Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Firma ze Smržic dodává komunální stroje do celého světa. Investuje do nové haly a úsporných opatření
2 min 26445
23.3.2018 / wac / 2 min. čtení

Firma ze Smržic dodává komunální stroje do celého světa. Investuje do nové haly a úsporných opatření

Firma ze Smržic dodává komunální stroje do celého světa. Investuje do nové haly a úsporných opatření
Tři lidé a malá dílna. Takové byly před více než pětadvaceti lety začátky společnosti Laski ze Smržic. Dnes má firma, která vyrábí komunální stroje, jako jsou frézy či vysavače listí, více než šedesát zaměstnanců a její roční tržby se blíží částce 200 milionům korun. Patří mezi nejúspěšnější podniky na Moravě. „Firmu jsme začali budovat úplně od nuly, s minimálními výrobními prostředky a prakticky bez výrobních prostor. V současné době stavíme novou výrobní halu, jejíž dokončení předpokládáme do konce prvního pololetí letošního roku,“ říká ředitel společnosti Zdeněk Zapletal.

1.

Přibližně 90 procent svého zboží vyvážíte do zahraničí. Jaké trhy jsou pro vás klíčové a plánujete další expanzi?

Pro firmu je naprosto prioritní Velká Británie. Na tento trh dodáváme kolem 30 procent produkce. Samozřejmě důležité jsou prakticky všechny země Evropské unie, ať už je to Francie, Holandsko, Německo či Polsko. Naše stroje ale dodáváme například i do Austrálie, na Nový Zéland, Chile, Kanady a USA. Každoročně se snažíme rozšířit o tři nová obchodní teritoria.

2.

Jak k tomu vlastně došlo, že firma ze Smržic dodává více svých výrobku do zahraničí než na domácí trh?

Když jsme vyvinuli první výrobek - frézu na pařezy - předpokládali jsme, že dodáme do každého okresu jednu. Takže náš plán byl kolem sto fréz na pařezy po dobu výroby stroje. V té době nás bylo ve firmě pět. V loňské roce jsme ale vyrobili frézu na pařezy číslo pět tisíc. Takové množství bychom na našem trhu nedokázali prodat. Export je pro nás proto nutností.

LASKI 

3.

Co vás aktuálně nejvíce zaměstnává?

Máme rozpracované čtyři nové prototypy, na které je uplatněno několik patentů a nyní je prioritou dokončení vývoje a uvedení strojů na trh. Zároveň probíhá již zmiňovaná dostavba nové výrobní haly, kterou plánujeme dokončit do konce letošního června.

4.

V Česku přibývá firem, které investují do automatizace výroby. Plánujete jít také tímto směrem?

Nemyslím, že bychom měli jít jiným směrem, než kterým jde většina podniků. Investujeme neustále do špičkových technologií. V nejbližší době plánujeme nákup kompletní CNC obráběcí technologie, 3D tiskáren a plánujeme také investovat do robotického pracoviště. V příštím roce pak chystáme kompletní rekonstrukci našeho výzkumného a vývojového střediska.

5.

Stále více tuzemských podniků se zabývá úsporami. Zateplují, šetří na osvětlení či vytápění svých výrobních hal. Hledáte také způsoby, jak ušetřit na provozu?

Podstatnou úsporou pro nás v poslední době byla náhrada vypalovacích elektrických pecí, které jsme vyměnili za pece vytápěnými zemním plynem. Zde se nám podařilo dosáhnout úspory více jak 40 procent. Samozřejmě hledáme úspory ve všech úsecích firmy. Například instalací nového LED osvětlení chceme v konečném důsledku ročně uspořit zhruba 100 tisíc korun za elektřinu. Osvětlení plánujeme měnit postupně a věříme, že se nám do čtyř let náklady vrátí.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

6.

Vaše produkty jsou často určeny k ochraně životního prostředí. Přistupujete šetrně k životnímu prostředí také v rámci samotné výroby?

Samozřejmě přistupujeme šetrně k životnímu prostředí. Hesla kolem tohoto tématu se v poslední době stala moderní, my ale šetrný přistup k životnímu prostředí bereme jako samozřejmou součást denní práce. Při návštěvě naší firmy se s ní můžete setkat na každém kroku. Samozřejmě veškerá obnova výrobního parku jde směrem k úsporným, energeticky méně náročným technologiím. Vlastníme také fotovoltaickou elektrárnu, kterou máme umístěnou na střeše haly.

Nejlepší články e-mailem