Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Pavel Schwarz (TERMS): Polovina aut bude v roce 2030 jezdit na elektřinu
4 min 8973
3.5.2017 / jach / 4 min. čtení

Pavel Schwarz (TERMS): Polovina aut bude v roce 2030 jezdit na elektřinu

Pavel Schwarz (TERMS): Polovina aut bude v roce 2030 jezdit na elektřinu
Střet mezi fosilními palivy a obnovitelnými zdroji je na spadnutí. Jde o tak velký byznys, že se uhlobaroni a ropní magnáti jen tak nevzdají. Jejich čas se ale naplňuje, říká spolumajitel firmy TERMS Pavel Schwarz.

Přijíždím na parkoviště společnosti TERMS do Plané u Českých Budějovic. Ani nepotřebuji navigaci, protože solární panely na mě z budovy firmy svítí už z dálky a před kanceláří trůní zaparkovaný vůz Tesla. Po chvilce se už setkávám s majitelem firmy Pavlem Schwarzem. Jak příznačné – ze sympatického muže přímo vyzařuje energie a na první pohled je vidět, že o obnovitelných zdrojích jenom nepřemýšlí. Už je naplno využívá a jeho futuristická vidina dalšího směřování energetiky je až neuvěřitelná. Pavel Schwarz je velký vizionář a jeho odhady se v minulosti několikrát potvrdily. Také proto se už v roce 2001 začal zajímat o solární energii.

Terms je firma, která působí na několika polích. Jak jste začínali?

Začínali jsme před 25 lety s průmyslovou automatizací, kde vyrábíme zejména testovací stroje pro automobilový průmysl. V průmyslové automatizaci je byznysový terén nejnáročnější. Když ale v tuhé konkurenci obstojíte, tak s vámi jak místní, tak i nadnárodní firmy dlouhodobě spolupracují. Díky tomu, že máme šikovné lidi, mohli jsme se pustit i do dalších oborů, které nám přišly potenciálně zajímavé.

Které obory to byly?

Vždy je nějaký trend, který se TERMS snaží pokrýt a držet se díky tomu na růstové trajektorii. Snažíme se tedy diverzifikovat tržby. Je to náročnější, protože musíte produktově a vývojově ustát vícero směrů. Musíte predikovat, jestli není daný obor saturovaný a jestli se do něj vyplatí investovat peníze. 

V devadesátých letech jsme viděli potenciál v mobilní síti. Začali jsme s Eurotelem na budování sítě GSM a od roku 1996 jsme pak postupně budovali mobilní sítě pro všechny mobilní operátory.

Poslední divize našeho byznysu je solární energetika. Ta zažila největší boom v letech 2008 až 2011. Dodávali jsme a dodáváme solární elektrárny na „klíč“. Dnes je z mnoha důvodů toto podnikání také mírně v útlumu. Proto se snažíme hledat na trhu další potenciál.

A ten dnes vidíte kde? 

V internetu věcí a hlavně ve spojení s cloudovými aplikacemi. V IoT (Internet of Things) vidím ten největší byznys, který tady ještě nikdy nebyl. Jen si vzpomeňte – měl jste tranzistorové rádio, pak přišel walkman, Hi-Fi systémy, internet, LCD, plazmy… Zásadním momentem byl mobil, který je dnes už de facto uživatelský terminál a počítač. Všechno to byl vývoj jednoho produktu. Nicméně internet věcí není jen o jednom přístroji. To se týká úplně všech přístrojů okolo nás. Tyto věci budou integrované do cloudového řešení a v tom si určíte, kde tu kterou věc chcete mít a jak používat. V cloudu budete mít obláčky „entertainment“ (zábava, sport), „home“ (domácnost) a „byznys“. Dnes už jsme tak daleko, že na všem, co k životu potřebujete, budete mít senzory a čidla. Dáte si například senzor na kolo, nebo na každou dražší věc, jako ochranu, aby vám je někdo neukradl, budete kontrolovat teplotu v mrazáku, popřípadě si necháte po cestě domů vychladit víno na optimální teplotu. Dům bude sám kontrolovat pH v bazénu, vlhkost na zahrádce a mnoho dalšího. Všechno bude napojené na aplikaci a bez jakéhokoli programátora si vy sám uděláte sekvenci všech činností. Fantastické je takzvané „jedno tlačítko“. Představte si, že vám dojde mléko – zmáčknete jedno tlačítko, systém vygeneruje objednávku a kurýr vám doveze čerstvé. A to se dá aplikovat na všechny opakující se činnosti. Pořád chcete mít doma máslo a mléko – uděláte si na ně tlačítko, zmáčknete ho, přijde potvrzovací SMS kvůli notifikaci a máte hotovo.

