Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Malé firmy jsou společensky prospěšné už tím, že existují, říká podnikatel
1 min 2645
13.2.2017 / ela / 1 min. čtení

Malé firmy jsou společensky prospěšné už tím, že existují, říká podnikatel

Malé firmy jsou společensky prospěšné už tím, že existují, říká podnikatel
Třeboňská výrobní a obchodní společnost Santal se od roku 1991 věnuje výrobě školního nábytku. Zaměstnává na sedmdesát lidí a 60 až 70 procent produkce exportuje. Na anketní otázky odpovídal ředitel společnosti Jiří Škopek, s nímž se na chodu rodinného podniku podílí i manželka a nejstarší syn Jiří.

1.

Jak inovujete?

Zásadní změnou, jíž právě procházíme, je restrukturalizace procesů řízení. Postupem let jsme se rozrostli a potřebujeme nastavit nová pravidla fungování. Vedle inovace produktů se také snažíme obklopovat se mladými lidmi, kteří nejsou zatíženi stereotypy a přinášejí nové pohledy na věc.

2.

Jak se připravujete na průmysl 4.0?

V malosériové výrobě zatím neočekáváme úplnou automatizaci, nicméně do nových technologií či softwarového vybavení investujeme, to je pro zachování konkurenceschopnosti nutné. Ještě před deseti lety byl pro nás laser nebo CNC stroj spíše sci-fi, nyní jsou samozřejmostí. Pokrok se odrazil i ve vývoji výrobků, dokážeme například dodat zákazníkovi model vytištěný na 3D tiskárně. Určité úskalí však vidím v tom, že zatímco technologie se vyvíjejí velkou rychlostí, naše školství se tomu neumí pružně přizpůsobit a neprodukuje dostatek lidí schopných moderní stroje ovládat. 

3.

Jak energeticky hospodaříte?

Velkým krokem pro nás byla kompletní rekonstrukce výrobního areálu před třemi lety. Součástí bylo nejen kompletní zateplení budov, ale i vybudování jímky na dešťovou vodu, která slouží jako požární nádrž. V současné době plánujeme využití odpadního tepla z lakovny pro ohřev teplé vody a vytápění.

 Santal

4.

Jak šetříte životní prostředí?

Podrobnou analýzu ekologické stopy neprovádíme, ale snažíme se chovat zodpovědně při jakékoliv činnosti. Jednak podnikáme v lázeňském městě a já jsem navíc původní profesí včelař, takže mám k přírodě blízko. Máme propracovaný systém třídění odpadů, veškerá naše manipulační technika má pohon na CNG nebo elektřinu a investujeme do nových, úspornějších vozidel i strojů.

5.

Jak podporujete zodpovědnou spotřebu?

Zavedení systému třídění odpadů samo o sobě nestačí, osvěta je samozřejmě nutná. Někteří zaměstnanci pochopí pravidla okamžitě, jiní napotřetí, občas musíme sáhnout i k sankcím a pokutám. V rámci projektu Zelená firma také zaměstnancům umožňujeme odevzdávat v areálu podniku vysloužilé elektrospotřebiče a baterie k ekologické likvidaci.

6.

Jak vnímáte společenskou odpovědnost?

Poslední dobou ve mně sílí pocit, že největším přínosem malých firem pro naši společnost že, že přes všechny překážky vůbec ještě existují a dávají lidem práci. Politiky zajímají problémy menších podniků vždy jen před volbami. Podporujeme samozřejmě řadu prospěšných projektů, ať už v sociální či kulturní oblasti, ale nemáme potřebu o všem někam psát. Pro nás je největší společenskou odpovědností to, že se chceme dále rozvíjet a podílet se na prosperitě našeho regionu.

TIP

Společnost Santal spol. s r.o. je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Stačí vyplnit nezávazný formulář.

 

Nejlepší články e-mailem