Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Developer, který myslí na životní prostředí
3 min 1933
29.11.2017 / jach / 3 min. čtení

Developer, který myslí na životní prostředí

Developer, který myslí na životní prostředí
Společnost JRD postavila v Praze Malešicích 110 pasivních bytů. Všechny jsou už dávno vyprodány. Z další etapy, která je zatím jen na papíře zbývá už pouhých 8 z 80. Mezi lidmi je o bydlení šetrné k životnímu prostředí evidentně velký zájem.

Projekt Ecocity Malešice ukazuje, jakým směrem by se mohla ubírat developerská výstavba budoucnosti. Developer – společnost JRD – to myslí s ekologií opravdu vážně, což dokladuje například to, jak nakládá se zeminou nebo jaké používá materiály. „Příkladem jsou dřevěné rámy oken, které oproti hliníkovým spotřebují až 1000krát méně tzv. šedé energie, nebo naše snaha o nulovou bilanci zemin při výstavbě, to znamená, že se snažíme zeminu ze stavby neodvážet a nepřivážet další,“ přibližuje majitel společnosti JRD Jan Řežáb.

A celý projekt není jen o těchto dvou příkladech. Základním materiálem nosného systému domu pěti malešických staveb jsou vápencovo-pískovcové stěny. Vnitřní příčky jsou zhotoveny z těžkých sádrových bloků se sádrovými omítkami, které mají skvělé vlastnosti, co se týče nakládání s vlhkostí uvnitř bytu. „Sádra poté v místnosti působí jako skvělý regulátor – nadbytečnou vlhkost pohltí a poté zas uvolní do interiéru,“ doplňuje Řežáb.

Bydlení je primárně koncipováno spíše pro rodiny s dětmi. Proto také v okolí vznikl park, dětské hřiště a umělý val se skluzavkou, který v zimě může posloužit k bobování. Zeleň v Malešicích navíc není čerstvě zasazená. „Když koupíme pozemek, tak si už dopředu řekneme, kolik a jaké zeleně by tu mohlo být, a tu si pak předpěstujeme v naší lesní školce ve Vlašimi,“ upozorňuje Řežáb.

Domy jsou navíc maximálně úsporné. Jedná se o stavby v pasivním standardu, kdy každá etapa (2 a 3 domy) má svou malou plynovou kotelnu, která svou velikostí odpovídá spíše rodinnému domu. Důmyslně je řešeno větrání, kdy čerstvý vzduch je do domů přiváděn automaticky řízeným systémem. Soustava navíc využívá energii z již „použitého“ vzduchu a ohřívá pomocí ní vzduch z exteriéru. Takzvaná rekuperace naopak v létě udržuje příjemnou teplotu vnitřního prostředí stejnou. „Tím, že nemusíte větrat otevřenými okny, nepouštíte si do bytu horko z venku. Domácnosti tak v bytech šetří na teple desítky procent nákladů,“ upřesňuje Řežáb.

Že je o podobný typ výstavby mezi lidmi velký zájem, dokládají i prodeje bytů v Malešicích. První dvě etapy, v rámci kterých se vystavělo 110 bytů, jsou zcela vyprodány. Z třetí etapy, u níž právě probíhá stavební řízení, zbývá posledních 8 bytů z celkem 80. O Malešice je zájem i proto, že cena za jeden metr čtverečný je konkurenčně v dané lokalitě srovnatelná. „Materiály a technologie využívané v environmentálně šetrném stavebnictví mohou být dražší řádově o jednotky procent než v konvenční výstavbě, a proto stále panují obavy, že se jejich cena musí promítnout do prodejní ceny projektu. Není tomu tak. Na českém trhu působíme již 15 let a za tu dobu jsme se podíleli na řadě inovativních řešení a pracovních postupů, které celý proces výstavby optimalizují. Z vlastní zkušenosti proto můžeme říci, že naše projekty jsou cenově konkurenčně schopné ve srovnání s ostatními projekty na trhu. Mimochodem jsme jich úspěšně dokončili už 20,“ říká s úsměvem Řežáb.

JRD

Výstavbou v Malešicích ale společnost JRD v Praze nekončí, chce stavět i v dalších čtvrtích. Aktuálně se poohlíží po Praze 4, 6 a 10. Za hranicemi Prahy plánuje stavět byty např. v Plzni. Firma navíc věří, že její způsob výstavby bude pro další developery inspirací. Své znalosti a zkušenosti předává dál formou exkurzí, přednášek na vysokých školách nebo spolupráce s jinými odborníky.

K rychlejšímu vývoji však přispívají především normy, díky kterým se učí realizovat environmentálně šetrné stavby i další developeři. Tyto normy se navíc již brzy zpřísní. Od 1. ledna 2018 se totiž mění legislativní pravidla pro výstavbu bytových domů nad 1 500 m², a to v důsledku implementace směrnice Evropské unie EPDB II (2010/31/EU). Dané nařízení ustavuje změny v oblasti energetické náročnosti, které mají za cíl realizaci budov s téměř nulovou spotřebou energie. Od 1. ledna 2020 se tyto regule začnou vztahovat i na rodinné domy. „Požadovaná kritéria nejsou zvlášť přísná, my je dodržujeme již od svého založení v roce 2003. Věříme však, že přispějí k dalšímu pozitivnímu vývoji udržitelného stavebnictví. Je vidět, že prostředí v ČR se mění, společná snaha celé odborné obce o edukaci celé společnosti je vidět na klientech, kteří už znají terminologii, tento typ staveb vyhledávají a chtějí nadchnuli se pro daný životní styl,“ uzavírá Řežáb.

Nejlepší články e-mailem