Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií
7.11.2018 / jas

Od nanovláken až k “bioplastu z friťáku”

Od nanovláken až k “bioplastu z friťáku”
Díky firmě Elmarco je z Česka velmoc v nanovláknech. Díky firmě Nafigate a VUT v Brně pak naše země umí kromě jiného jako jediná na světě vyrobit z odpadu bioplast, který se v přírodě rozkládá. Obě firmy přitom spojuje jméno jednoho českého vědce.

Šlo o novinku, která měla z Česka udělat velmoc, změnit svět a svým majitelům podle původních očekávání přinést miliardy. První dvě věci se splnily či pomalu plní, ta třetí na naplnění čeká.

Řeč je o stroji NanoSpider, který se stal první mašinou na světě, která umí vyrábět průmyslová nanovlákna, tedy nitky tenké miliontiny milimetru, z nichž se splétají textilie s unikátními technologickými vlastnostmi.

Libereckou firmu Elmarco, jež tento stroj finálně vyvinula, spoluzaložil v počátku tisíciletí vědec Ladislav Mareš. Očekávané bohatství to ale vlastníkům – zatím - nepřineslo. NanoSpider totiž předběhl svou dobu, a tak se používal a používá stále hlavně pro výzkum. Masové praktické využití našel v oblasti filtrace vzduchu, v ostatních oblastech byl rozvoj pomalejší, což se Ladislav Mareš rozhodl změnit. Opustil exekutivu Elmarca a před sedmi lety založil novou firmu Nafigate, která dnes aplikuje nanovlákna do praxe.

Nafigate„Naší největší přednosti je znalost technologie Nanospider, klíčoví lidé s touto znalostí a schopnost díky těmto dvěma faktům rychle převádět myšlenky do průmyslového měřítka. To znamená rychle je vyrobit,” vypichuje hlavní rysy firmy spoluzakladatelka Nafigate Lenka Mynářová.

Vzápětí dodává, že podnik se nyní soustředí zejména na dvě oblasti: „Jde o filtrace vzduchu v domácnostech a budovách a filtrace vody bez použití elektřiny. V obou dvou segmentech přinášíme nová řešení a vytváříme je přímo s našimi zákazníky.”

Produkty Nafigatu mají v praxi velký dopad na společnost zejména ve třetím světě, kde je častý problém s absencí pitné vody. Ta je totiž ve velké míře kontaminována. Velký problém, který vyžadoval využití různých postupů filtrace, která je ve třetím světě často zcela nedostupná. Dnes ale díky Nafigate stačí v podmínkách třetího světa nasadit jeden filtr se speciální membránou, vodu jím nechat protéct a mít k dispozici vodu bez bakterií a životu nebezpečných prvků.

„Právě nyní řešíme projekt pro Tanzanii. Tam lidé i děti denně umírají proto, že pijí kontaminovanou vodu. Evropan by zemřel po prvním napití,” ukazuje Mynářová na příkladu, jak technologie Nafigate dokáže doslova zachraňovat životy.

Membrány pro filtraci vody mají uplatnění zejména v Africe, na rozvojové země se ale Nafigate dívá i z pohledu filtrace prachových částic – dalším řešením Nanocleaner.

„Naším cílovým trhem jsou zahraniční trhy, a to primárně. Tady v EU máme jak čistou vodu, tak i čistý vzduch, tedy pokud se na to podíváme například ve srovnání s Čínou,” zmiňuje Mynářová jednu z hlavních zemí, která má pro Nafigate v současné době velký potenciál.

Liberecká firma samu sebe nazývá jako znalostní. Na jejích výzkumech pracují desítky vědců, a i když své produkty s pomocí partnerů umisťuje na trhy, veškeré příjmy vrací zpět do výzkumu a vývoje. Ty se podle Mynářové pohybují v řádech desítek milionů korun ročně.

Nafigate 2

Firma díky laboratorní mravenčí práci přivedla na trh i další technologie, která už nesouvisí s filtrací vody a vzduchu, nýbrž s novým fenoménem takzvané cirkulární ekonomiky, která bojuje se zbytečným vytvářením odpadů. Nafigate - na základě patentu VUT a ve spolupráci s dalšími českými vědci - totiž vyvinul technologii pojmenovanou HYDAL, která dokáže z použitého fritovacího oleje vyrobit bioplasty a mikroplasty na bázi biopolymeru PHA. Plasty jsou v současné době hlavním tématem v otázce znečištění oceánů a ani novinka v podobě bioplastů neuniká pozornosti ochránců přírody. Ukázalo se totiž, že se v přírodě nerozkládají.

„To, čím se naše řešení odlišuje, že biopolymer, který vyrábíme z odpadu, je takzvaně plně biodegradabilní a biokompatibilní. To zjednodušeně řečeno znamená, že se opravdu rozpadá a splývá s ekosystémem,” vypichuje hlavní rozdíl oproti konkurentům. Řada bioplastů je vyrobena z jídla a v reálných podmínkách nedegraduje a vytváří tak nový odpad.

Česko tak díky Nafigate a VUT nemusí zůstat jen velmocí v oblasti nanotechnologií, ale díky svým “bioplastům z friťáku” může hrát i důležitou roli v nové generaci environmentálních technologií založených na využití odpadů.

Nejlepší články e-mailem