Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

David Mencl: Nízkoenergetické domy se klientům vyplatí
5 min 9325
24.8.2017 / jas / 5 min. čtení

David Mencl: Nízkoenergetické domy se klientům vyplatí

David Mencl: Nízkoenergetické domy se klientům vyplatí
Češi stavět nové domy chtějí, pod nohy jim ale teď hází klacky zejména Česká národní banka. Ta se sice snaží řešit přehřívání trhu, situaci ale svými kroky nezlepšuje. To si myslí šéf stavební firmy Ekonomické stavby David Mencl, která se zaměřuje také na nízkoenergetickou výstavbu. Jejich klienty dnes zajímá ekonomická i ekologická stránka stavby. Nejčastější zájem je o solární panely a fotovoltaiku.

Rozlehlý pozemek, kterým protéká potok z jedné strany je ohraničen lesy, z druhé loučkou jako stvořenou pro relax a na tom všem dohromady tři domy, které obklopuje doslova golfový green, četné květinové záhony a také velké dřevěné prolejzačky pro ty nejmenší. Uprostřed mezi domy je pak altánek s jezírkem. “Chtěl jsem, abyste přijeli sem a nasáli zdejší atmosféru. Je tu klid a proto každou středu nechodím do kanceláře, ale dělám odsud. Spíše tady rozjímám,” svěřuje se hned na začátku David Mencl, který už dvě dekády buduje stavební firmu Ekonomické stavby, která staví rodinné domy v Česku, na Slovensku, v Polsku a také v Německu.

Firma se zhruba miliardovým ročním obratem a 800 pracovníky nemá o zákazníky nouzi. “Šedesát klientů měsíčně je pro nás strop stropů, poptávku ale máme dokonce vyšší,” říká rodilý Plzeňan, jehož firma se snaží jít na zákazníky jinak, než jeho konkurenti. A to komplexním přístupem. Rezidenční výstavba je dle Davida Mencla už delší dobu na předkrizových hodnotách, současnou nižší dostupnost hypoték ale nazývá “strašnou situací”.

“Je to i tím, že už několik let tu nemáme erudovaná rozhodnutí České národní banky. Trh se přehřívá, to je pravda, ale ČNB nemá nástroje k tomu, aby to změnila,” zvážní hned jak se tohoto tématu dotkneme.

Kolik toho za rok zhruba postavíte?

Říkáme, že 60 klientů měsíčně je strop stropů, poptávku ale máme dokonce vyšší. Dokáži si představit, že bychom měsíčně dělali i pětkrát více klientů, ale to bychom už nemohli dělat tak, jak to děláme. Změnilo by se naše DNA.

A to DNA je u vás jaké? V čem je vaše síla oproti konkurenci?

Postupujeme jinak, než je v Česku obvyklé, a ono vlastně i v celé Evropě. V Ekonomických stavbách nejen, že zařídíme samotnou stavbu nemovitosti, ale fungujeme daleko komplexněji.

Můžete být konkrétnější?

Už na začátku pro klienta hledáme pozemek, který v případě zájmu velmi důkladně prověřujeme. Pak klientovi zařídíme financování pozemku a následně pro něj vypracujeme projekt samotného rodinného domu, který v sobě nese prvky konkrétního místa či přání samotné rodiny.

Poté vyřizujeme i stavební povolení a financování, tedy hypotéku. To je to nejdůležitější, vlastně gró celé stavby. V tomto ohledu je samotná stavba jednoduchý úkol, jelikož v celém procesu je logicky hodně třecích bodů, kde se může cokoliv pozdržet.

Ekonomické stavby 2

Jak je na tom z vašeho pohledu české stavebnictví, které se po krizi dle statistik ne a ne odrazit k vysokým a stabilním růstům?

Ve statistikách vidíte zcela jiný obraz, než vidím já. Statistiky odrážejí to, že se v Česku nestaví dálnice, kudy protékají vysoké desítky miliard a to je to, co dělá špatný obraz  celého českého stavebnictví.

Když se ale podívám na občanskou výstavbu, kde operujeme, tak ta je dávno na svých předkrizových výkonech. Kdo dnes ze stavitelů nemá obsazenou kapacitu, nemůže dostat jasnější zprávu, že něco dělá špatně.

Situaci ale nezlepšuje ani Česká národní banka, která zpřísnila podmínky pro udělování hypoték, které se tak stávají pro mladé lidi i celou střední třídu jen těžko dostupné. Jak se na tuto situaci díváte vy?

Podle mého názoru je to opravdu strašná situace. A je to i tím, že už několik let tu nevnímám erudovaná rozhodnutí České národní banky. Trh se přehřívá, to je pravda, ale ČNB nemá nástroje k tomu, aby to změnila.

