Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Příležitost investovat do fotovoltaiky nabízí východní Evropa, Asie i Afrika

Příležitost investovat do fotovoltaiky nabízí východní Evropa, Asie i Afrika
Obliba fotovoltaiky jako obnovitelného zdroje energie v České republice neustále roste. Doma i v zahraničí se objevují nové příležitosti jak pro výrobce solárních systémů, tak pro investory, a to doma i v
zahraničí.

1.

Novinky v „Zelené úsporám“

Dodavatele malých solárních systémů jistě těší vzrůstající zájem Čechů o státní dotační program Nová zelená úsporám, zaměřený na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech. Více než osm tisíc zájemců požádalo loni v jeho rámci celkem o 1,9 miliardy korun. Program navíc letos umožňuje žádat o příspěvek na pořízení fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů v místech, kde využití klasických fotovoltaických panelů není ideální, a zcela nově nabízí dotaci až 35 tisíc korun na instalaci fotovoltaických systémů pro přípravu teplé vody a až 100 tisíc korun na pořízení malé fotovoltaické elektrárny určené k pokrytí vlastní spotřeby v domácnosti.

FVE investice2_LQ 

2.

Nový fond zelené energie

Investiční Fond Obnovitelných Energií založila společnost Solar Global, čtvrtý největší český provozovatel fotovoltaických elektráren. Fond se specializuje na nákup elektráren vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů, zejména solárních zařízení. V současnosti vlastní čtyři fotovoltaické elektrárny, které byly od původních vlastníků nakoupeny loni a předloni. Elektrárny mají podle informací Solar Global stabilní tržby, které se blíží hranici 50 milionů korun ročně. Díky tomu fond slibuje investorům výnosnost nejméně 6 procent ročně. Minimální vklad je jeden milion korun.

3.

Investiční příležitosti na Filipínách

V roce 2015 otevřela svou pražskou pobočku německá investiční skupina ThomasLloyd, která se specializuje na investice do obnovitelných zdrojů v asijských zemích. Institucím i privátním investorům nabízí možnost investovat do solárních elektráren na Filipínách, ve Vietnamu nebo Kambodži. Hospodářství těchto zemí se rychle rozvíjí a obnovitelné zdroje energie hrají v tomto procesu důležitou roli. Výhodnost investic vyplývá z nízké ceny pozemků, levnější práce a také z klimatických podmínek. Aktuálně představuje česká pobočka ThomasLloyd na svém webu tři projekty velkoplošných fotovoltaických elektráren v provincii Negros Occidental na Filipínách.

4.

Polská aukce jako nová cesta?

Předposlední den loňského roku proběhly v režii polského Energetického regulačního úřadu čtyři pilotní aukce na prodej elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Zúčastnila se řada polských i zahraničních firem, které podaly 140 úspěšných nabídek. V oblasti fotovoltaiky uspělo 84 nabídek, 76 se týkalo výstavby nových solárních zařízení. Největší úspěch se 17 projekty na výstavbu nových fotovoltaických elektráren zaznamenala německá společnost Solar Polska New Energy, následovaná čínskou společností REnesola (13 nových projektů). I když polskou aukci provázely technické problémy, celkově byla vydařená a může být do budoucna inspirací i pro Českou republiku. Pro tuto cestu se již rozhodly například i Španělsko či Řecko.

5.

Solární boom v Africe a Asii

Fotovoltaika nyní zažívá rozkvět v rozvojových a nově industrializovaných zemích. V roce 2015 směřovalo 48 procent všech investic v oblasti obnovitelných zdrojů do výroby větrné energie a 46 procent do energie solární. Zájem o fotovoltaické elektrárny loni ještě stoupl. Nejvíce investic přitom směřuje do východní Afriky – především do Keni, Tanzanie a Zimbabwe. V Asii se počet solárních zařízení rozrůstá zejména v Indii a Pákistánu. Zahraniční investory ovšem přitahuje i Čína, kde podle údajů společnosti GlobalData narostl výkon instalovaných solárních zařízení od roku 2011 třináctinásobně, především díky velkoplošným fotovoltaickým zařízením. Vývoj v těchto zemích je příležitostí i pro české dodavatele solárních systémů.

TIP

Uvažujete o pořízení fotovoltaického systému? Více informací najdete na www.eon-solar.cz!

Nejlepší články e-mailem