Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Cisco zlepšuje svět zpětným odběrem vlastních výrobků i ochranou nosorožců
2 min 2023
8.8.2018 / ela / 2 min. čtení

Cisco zlepšuje svět zpětným odběrem vlastních výrobků i ochranou nosorožců

Cisco zlepšuje svět zpětným odběrem vlastních výrobků i ochranou nosorožců
Jmenuje se podle San Franciska, jehož světoznámý most má i ve svém logu. Inspiruje ostatní nejen svým obchodním úspěchem, ale i přesvědčivými kroky v zájmu životního prostředí. Cisco Systems, jeden ze světových lídrů v oblasti vývoje a výroby síťových, komunikačních a bezdrátových zařízení, minimalizuje emise skleníkových plynů i odpady, využívá obnovitelné zdroje energie a také zachraňuje africká zvířata před pytláky.

Cisco Systems, gigant s téměř 73 tisíci zaměstnanci a ročním obratem 48 miliard dolarů, dosáhl v roce 2017 svého cíle využívat z 80 % elektřinu z obnovitelných zdrojů. Oproti roku 2007 snížil emise skleníkových plynů o 41 % a v rámci zpětného odběru zařízení shromáždil 11 400 tun výrobků určených k renovaci či recyklaci. Nebylo tedy velkým překvapením, že společnost Cisco Systems letos obsadila první příčku žebříčku nejudržitelnějších firem ve Spojených státech amerických, sestaveného finančním a investičním časopisem Barron's. Bodovala i v hodnocení časopisu Forbes, kde zaujala 3. místo na seznamu celosvětově nejudržitelnějších firem, a na 5. místě se ocitla v žebříčku Green Ranking magazínu Newsweek. „Nikdy jsem si nebyl jistější, že to, co je dobré pro lidi, společnost a planetu, je dobré pro byznys,“ uvedl generální ředitel společnosti Chuck Robbins.

Cisco

Kruhová ekonomika v praxi

Ekonomové a ekologové v posledních letech prosazují nahrazování tradiční lineární ekonomiky ekonomikou kruhovou. Znamená to namísto obvyklého procesu zdroje–produkty–odpad vytvořit uzavřený tok materiálu a energií a šetřit přírodními zdroji, snižovat odpad, spotřebu energií a produkci emisí ve všech fázích procesu, tedy ve výrobě, distribuci i spotřebě.

Propracovaný systém zpětného odběru a recyklace použitých elektrozařízení společnosti Cisco Systems ukazuje, jak může kruhová ekonomika efektivně fungovat v praxi. Cílem programu určeného pro uživatele výrobků dodávaných společností Cisco je sběr a opakované použití materiálů, které elektronika obsahuje. Ocel, hliník, měď, plasty, skartované desky plošných spojů a kabely se znovu zpracovávají a vracejí na trh v podobě nových produktů. Více než 99 procent elektroniky odeslané ke zpracování se recykluje.

Od LED osvětlení až po okenní fólie

V rámci programu Energy Opps zavádí Cisco ve svých provozech po celém světě nejrůznější inovativní opatření, která snižují spotřebu energií a náklady a také zvyšují komfort zaměstnanců. Provozy se mění na energeticky úsporné například výměnou zářivek za LED osvětlení. Úsporám energií pomáhá i instalace frekvenčních měničů do střešních ventilačních systémů; jejich úkolem je zpomalovat ventilátory, pokud je třeba menší vytápění nebo chlazení.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

Dalším prvkem jsou okenní fólie pohlcující část slunečního světla, které během horkých dnů snižují náklady na klimatizaci. „Okenní fólie jsme využili v mnoha našich provozech, zejména v areálu našeho sídla v San José. Instalovali jsme je na 24 budovách, což vedlo ke snížení spotřeby energie o 5,4 milionu kWh a úsporám 773 tisíc dolarů ročně s jednoduchou návratností 3,2 roku,“ uvádí Cisco.

Zapojení zaměstnanců i pomoc přírodě

Na snižování spotřeby energií se podílejí i samotní zaměstnanci Cisco. Po celém světě působí „zelené týmy“ dobrovolníků, kteří vzdělávají spolupracovníky a podporují udržitelné změny. Například zelený tým v San José přišel s iniciativou „Přineste si svůj vlastní hrnek“. Ta má za cíl snížit spotřebu jednorázových kelímků. Indický zelený tým loni prosadil konec používání papírových pohárků ve všech tamních pobočkách, takže každý měsíc již neputuje na skládku přes 1,4 milionu kelímků. Tým v Belgii zase prosazuje udržitelné způsoby dojíždění do práce a učí zaměstnance šetřit energií v práci i doma.

Odpovědnost za životní prostředí dává Cisco najevo i aktivitami v oblasti ochrany divokých zvířat. Spolu s firmou Dimension Data realizovala pilotní projekt v Jižní Africe, kde pomocí monitorování území, shromažďování a analýzy dat chrání nosorožce před pytláky. Počet ulovených jedinců zde klesl o 96 procent! V květnu 2018 proto obě společnosti oznámily, že svůj program Connected Conservation rozšíří i ve prospěch slonů v Zambii a Mosambiku a slonů a nosorožců v Keni. „Více než kdy dříve nám technologie umožňují měnit okolní svět. Ne zítra, ne někdy, ale dnes. A naše firma se na proměnách podílí právě i spojením ochrany nejstarších a nejohroženějších druhů s nejnovějšími komunikačními technologiemi,“ říká Karen Walker, viceprezidentka a ředitelka marketingu společnosti Cisco.

Nejlepší články e-mailem