Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Seznamte se. Finský startup, jehož solární batohy vám dobijí mobil za pár minut
2 min 1380
14.6.2018 / jas / 2 min. čtení

Seznamte se. Finský startup, jehož solární batohy vám dobijí mobil za pár minut

Seznamte se. Finský startup, jehož solární batohy vám dobijí mobil za pár minut
Cestování odjakživa patřilo k velkým vášním lidstva. Nová doba plná moderní elektroniky, kterou všude nosíme s sebou, ale přináší i nové potřeby. Třeba mít přístroje po ruce neustále nabité. Přesně to řeší Tespack - zázračný skandinávský batoh se solárními panely. Zaujal nejen jednotlivce, ale i firmy.

Pro většinu z nás jde o noční můru - symbol vybité baterie, jejíž hodnota se čím dál rychleji blíží k nule. A obzvláště tehdy, pokud nemáme elektrický zdroj na dosah. Typicky nás tento problém potkává při delším cestování v přírodě.

Řešení už ale existuje. Vymyslel jej finský startup Tespack, který se od svého vzniku v roce 2013 specializuje na budoucnost přenositelných věcí, zejména na nejdůležitější část nových technologií  - výrobu elektřiny a dobíjení během pobytu venku. A možná už vás samotné trklo, proč zrovna název Tespack. Finové tím vzdávají hold Nikolu Teslovi, který položil základy střídavému proudu.

Skandinávský startup totiž vyvinul speciální batohy se solárním panelem, které sbírají energii ze slunce, uchovávají ji, a vy si tak můžete kdekoliv na cestách či v přírodě dobít nejen své mobilní zařízení, jako je smartphone, ale třeba i počítač.

“Naše životy se staly závislé na přenositelných zařízeních, jako jsou smartphony a notebooky, bez kterých si většina z nás nedokáže představit život. Včetně mě,” řekla pro server Women in wearables zakladatelka startupu Caritta Seppa.

Tespack

Hlavní devizou dobíjejících doplňků je, že dokáží fungovat i v extrémních podmínkách. Od tropické džungle až po polární mrazy dosahující minus 140 stupňů Celsia. Otestován byl už při výstupech na Kilimandžáro, K2, ale také při expedicích na Antarktidu či kolem Amazonky. Tespack tak chce ze solárního dobíjení udělat masovou záležitost.

I proto si jej za pět let existence všimli nejen investoři sídlící od Saúdské Arábie až po americké Silicon Valley, kteří do něj už vložili 2,2 milionu eur (v přepočtu téměř 57 milionů korun), ale také mnohé instituce. Tespack totiž loni Evropská komise a Evropský parlament ocenily jako nejlepší technologický startup v Evropě.

A jistě za to nemůže jen roztomilá tvář zakladatelky, která patří k předním evropským startupistkám. V roce 2016 se například v izraelském Tel Avivu dostala do výběru Top 30 Female Founders a je častým hostem evropských technologických konferencí.

“Mou vášní je obnovitelná energie, obzvláště, pokud jde o hardware,” uvedla před dvěma lety v rozhovoru pro server Pagezii.

TIP

Uvažujete o pořízení fotovoltaického systému? Více informací najdete na www.eon-solar.cz!

Tespack ale není jen o solárním nabíjení. Za dobu své existence se rozšířil i do internetu věcí.

A co víc, v současné době pracuje na vesmírné misi. Před rokem totiž začal spolupracovat s Rakouským vesmírným fórem (Österreichisches Weltraum Forum). To nyní pracuje na vývoji vesmírného skafandru, ve kterém by měla letět první lidská posádka na Mars. A výroba elektřiny a dobíjení všech elektronických částí skafandru, včetně jeho čidel vysílajících signály, je v rámci úspěchu mise zásadní otázkou.

Proto se fórum spojilo s Tespackem, který pro ni má vhodné řešení. Tespack totiž každým rokem zlepšuje svůj produkt. Nedávno představil batoh se supervýkonným dobíjením, díky němuž si mobil dobijete do pěti minut a můžete to takto opakovat 13krát, u laptopu “jen” dvakrát - a samozejmě už to nebude do minuty. Vyjde na necelých 300 dolarů. Menší batohy Tespacku se pak dají pořídit i pod 100 dolarů.

Tespack2

Technologii testoval například i rakouský polárník Klemens Weisleitner, který u našich jižních sousedů vedl dvoutýdenní testovací misi na jednom z tamních ledovců v rámci co nejvěrnější simulace prostředí Marsu.

Nemusíte být ale vesmírná agentura, aby Tespack zaujal i vás. Jeho ideou je udělat ze solárního dobíjení masovou záležitost. Na své by si tak měli přijít i firmy, jejichž pracovníci se pohybují v terénu. Ať už jde o bezpečnostní složky, terénní pracovníky, nebo třeba stavební firmy. 

Sledovat by ho ale měli všichni. Pokud se vyplní vize jeho zakladatelky, pak solární dobíjení zažije revoluci.

“Už nyní existuje mnoho technologií, které se během několika málo let prosadí v solárním byznysu. Uvidíme nové typy solárních článků a celých panelů, které budou ohybatelné, lehké a efektivní (budou rychleji dobíjet). A taky barevné,” říká Caritta Seppa.

Že by předzvěst konce na pohled nehezkých černých panelů na střechách budov či přímo v polích?

Nejlepší články e-mailem