Přehřívání trhu je navíc markantní zejména v Praze a v Brně a jedná se zejména o ceny bytů, které vzrostly kvůli nevydávání povolení v tamních územních plánech. Ceny v ostatních částech republiky se téměř nemění, a už vůbec ne u rodinných domů. Přehřívání je tedy nyní hlavně lokální záležitostí, a ještě se týká jen bytů.

Takže máme tu lokální problém, na který použijeme plošný prostředek. Ten ale samozřejmě platí pro byty i domy a zasáhne nejen Prahu, ale i zbytek republiky, kde ten lokální prodej nemají. A v Praze se ve výsledku stejně nic nevyřeší, protože takovéto opatření z ní vytlačí místní obyvatele a v Praze zůstanou jen bohatí lidé, často cizinci či lidé, kteří mají zahraniční kapitál. Problém je ale hlavně ve stavebních předpisech, které brzdí výstavbu.

A ještě k jednomu současnému neduhu, který vás jako podnikatele ve stavebnictví může trápit. I tento segment naráží v současné době na jeden problém - a to je nedostatek pracovní síly…

To máte pravdu. Problém je hlavně v tom, že k nám nepřichází kvalitní mladí lidé. Pokud jde o práci zedníka, nemá v současnosti takovou prestiž, aby už na úrovni školství přitáhla jakkoliv perspektivní pracovníky.. A na ty já se mám těšit, že jednou přijdou ke mně. (smích)

Vidím, že umět nějaké řemeslo bude za velmi krátkou dobu velká hodnota. Ono už se to projevuje. I kvůli nedostatku kvalitních lidí a zvyšování nákladů na platech jsme letos na jaře zažili nejvyšší cenový skok za poslední léta, což tedy bylo o nějaká čtyři procenta.

Ale zvyšování platů není všelék, to nám nedostatek pracovníků nevyřeší. Buď se musí otevřít i zahraničním pracovníkům, a to nemluvím jen o Ukrajincích, kteří nás sami nespasí, nebo se lidi musíme vychovat sami.

Vašimi klienty jsou často mladé rodiny. Kolik dnes za rodinný dům v průměru utratí a naskočily na moderní trendy typu nízkoenergetické a pasivní domy?

Cena standardního rodinného domu vyjde na zhruba tři miliony korun a kolem toho se drží i ten průměr.

Pokud jde o nové trendy, pak jsme byli z velkých stavitelů první, kdo nízkoenergetický dům dali do standardu. Vlastně jsme řekli, že u nás jiný než nízkoenergetický dům postavit nemůžete. Trochu jsme se toho báli, ale po půlroce nás tyto obavy přešly.

Dokázali jsme vysvětlit to, že klient sice zaplatí více na hypotéce, na druhou stranu bude do budoucna spořit díky těmto technologiím. Tady je to o té ekonomické návratnosti.

Ekonomické stavby 3

A u pasivních domů je situace jaká?

Z mé zkušenosti nemá pasivní dům ekonomickou návratnost. Kdyby tedy neexistovaly dotace Zelená úsporám, pak pasivní dům nemá žádný smysl stavět. Jde o to jen vyčerpat dotace, ale faktickou hodnotu pro zákazníka v nich v tuto chvíli příliš nevidím.

Vy sám máte nízkoenergetický dům. Využiváte i technologie obnovitelných zdrojů energie? Jaké a proč?

Ano já sám obnovitelné zdroje využívám. Na svých domech využívám solární energii v obou podobách. Tedy fotovoltaiku k výrobě elektrické energie i solární panely k ohřevu vody. Považuji za správné a žádoucí, aby si rodinný dům pokud možno všechnu potřebnou energii vyráběl sám. K tomuto bodu jsme technologicky již velmi blízko. A já z podstaty svého myšlení musím být několik kroků napřed a možné technologie testovat.

TIP

Uvažujete o pořízení fotovoltaického systému? Více informací najdete na www.eon-solar.cz!

Chtějí vaši klienti technologie k využití obnovitelných zdrojů energie ve svých domech, respektive  jaká je poptávka po těchto technologiích a jak se z Vašeho pohledu vyvíjí v čase?

Technologie obnovitelných zdrojů naši klienti poptávají stále častěji. A stejně jako u mého domu jde nejčastěji o solární panely a fotovoltaiku. Klienty dnes zajímá dopad ekonomický i ekologický. Od roku 2016 jsou všechny naše domy připravené na dodatečnou montáž fotovoltaických panelů. Jsme již velmi blízko momentu, kdy budou technologie na využití energie ze slunce standardní dodávkou všech našich domů.

Nejlepší články e-mailem