Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Chytrá ekologická opatření prospívají podnikání i planetě
3 min 2920
20.2.2017 / mac / 3 min. čtení

Chytrá ekologická opatření prospívají podnikání i planetě

Chytrá ekologická opatření prospívají podnikání i planetě
9 tipů pro firmy, které chtějí ušetřit a zároveň uspět na trhu 21. století. Řekněme si to na rovinu: společnost, které je jedno, jakou ekologickou stopu zanechává, se nechová prozíravě. Riskuje ztrátu dobrého jména a přichází o nemalé peníze, které chytrá ekologická opatření dokážou ušetřit. Co můžete udělat, aby vaše firma prosperovala, klienti vás oceňovali a bory spokojeně šuměly po skalinách? 

Ekologie už dávno není výstředním zaklínadlem z agitačních plakátů zelených aktivistů. Všichni si dnes uvědomujeme, že životní prostředí je třeba šetřit, ať už z pozice jednotlivce nebo firmy. Velkou část ekologických opatření diktuje firmám legislativa. Nicméně bonton dnes velí projevit zodpovědný přístup k okolí také dobrovolně – třeba závazkem, jak hodláte minimalizovat dopad podnikatelských aktivit na životní prostředí. Záslužná je přitom jak stamiliónová investice do nového strojového vybavení, tak předsevzetí tisknout na kancelářský papír oboustranně. 

1.

Cestujte s CNG

Množství automobilů rok od roku stoupá a s tím roste i množství skleníkových plynů. Nebezpečný je zejména oxid uhličitý, jehož podíl na zemském oteplování tvoří více než 50 procent. Doprava je odpovědná zhruba za jednu třetinu tohoto objemu. Uvědomila si to i společnost ČSAD Havířov, která před čtyřmi lety získala ocenění jako Top odpovědná firma v oblasti životního prostředí. Radikálně snížila emise škodlivin v ovzduší – dosáhla toho prostřednictvím nákupu autobusů na CNG, vybudování čerpací stanice na CNG a snížení energetické náročnosti budov. 

Zvažte i ve své firmě vybavení firemního vozového parku automobily na CNG, to stejné platí i pro pracovní dopravní prostředky, jako jsou například vysokozdvižné vozíky poháněné stlačeným zemním plynem.

TIP

Spočítejte si výhodnost CNG jako alternativního pohonu na www.eon.cz/cng. Na stejném odkaze se zároveň dozvíte víc o CNG stanicích a CNG vozech. Pro více informací nás také můžete kontaktovat!

2.

Sviťte podle potřeby, ale úsporně

Zbavte se klasických žárovek. Víte, že ty úsporné dokážou ušetřit až 80 procent energie? Nenechte se odradit vyšší počáteční investicí – úsporné žárovky mají až patnáctkrát delší životnost než klasické, takže budou mít příležitost vám vynaložené peníze vrátit. Vaše firma ušetří až 75 procent nákladů na svícení, přičemž úspora může přesáhnout i 200 tisíc korun ročně. 

Nezapomínejte také přes noc a na víkendy odpojit spotřebiče od zdroje (počítače, televizi atd.). V pohotovostním režimu stále odebírají proud, přibližně 3-5 Wh. Žádné drama, dokud si nespočítáte spotřebu za týden, měsíc nebo rok. Není problém obrátit se na svého dodavatele elektřiny nebo poradce z oblasti energetiky, který vám na požádání navrhne úsporný systém jak pro kanceláře, tak třeba i pro výrobní haly.

3.

Vyměňte staré spotřebiče za nové a šetrnější

Tento bod se zdaleka netýká jen domácností a spotřebičů v kancelářích. Na trhu jsou dnes energeticky úsporné skladovací nebo nápojové chladničky, vinotéky, mrazničky, chladicí vitríny či minibary pro hotelové provozy, restaurace či obchody. Máte-li ve firmě nějaký zastaralý model, včas ho vyměňte.

4.

