Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Česká technologie HE3DA boří limity současných lithiových baterií
2 min 60211
18.1.2018 / ela / 2 min. čtení

Česká technologie HE3DA boří limity současných lithiových baterií

Česká technologie HE3DA boří limity současných lithiových baterií
Poptávka po velkokapacitních bateriích určených pro energetická úložiště je obrovská, ale trh s nimi je ještě v plenkách. Česká firma HE3DA má se svým patentem, baterií s 3D prostorovými elektrodami na bázi lithiových nanomateriálů, našlápnuto k obsazení pozice celosvětového lídra v tomto segmentu.

Technologie HE3DA (z anglického High Energy 3D Accumulator), kterou vyvinul český vědec a vynálezce Jan Procházka, významně posouvá hranice možností lithiových baterií. Využívá vysokou rychlost nabíjení a vybíjení nanomateriálů, baterie vynikají bezpečností a dlouhou životností. Díky nízkému vnitřnímu odporu a vnitřnímu chlazení elektrolytem lze konstruovat články s řádově vyšší kapacitou, než mají současné lithiové baterie, a maximální výkon je přitom až patnáctkrát vyšší. Navíc náklady na jejich provoz a chlazení jsou nízké.

„Energetika potřebuje bezpečnou a levnou baterii a tu my máme. Navíc plně recyklovatelnou. Náš hlavní směr je ukládání energie, vyrovnávání výkonu solárních elektráren a podobně. Dále jako obří trh vidíme banky či nemocnice,“ komentuje Jan Procházka.

V energetickém odvětví mohou baterie sloužit k vyrovnávání špiček, k vytváření ostrovních sítí, jako záložní zdroje nebo také ke stabilizaci obnovitelných zdrojů. Revoluční změny se však HE3DA chystá přinést i do oblasti automobilového průmyslu – kromě alternativy cenově dostupné a bezpečné startovací autobaterie 12V je možné vyrábět 50V baterii o váze a rozměrech dnešních akumulátorů. Vývoj se soustředí také na rychlonabíjecí baterie pro elektromobily. Současné prototypy se pyšní kapacitou 125 Wh/kg a dobou nabití 90 procent za půl hodiny. Překonávat limity hodlá HE3DA i v oblasti letectví a kosmonautiky, medicíny a elektrotechniky.

Česká baterie s tuzemským lithiem

Výroba baterií s technologií HE3DA se zpočátku neobejde bez zahraničního lithia, ale do budoucna počítá s využitím lithia z Krušných hor. „Náš komplex je schopen zpracovat veškerou místní těžbu. Když to všichni podpoří, může to dopadnout tak, že česká firma bude těžit české lithium, koncentrát se bude zpracovávat v české chemičce, a ta bude dodávat materiály, které půjdou do baterií,“ plánuje Procházka. Dodává, že by v tuzemsku měla vyrůst i recyklační linka, protože výrobce bude použité baterie vykupovat.

Společnost HE3DA se věnuje vývoji a výrobě prototypů v pražských Letňanech, zároveň však v loni říjnu zahájila stavbu továrny na výrobu baterií v Horní Suché u Havířova. Její výstavba vyjde asi na 5,5 miliardy korun a provoz by měla zahájit do dvou let. Podle Procházky má zpočátku vyrábět baterie s kapacitou 1,2 GWh za rok, postupně by se však mohla zvýšit až na 30 GWh. Výrobní závod buduje konsorcium Magna Energy Storage, za nímž stojí akcionáři společnosti HE3DA a fondu Battery Unite sdružujícího menší investory. Zároveň jsou již uzavřeny rámcové smlouvy s jedním zahraničním a jedním tuzemským investorem, v budoucnu společnost očekává vstup dalších. Loni ztroskotala jednání s čínskými investory, kteří se pokusili nelegálně získat patentovanou technologii. Aktuálně se s českou stranou soudí o vrácení nevratné zálohy na předkupní právo.

V roce 2017 společnost HE3DA expandovala také za oceán, kde založila dceřinou společnost ve státě Nevada v USA. Do čtyř let tam plánuje vybudovat další výrobní závod.

Jan Procházka, hlava celé společnosti HE3DA, má ve svém oboru letité zkušenosti a know-how. Na vývoji vlastní baterie pracuje od roku 2009. Po studiu VŠCHT v Praze emigroval v roce 1987 do Německa, od roku 1990 se pak v USA věnoval vývoji a využití nanomateriálů. Zpět do Česka se vrátil v roce 2005. Loni obdržel od prezidenta republiky medaili 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy, a to především za vývoj samočisticího nátěru FN Nano, který chrání povrchy před usazováním mikroorganismů a čistí vzduch.

Nejlepší články e-mailem