Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Samsung: solární energie pro vlastní výrobu i pro chudé vesničany
2 min 1819
13.7.2018 / ela / 2 min. čtení

Samsung: solární energie pro vlastní výrobu i pro chudé vesničany

Samsung: solární energie pro vlastní výrobu i pro chudé vesničany
Technologický gigant Samsung Electronics chce do roku 2020 stoprocentně využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů ve všech svých továrnách, kancelářských budovách a provozních zařízeních ve Spojených státech amerických, Evropě a Číně. V polovině června vydal prohlášení, že rozšíří své aktivity v této oblasti. Letos například ve svém sídle v jihokorejském Suwonu instaluje dalších 42 000 m2 solárních panelů. Solární energii zapojil i do svých charitativních projektů a na energetické úspory zaměřuje inovace výrobků.

„Společnost Samsung Electronics plní svou povinnost firemního občanství rozšiřováním a podporou využívání obnovitelné energie. Jak dokazuje náš rozšířený závazek, zaměřujeme se na ochranu naší planety a plníme svou roli globálního správce životního prostředí,“ uvedl Won Kyong Kim, výkonný viceprezident a šéf globálních veřejných záležitostí společnosti Samsung Electronics.

V Koreji Samsung plně podporuje vládní strategický plán zvýšení spotřeby energie z obnovitelných zdrojů na 20 procent do roku 2030. Kromě rozšíření kapacity fotovoltaického zařízení v Suwonu přibude do roku 2019 dalších asi 21 000 m2 solárních panelů v areálu firmy ve městě Pyeongtaek a v roce 2020 v areálu Hwaseong.

Solární lampičky pro Filipínce

Samsung však využívá solární energii i ve společensky prospěšných projektech. Letos v dubnu například daroval stovky solárních lamp chudým obyvatelům Cebu City, hlavního města filipínského ostrova Cebu. Třísetčlenná komunita nejchudších rodin se zde usadila v Ludo Memorial Parku, který je původně hřbitovem. Chatrné příbytky si lidé postavili na hrobech, zabydleli se v mauzoleích. O základních službách, které jsou pro Evropany samozřejmostí, si mohou nechat pouze zdát – chybí voda, hygienická zařízení, elektřina. „Je tady mnoho nepříjemností, ale bez elektřiny je to nejtěžší,“ řekla Marlene Millegasová, matka čtyř dětí. Za tmy je podle ní těžké najít cestu domů nejen pro děti. Ty se navíc večer nemohou učit a dělat domácí úkoly, musí se proto budit při východu slunce, chtějí-li studovat.

Solární lampy věnoval Samsung Filipíncům v rámci celopodnikové kampaně s názvem #ShareTheLight. Zaměstnanci mezi sebou vybrali peníze na projekt a pomáhali také lampičky poháněné solární energií sestavit. „Tyto solární lampy jsou jen malým gestem,“ řekl Kevin Lee, prezident společnosti Samsung Electronics Philippines. „Ale doufám, že vesničanům mohou přinést jasnější budoucnost – zejména dětem.“

Samsung 5

Země na prvním místě

Kampaň společnosti Samsung Electronics #ShareTheLight chce zvýšit povědomí o změně klimatu a energetické nerovnosti tím, že poskytne tato „světla naděje“ lidem v regionech, které mají nedostatek elektřiny. Letos, ve druhém roce kampaně, poskytl Samsung tisícovku solárních LED svítilen chudým lidem na Filipínách a v Thajsku. Dalších 1 500 lampiček poputuje k lidem v Indonésii.

V roce 2017 se Samsung Electronics také zapojil do celosvětové kampaně Hodina Země, organizované Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), a zhasl světla ve svých kancelářích po celém světě. V rámci kampaně na hodinu vypínají své osvětlení významné památky, firmy i jednotlivci z více než 180 zemí včetně České republiky. Cílem je upozornit na nutnost společného postupu proti změně klimatu. Samsung tak svými rozmanitými aktivitami v oblasti využití obnovitelných zdrojů a úspor energie naplňuje svou vizi „PlanetFirst“, která klade Zemi a životní prostředí na první místo.

K úsporám vedou také inovace

Další cestou k úsporám energie jsou pro Samsung Electronis neustálé inovace. Úsilí směřuje k výrobkům, které využívají méně energie a zároveň podávají lepší výkon. Zákazníci tak ušetří za energie a sníží se i emise skleníkových plynů. „Množství spotřebované energie při používání našich produktů se v roce 2016 ve srovnání s rokem 2008 snížilo průměrně o 49 procent,“ uvádí Samsung Electronics.

V roce 2017 Samsung uvedl na trh více než 800 výrobků s označením Energy Star, které zaručuje vysokou energetickou efektivnost výrobku. Oproti roku 2016 je to téměř 20procentní nárůst takto certifikovaných produktů. Cílem programu Energy Star, vytvořeného americkou Agenturou na ochranu životního prostředí a Ministerstvem energetiky USA, je snížení spotřeby energií prostřednictvím energeticky efektivních výrobků a postupů. V dubnu 2018 získala americká pobočka Samsung Electronics ocenění Energy Star® Partner Year of Excellence Award za svůj přínos pro tento program.

Nejlepší články e-mailem