Voda má volně protékat v řece, nikoliv ve firmě

Pijte pitnou vodu z vodovodu, případně pořiďte filtr a ještě lépe šetřič vody. Kohoutková voda je dnes v kurzu a představuje nejlevnější a nejekologičtější řešení. Omezíte spotřebu plastových PET lahví a vyhnete se pořizování stojanu s barelem. 

Dalším vhodným krokem je vybavit toalety systémem dvojího splachování. Spotřeba vody bude regulovaná a nepoteče zbytečně do kanalizace.

5.

Odpadu se zbavujte promyšleně

Třiďte odpad. České podniky vyprodukují ročně asi 20 milionů tun odpadu, převážně stavebního nebo demoličního. Určitou část, i když malou, tvoří kancelářský odpad. Vybavte firemní prostory nádobami na tříděný odpad, i kdyby mělo jít jen o některé druhy. Vyberte ty ve firmě frekventované (baterie, sklo apod.). A vyhněte se výrobkům na jedno použití. 

Likvidujte elektroodpad ekologicky. Počítače, tiskárny, kopírky, lednice, mikrovlnky a další spotřebiče obsahují nebezpečné látky a patří do sběrného dvora.

6.

Nakupujte ekologicky šetrné výrobky

Vybírejte věci z rozložitelných nebo recyklovatelných materiálů. Z kancelářských potřeb se to týká nejen bloků a složek, ale také spisových desek, rychlovazačů, pořadačů či lepicích pásek. 

U čisticích výrobků jsou výhodnější ty koncentrované. Sahejte po větším balení výrobků, vyhnete se tak vytváření zbytečného množství obalů. Seznam ekologických značek najdete na webu Hraozemi.cz.

7.

Zvažte, co opravdu musí být na papíře

Není nutné vše tisknout. Když už musíte mít nějaký dokument v ruce, tiskněte a kopírujte oboustranně a použijte vždy recyklovaný papír nebo papír označený logem FSC (podporujete tak ekologicky přijatelné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů). 

Právě certifikátem FSC jsou označeny krabice, v nichž doručuje zboží zákazníkům internetový obchod Spokojenýpes.cz. "Jako hlavní složku pro výrobu těchto krabic, kterých denně použijeme stovky až tisíce, používáme v maximální možné míře recyklovaný papír,“ říká Tomáš Fialka, ředitel logistiky tohoto největšího e-shopu s chovatelskými potřebami v ČR. 

8.

Vzdělávejte zaměstnance

Seznamujte své kolegy s principy ekologicky šetrného života. Osvěta je důležitá, ale rozhoduje forma – buďte kreativní! Praktická instruktáž během dne bývá efektivnější než uspořádání přednášky po pracovní době. Naučte zaměstnance, že dobrý vztah firmy k životnímu prostředí je i jejich zájem. 

Tak jako to udělala firma Tchibo, která se v rámci projektu Green Office pokusila o ekologičtější provoz své pražské kanceláře. „Nízkorozpočtový projekt, kdy jsme vybrali 10 ekologických témat souvisejících s provozem kanceláře, oživily soutěže, drobné dárky k  tématu, ochutnávky, společný sběr oblečení a také zábavné vzdělávací dopoledne věnované třídění odpadu,“ vysvětluje Eva Kotýnková ze společnosti Tchibo a jak dodává, projekt se těšil velkému zájmu kolegů a přinesl značné finanční úspory.

9.

Nebojte se změn, vyplatí se vám

Společnosti Heineken ČR, respektive jejím pivovarům se během posledních 5 let podařilo snížit spotřebu vody ze 4,5 hektolitru na 3,5 na 1 hektolitr vyrobeného piva. Nejenže jí to přineslo slušnou finanční úsporu, ale hlavně prostřednictvím svého programu „Voda – celospolečenské téma“ přitáhla pozornost k otázce udržitelnosti.

I když počáteční rozhodnutí na cestě k zeleným úsporám možná nebude jednoduché a bude spojené s určitou investicí, nedejte se odradit možnými komplikacemi. Věřte tomu, že počáteční zmatek se brzy usadí a peníze se vám vrátí. A pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníka nebo firmu zabývající se ekologickým poradenstvím.

 

Nejlepší články e-mailem