Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Drony, čidla a samojezdící traktory: jak vypadá moderní zemědělství?
3 min 2560
8.4.2019 / Vojtěch Heřmánek / 3 min. čtení

Drony, čidla a samojezdící traktory: jak vypadá moderní zemědělství?

Drony, čidla a samojezdící traktory: jak vypadá moderní zemědělství?

Pokud si představujete zemědělství jako špinavé a zastaralé odvětví, jste daleko od pravdy. I do tohoto byznysu totiž pronikají moderní technologie – senzory, cloudová úložiště nebo autonomní řízení. Kromě zvyšování produktivity to jde ale ruku v ruce s ještě jednou věcí – energetickou náročností.

Proč se musí zemědělství modernizovat

Rostoucí populace staví zemědělství před nové výzvy. Lidé prostě potřebují jíst a vyrábět. To má ve své podstatě tři možná řešení. Prvním by bylo pěstovat plodiny na větší ploše zemědělské půdy. Jenže zemědělská půda nepřibývá, naopak nám trochu mizí pod nohama, zejména kvůli zástavbě. Tudy to tedy nepůjde.

Další řešení vychází přímo od lidí – prostě se uskromnit. Individuální rozhodnutí člověka sice šlechtí, ale ve finále hlad po produkci prostě neukojí. Když například maso nespotřebujete vy, najde se někdo jiný, kdo se do steaku zakousne. A to platí v podstatě ve všech ohledech. Jenže na skromnost více než 7,5 miliardy lidí se spolehnout nedá.

Zbývá tedy poslední varianta – zefektivnění toho, co máme. Co nám s tím může pomoct a jaké má inovace světlé i tmavé stránky?

Přesnost dělá rozdíl

O Průmyslu 4.0 se často mluví jako o revoluci, která se propisuje do všech stránek lidského života, zemědělství nevyjímaje. V kombinaci s Internetem věcí zemědělství vstupuje do nového věku. Co si pod tím představit?

Zemědělství 4.0

Zemědělská technika se pohybuje na obrovských plochách. A když stojí, stojí i práce, a to zase stojí peníze. Zemědělské společnosti tedy využívají GPS navigace a sběru dat tak, aby technika byla využita v maximální možné míře tam, kde je potřeba.

Zemědělství je s mobilitou obecně úzce spjato. Protože když se řekne pole, automaticky si ho představíte s traktorem. A i ty dnes máme napěchované moderními technologiemi. Vloni se do prodeje dostal první plně autonomní sériově vyráběný traktor od firmy Yanmar. V čem může autonomní řízení zemědělcům pomoct? S přesností. Díky satelitům traktor dokážete navést s přesností na cca 2,5 centimetru. A právě takto malá odchylka rozhoduje o precizním využití celé plochy.

Čím dál více se také prosazují všemožná čidla, která pro zemědělce sbírají cenná data. Je půda dostatečně vlhká? Není ve sklenících vlhkost naopak až příliš vysoká? Musí se zrovna tato část pole hnojit? Kde se mají použít pesticidy? To vše umí MEMS (Mikroelektronickomechanické systémy) zemědělcům prozradit. Data se shromažďují na jednom místě a kontrola nad farmou nebo polnostmi je tak o poznání snazší. Snižování použitých dusíkatých hnojiv a pesticidů navíc trochu uleví už tak namáhané přírodě.

A v neposlední řadě jsou tu drony. Bezpilotní letouny hlídají stav vegetace, zavlažování nebo pohyb po pozemcích. Experimentuje se i s drony pro přesné hnojení. Nabídka se různí, podle toho se určuje i částka, kterou za něj zaplatíte. Pohybuje se od tisíců až po cenu nového automobilu.

 


Technologie z Česka
 • Agdata: vyvíjí software i hardware pro řízení farem. Senzory hlídají vše od kyselosti půdy, až po vlhkost ve skladech.

 • Zetor: brněnský výrobce zemědělských strojů už pronikl do oblasti autonomního řízení.

 • CleverFarmAplikace, která komplexně hlídá správu celé farmy skrze satelitní snímky a senzory.


 

Ekologické zemědělství

Trendy v zemědělství a ve společnosti jdou spolu ruku v ruce. Zvyšující se poptávka po ekologických produktech je vodou na mlýn právě ekologickým zemědělcům. V čem je tento segment specifický? V Česku státní dozor kontroluje:

 • hnojiva a pesticidy (jejich účinné látky),
 • dodržování zákazu používání GMO,
 • minimální požadavky na velikost ustájovacích prostor a výběhů pro ekologicky chovaná hospodářská zvířata podle druhu a kategorie zvířat,
 • povolené neekologické suroviny, přidané látky, nosiče, činidla a další látky pro výrobu biopotravin,
 • krmné suroviny a doplňkové látky používané ve výživě zvířat,
 • produkty a látky povolené při výrobě vína,
 • povolené produkty a látky k čištění a dezinfekci,
 • požadavky na označování bioproduktů.

Právě tato opatření přispívají k tomu, aby příroda nedostávala takový zápřah. Přírodní hnojiva, zbavování se plevelů moderními mechanickými technologiemi místo pesticidů a ohleduplnější zacházení se zvířaty může být do budoucna alternativou, jak držet zemědělství na udržitelné uzdě.

ekologické hospodářství

Zemědělství a energetika

Dočkáme se inovací v zemědělství i ve vztahu k energetice? Měli bychom, už jen kvůli tomu, že zemědělství se podílí zhruba z 10 % na produkci evropských skleníkových plynů. A právě zemědělství by mohlo svou budoucnost nalézt v obnovitelné energii.

Jednotlivé státy Evropské unie se zavázaly k investicím do čisté energie využité v zemědělství. Tyto peníze musí do zdrojů obnovitelné elektřiny investovat mezi léty 2014–2020. Celkově se jedná o balík v hodnotě 1,3 miliardy eur (přes 33 miliard korun).

Investice do obnovitelných zdrojů

Existují inovace, do kterých se dají tyto prostředky investovat? Pár se jich jistě najde. Jednou z nich jsou agrofotovoltaické panely. Ty se liší od normálních panelů tím, že energii vstřebávají ze všech stran, nejen shora. Instalují se do výšky pěti metrů nad zem, takže pod nimi mohou zemědělci pěstovat například brambory, celer nebo mrkev.

Přibývají i řešení, která se snaží spotřebu energie snížit. Mezi ně patří například sušičky s tepelným čerpadlem, které díky rekuperaci zvládnou znovu využít odpadní teplo, které stroj produkuje.

Více se nejspíš bude pracovat i s biomasou zpracovávanou pro bioplynové stanice. Jedná se o investici, která má celkem blízkou návratnost, přispívá k energetické soběstačnosti zemědělské instituce a samozřejmě jí dokáže ušetřit nemalé prostředky za energie.

Nejlepší články e-mailem