Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Opravdu chytré spotřebiče? Ty, které poznají, že jste domů či do kanceláře přišli právě vy

Opravdu chytré spotřebiče? Ty, které poznají, že jste domů či do kanceláře přišli právě vy
Je to jen kov s trochou plastu, ale zahřeje vás spolehlivěji než ta nejnačechranější peřina. Jakmile inteligentní termostat Ovis vstřebá poskytnuté vstupní údaje, zatopí v každé místnosti a v kteroukoliv dobu přesně podle vašich představ. Umístit ho můžete domů i do kanceláře, abyste se vždy cítili příjemně, a přitom ještě ušetřili náklady za vytápění. 

Ovis je řízen plně automaticky a dobře ví, že chcete mít například v noci v ložnici 18 stupňů, zato večer v obývacím pokoji 22. O víkendu v kanceláři zase nemusí pracovat vůbec, protože tam nejste. Dokonalý přehled o tom, kdy a s jakým výkonem topit, mu zaručují importované informace o počasí, parametry prostoru, zabudované senzory a několik málo nastavení. Nicméně jako uživatelé máte kdykoliv k dispozici možnost korigovat topení přímo na termostatu podle svého aktuálního přání, a nejste tedy omezeni naprogramovanými algoritmy.

Spontánní musí být pravidelné

Termostat Ovis, který představuje výstup německého start-upu Vilisto, má pouze jedinou nevýhodu. Ta pramení z faktu, že nereaguje na skutečnou přítomnost osob, ale řídí se samostatně nastudovaným topným plánem, takže se nemůže přizpůsobit spontánním odchylkám (pro tento případ Vilisto nabízí další aplikace). Pokud se však ze spontánní odchylky stane pravidlo, termostat tomu sám přizpůsobí plán vytápění. 

Montáž je navíc velmi jednoduchá a zvládne ji i naprostý laik. Ovis je použitelný kdekoliv – v bytech, rodinných domech, kancelářích a nebytových prostorech, vyjma prostor vytápěných bez termostatu (podlahové vytápění apod.), nebo s pomocí inteligentních domácích systémů externích výrobců.

Data zůstávají ve vašich rukou

Ne že by na trhu nebyly i jiné inteligentní termostaty. Jenže na rozdíl od Ovisu je nutné je spravovat přes aplikace, takže uživatelé musejí na vytápění myslet. A navíc data jsou uložena externě, například v cloudu, tudíž hrozí jejich napadení. A vězte, že pro hackery mají informace o vaší přítomnosti či nepřítomnosti doma nebo ve firmě cenu zlata. U Ovisu je to ale jinak. Informace pro nastudování komfortního klimatu putují do zařízení jednosměrně a pro další propočty zůstávají k dispozici u uživatele.

chytrá kancelář

Úspory energie i CO²

Termostat Ovis se zrodil v hlavách tří odborníků z Hamburku. Technik v energetice Christoph Berger, informatik Lasse Stehnken a obchodník Malte Marwede vytvořili start-up Villisto se záměrem usnadnit lidem úspory energie. Jak říká ředitel Institutu technické termodynamiky na Technické univerzitě v Hamburku Gerhard Schmitz: „U poptávky po energii v domácnostech připadá jen něco málo přes 11 procent na zajištění teplé užitkové vody a pouze 1,5 procenta na osvětlení. Celých 76 procent tvoří právě teplo.“

A s úsporou tepla jde ruku v ruce také snížení produkce CO², jež se při použití termostatu Ovis snižuje v násobcích. „V klasické staré budově termostat může ročně ušetřit až 5000 kilowatthodin. To odpovídá přibližně 1,2 tunám CO² - stejné množství vyprodukuje ročně moderní VW Golf za rok při 10 000 kilometrech provozu,” vysvětluje spoluzakladatel Villista Christoph Berger.

S očekávanou cenou termostatu kolem 120 euro lze pořizovací náklady snadno umořit díky úspoře nákladů. Vilisto, jehož aktivity podporuje Spolkové ministerstvo pro hospodářství a energetiku a KIC InnoEnergy, spustilo v listopadu 2016 na Kickstarteru kampaň, jež měla umožnit výrobu první tisícovky termostatů Ovis. Bohužel se nepodařilo shromáždit potřebnou sumu peněz, takže uvidíme, jaký další osud tento nadějný nápad čeká. 

Nejlepší články e-mailem