Před časem jste trefil jednu Vaši predikci a tou byla fotovoltaika. Kdy jste ve slunci poprvé viděl potenciál?

V roce 2001 jsem přesvědčil syna, abychom jeli na výstavu solárních panelů do Paříže. Tehdy o tom svět ještě moc nevěděl. Všichni mi říkali, že fotovoltaika je hračka pro domácí kutily. A já tušil, že to bude energie budoucnosti. V roce 2003 jsme koupili první panely od společnosti Sanyo. K solárnímu panelu je ještě potřeba měnič, který dělá ze stejnosměrného proudu střídavý a který se umí připojit na distribuční síť. S nástupem cenově dostupných akumulátorů se nyní otevírá obrovský prostor pro odloženou spotřebu nashromážděné solární energie s využitím i do elektromobilů. Úžasný efekt lokálně vyrobené elektřiny je v tom, že neteče ven, ale primárně se zpracovává v místě užití. Až když v místě není odběr, tak se tlačí dál a když ji nevyužijete vy, tak třeba soused na zahradě, který seče trávu. První fotovoltaický systém jsme vyrobili v roce 2005. Byli jsme připraveni na to, že poptávka přijde a ona přišla – v letech 2008 až 2012. Pak se po třech letech zastavily dotace a od roku 2013 už není podpora žádná, nebo nevýznamná. Bohužel tento byznys dostal punc solárních baronů, což není férové, protože když byste spočítali výnos, tak výsledné číslo je do pěti procent ročně. Když to vezmete čistě ekonomicky, tak je to produkt jako každý jiný.

terms

Čím je podle Vás solární energie výjimečná?

Obrovské kouzlo fotovoltaiky spočívá v tom, že jde opravdu o jediný energetický zdroj, který nevyžaduje žádné palivo, není zde žádný motor(generátor), ložiska, olej, tření, hluk, produkce dalších škodlivin atd. a díky fotoelektrické přeměně slunečního záření vytváří ten nejčistší druh energie. Navíc má fotovoltaika minimální náklady na likvidaci. Solární panel má čtyři základní komponenty, které jsou téměř ze 100 % recyklovatelné. Oproti tomu např. osobní automobil je složen z cca 2000 různých materiálových prvků s obtížnou a nákladnou separací. Ze solárních panelů skoro všechno využijete dál. Dnes se široce otevírá svět propojení s elektromobilitou. Představte si třeba, že vaše manželka využívá auto na nákupy a k vození dětí do školy či na kroužky. Když jí koupíte menší elektromobil a domů na terasu čtyři malé solární panely, nebudete muset vůbec řešit palivo, protože na ony čtyři panely vyrobí přibližně 1100 kWh el. energie za rok, na které mimochodem nepotřebujete licenci, tak najedete za rok až 10 tisíc kilometrů ročně. Bez potřeby benzinu, nebo nafty a dodatečných nákladů. Tím by se člověk neuvěřitelně osamostatnil! 

TIP

Uvažujete o pořízení fotovoltaického systému? Více informací najdete na www.eon-solar.cz!

Takže si myslíte, že budeme všichni jezdit v elektromobilech na vlastní elektřinu?

Ve sdílené ekonomice je to nevyhnutelné, protože potenciál elektromobility je obrovský. Kdybych měl nahradit všechnu ropu, která se v Česku spálí v dopravě, tak mi na to stačí v elektřině 22–24 TWh. Všechny automobilky se na to připravují, vyvíjejí auta s dojezdem 600 kilometrů. Všechny automobilky budou mít elektromobil v roce 2020. Začíná se nám bez nátlaku překlápět pohon od ropy směrem k elektrické energii. Lepší budoucnost pro energetiky ani nemůže být. Jejich role bude v akumulaci a distribuci energie.

Bude to v rámci tohoto století?

To bude daleko dříve. Podle mého bude polovina vozidel jezdit na elektřinu v roce 2030…

Nejlepší články e-mailem