Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Romana Assadová (EcoCity Taxi): Díky vozům na CNG zákazníkům nabízíme třetinové ceny
2 min 7252
11.4.2018 / wac / 2 min. čtení

Romana Assadová (EcoCity Taxi): Díky vozům na CNG zákazníkům nabízíme třetinové ceny

Romana Assadová (EcoCity Taxi): Díky vozům na CNG zákazníkům nabízíme třetinové ceny
Už čtvrtým rokem jezdí po Plzni zelené taxíky s nápisem EcoCity Taxi. Zákazníky se snaží nalákat mimo jiné tím, že jsou šetrné k životnímu prostředí. Jezdí totiž na CNG. „Naše vozy jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také cenově dostupnější,“ říká zakladatelka EcoCity Taxi Romana Assadová. Do budoucna by chtěla flotilu rozšířit také o elektromobily.

Kde se vzal nápad založit taxi službu složenou výhradně z vozů na CNG?

Nápad se zrodil na dovolené, kde jezdily malé taxíky jedné barvy a rozvážely zákazníky po centru města. Ačkoliv byly tyto vozy staré a neekologické, rozvinula jsem tuto myšlenku a zaměřila se na ekologický pohon vozidel. Původně jsem přemýšlela o elektromobilech, nakonec však zvítězily vozy CNG, jelikož mají větší dojezdovou vzdálenost, což je v rámci nepřetržitého provozu taxislužby potřebné.

TIP

Spočítejte si výhodnost CNG jako alternativního pohonu na www.eon.cz/cng. Na stejném odkaze se zároveň dozvíte víc o CNG stanicích a CNG vozech. Pro více informací nás také můžete kontaktovat!

S kolika vozy jste začínali?

Na začátku jsme měli třináct aut, dnes jich máme dvacet. Začínali jsme s vozy Škoda Citigo. Tahle malá ekologická autíčka měla v zacpané Plzni skutečně obrovský ohlas mezi lidmi. V současné době však přecházíme spíše na Octavie, které jsou prostornější a nabízí tak zákazníkům větší komfort. Do našeho vozového parku přibyl také sedmimístný VW Caddy.

Plánujete počet vozů ještě rozšiřovat a případně pronikat do dalších měst?

Kdyby nebyla krize na trhu práce, tak bychom už dnes měli více aut. Bohužel nejsou lidi. My navíc oproti jiným taxislužbám auta přímo vlastníme a všichni řidiči jsou naši zaměstnanci, po případě brigádníci. Do dalších měst jít neplánujeme. Původně jsme uvažovali o Praze, ale Plzeň nám dnes stačí.  

Nabízíte díky nižším nákladům na palivo také nižší sazby za jízdu?

Ušetřené náklady přenášíme do cen našich služeb, a to přestože jsme na rozdíl od konkurence plátci DPH. Naše konečné ceny pro zákazníky jsou zhruba o 30 procent nižší.

ecocity

Jaké jsou další výhody vozů na CNG?

Vozy na CNG jsou mimo jiné například osvobozené od silniční daně, díky čemuž ušetříme na jednom autě v průměru tři tisíce korun ročně. To znamená zhruba 60 tisíc korun ročně, když počítáme všechny naše vozy.

 Je v Plzni dostatek míst, kde je možné tankovat CNG?

Máme svou vlastní plničku CNG. Když jsme začínali, chtěli jsme být nezávislí, a tak jsem si ji pořídili. Nápad vznikl někdy v červnu 2014 a už v listopadu stejného roku jsme ji otvírali. Hlavní motivací pro nás byla nezávislost. V Plzni byly plničky jenom dvě. Jako velkoodběratel plynu nám to cenově vychází zhruba na 10 korun za kilogram CNG. U veřejných stanic se cena pohybuje okolo 25 korun. Když připočtu všechny náklady, ať už samotnou investici do plničky či nutné generální opravy – vychází nás to na nějakých 17 až 18 korun na kilogram. Takže je to pro nás ve výsledku o něco levnější. Jeden ujetý kilometr nás vyjde zhruba na padesát haléřů.

Zvažujete do budoucna flotilu rozšířit také o vozy na jiný druh paliva? Například o elektromobily?

O elektromobilech jsme uvažovali hned na začátku, ale technologie bohužel není daleko. Elektromobily nemají tak velký dojezd jako vozy na CNG a jejich pořizovací cena je vyšší. Navíc tu chybí síť dobíjecích stanic. Takže zatím čekáme, až se díky kvalitnějším bateriím zvýší dojezd elektromobilů a pořizovací cena půjde dolů. To bude ale trvat ještě dlouho. Naší vizí do budoucna je pak využívání high-tech technologií. Naším snem by byl komfortní a bezpečný elektromobil pro naše zákazníky s denním dojezdem kolo 500 kilometrů na jedno nabití a autopilotem – bez řidiče. Na takové technologické vymoženosti si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat, a tak prozatím zůstaneme u našich osvědčených CNG vozidel.

Nejlepší články e-mailem