Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Pionýři elektromobility aneb Firmy, které vašim vozům dodají potřebnou “šťávu”
1 min 1909
30.8.2018 / jas / 1 min. čtení

Pionýři elektromobility aneb Firmy, které vašim vozům dodají potřebnou “šťávu”

Pionýři elektromobility aneb Firmy, které vašim vozům dodají potřebnou “šťávu”
Elektromobilita je v posledních letech skloňována do každého pádu. Automobilky chrlí jeden nový model elektrovozu za druhým, ovšem ruku v ruce s jejich narůstajícím počtem musí jít i rozvoj infrastruktury, tedy dobíjecí sítě. Víte, které firmy drží tento prapor?

Když se řekne elektromobilita, zřejmě vám jako první naskočí jméno amerického vizionáře a podnikatele Elona Muska, který stojí za všem dobře známými elektrovozy Tesla. Nebo pak jména světových automobilek jako Nissan, BMW či Jaguar, které už také mají své elektrovozy na trhu.

V pozadí těchto velkých jmen stojí, jakoby schované, už zaběhlé firmy stejně jako nové startupy, bez kterých by hlavně elektrovozy nemohly na silnici fungovat, protože by neměly kde brát “šťávu”.

Pojďme se podívat na ty nejžhavější, které urychlují rozvoj elektromobility ve světě.

1.

EV Box

EV Box se od roku 2010, kdy vznikl, řadí k průkopníkům v budování nabíjecích stanic pro elektromobily. V současnosti se rozrostl do téměř tisícovky měst ve více než 30 zemích světa, přičemž nejsilnější je v Evropě a v Severní Americe. Za celou dobu tak po celém světě postavil přes 40 tisíc nabíjecích stanic, což z něj dělá největší evropskou společnost ve svém segmentu. Původem holandská firma, která vsadila na čistou energii, dodává nabíječky s kompletně vlastním softwarem. Loni ji koupila skupina EGIE.

 EV BOX

2.

Pivot Power

Britská firma Pivot Power vyvíjí a staví infrastrukturu pro skladování elektřiny a rychlodobíječky pro elektrovozy. V současnosti v partnerství s britskými úřady ohlásila plán na vytvoření největší sítě vysokokapacitních úložných baterií s kapacitou 2 GW, na kterou budou napojeny i rychlodobíjecí stanice, 45 z nich bude na výpadovkách kolem velkých měst. Projekt, který vyjde na necelé 2 miliardy liber, by měl obsahovat rychlonabíječky o výkonu 150kW a jsou připraveny i na supernabíjení o výkonu 300 kW. Velkokapacitní baterie pak budou mimo jiné sloužit jako stabilizátor při výkyvech v energetických sítích.

3.

WiTricity

Na svět se ale už nyní klubou nové technologie, díky kterým při nabíjení svého vozu nebudete muset nikam zastrkávat nabíjecí kabel. Americký startup WiTricity totiž míří na bezdrátové nabíjení. V praxi to znamená, že se řidič s vozem postaví na předem označené místo a po dobu, kdy zde bude vůz stát, se bude zároveň samovolně nabíjet. Princip dnes známý již z chytrých telefonů tak napomůže rozvoji elektromobility ve světě.

4.

ZapMap

A pokud už nabíjecí stanice využíváte, jistě se vám často hodí i přehled o jejich aktuálním využívání. A právě tímto směrem se vydal další britský startup ZapMap, který není ničím jiným než aplikací ve vašem chytrém telefonu. ZapMap propojuje desítky tisíc uživatelů a informuje je jestli jsou aktuálně volné, o možnostech placení nebo i o takové milé drobnosti, jako je možnost v koupě kávy v okolí. Zatím tuto aplikaci využívá téměř 100 tisíc Britů, počítá se ale s jejím rozšířením do celého světa.

 

Nejlepší články e-mailem