Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Dessault Systèmes: Francouzští misionáři inovací
2 min 1562
12.10.2018 / jach / 2 min. čtení

Dessault Systèmes: Francouzští misionáři inovací

Dessault Systèmes: Francouzští misionáři inovací
Jejich software napomáhá snižovat energetickou náročnost provozů energetických nebo důlních firem. Sami se podílejí na projektech, které mění pohled na svět energetiky. Představujeme Dessault Systèmes, vítěze Corporate Knights Global 100 Index a předního dodavatele projektových 3D systémů.

Mezi lety 2015 a 2016 uskutečnil Bertrand Piccard let kolem celé planety bez špetky fosilního paliva. Obletěl celou Zemi a nezanechal za sebou jedinou uhlíkovou stopu. Dobrodruh šel ve šlépějích svého otce a děda. Starší z nich vyletěl nejvýše balonem, otec pro změnu zamířil nejhlouběji v oceánu. Tento příběh je poměrně známý, mnohem méně lidí ovšem ví, že se na vývoji letadla s názvem Solar Impulse 2 podílela také francouzská firma Dessault Systèmes. Díky jejím 3D projekčním programům vyrobili inženýři stroj, který měl rozpětí jako Boeing 737 a zároveň vážil stejně jako pouhé SUV auto. Tento extrémní poměr mezi váhou a rozpětím křídel je logický. Bertrand Piccard potřeboval, aby letadlo letělo i v noci a uneslo ještě jeho samotného. K tomu byla potřeba baterie o maximálním výkonu 13 kW a obrovská rozloha velmi lehkých solárních článků – těch bylo 17 248.

Dessault

A není to jen tento projekt, kterým se francouzská firma podílí na udržitelném rozvoji naší planety. Mezi hlavní produkty Dessault Systèmes patří software na veškeré 3D počítačové modelování a software pro podporu životního cyklu produktu (PLM). Mimo jiné modely Francouzů slouží také pro 3D projekce vývoje měst, kde se snaží předpovídat a navrhovat řešení, která budou šetrná k životnímu prostředí. 

Takovým příkladem může být i druhé nejrychleji rostoucí město ve Francii Rennes. Pro něj vytvořili v Dessault jeho druhé virtuální 3D dvojče. Díky tomu si mohou městští plánovači všechno nejdřív nasimulovat a teprve potom přenést do reálu. Týká se to de facto všeho. Můžete modelovat dopravu, kanalizaci, městskou výstavbu, tedy prakticky všechno, co život ve městě ovlivňuje. Model města aktualizuje svá data v reálném čase, a tak stěží dojde k přešlapům, které tak dobře známe z českých měst například při určování vývoje dopravy.

A příkladů, kde modely Dessault Systèmes pomáhají k udržitelnému rozvoji, je mnoho. Například vytvářejí software pro loděnice, který navrhuje, jak uspořit, zlepšit výrobní postupy a snížit náklady na výrobu lodí. Francouzští inženýři pomáhají také v důlním průmyslu, kde se snaží navrhnout takové postupy, které by snížily energetickou náročnost dolů a zároveň zlepšily životní prostředí i bezpečí pracovníků.

Dessault 2Aktivit Dessault Systèmes si všimli i analytici z kanadského magazínu Corporate Knights, kteří každoročně sestavují Global 100 Index. Ten hodnotí společnosti podle toho, jak přispívají k udržitelnosti rozvoje. V roce 2018 se Dessault Systèmes v žebříčku umístili na prvním místě. Hodnotitelé ocenili především snížení karbonové stopy společnosti, rozvoj jejích pracovníků a definici nových obchodních modelů v dnešní renesanci celého průmyslového oboru. Ve virtuálním světě můžeme díky softwaru Dessault Systèmes simulovat a hodnotit dopady výrobku na životní prostředí už před výrobou samotnou. Na vítězství mají vliv také modely prospívající městům nebo přídavná výroba leteckých dílů, která snižuje jejich hmotnost o 80 procent. Mohli bychom jmenovat do nekonečna, protože Dessault Systèmes působí ve všech průmyslových odvětvích.

Nejlepší články e-mailem