuje od roku 2009. Po studiu VŠCHT v Praze emigroval v roce 1987 do Německa, od roku 1990 se pak v USA věnoval vývoji a využití nanomateriálů. Zpět do Česka se vrátil v roce 2005. Loni obdržel od prezidenta republiky medaili 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy, a to především za vývoj samočisticího nátěru FN Nano, který chrání povrchy před usazováním mikroorganismů a čistí vzduch.

Nejlepší články e-mailem