Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Smíšek (Lipno Servis): Připravit sjezdovky nás vyjde na několik milionů
6 min 3831
2.7.2018 / jach / 6 min. čtení

Smíšek (Lipno Servis): Připravit sjezdovky nás vyjde na několik milionů

Smíšek (Lipno Servis): Připravit sjezdovky nás vyjde na několik milionů
„Když vidí lidé v televizi vlekaře, tak si myslí, že je to skvělý byznys. Opak je ale pravdou. Naše podnikání je ovlivněno řadou faktorů, které nemůžete změnit. Nikdy nevíte, jaké počasí v létě nebo v zimě bude, a my jsme na něm extrémně závislí,“ říká Vojen Smíšek, ředitel marketingu a PR společnosti Lipno Servis, provozovatele ski areálu Lipno.

Vaše portfolio aktivit je docela široké. Můžete mi ho blíže popsat?

Lipno je třetí největší skiareál v Česku. Má 11,8 km propojených sjezdovek. Naše sezóna v podstatě nikdy nekončí, protože lyžování většinou na Lipně funguje až do Velikonoc, na což plynule naváže letní sezóna. Dříve jsme měli poměr tržeb mezi zimní a letní sezónou jednoznačně na straně zimní. To se ale změnilo s vybudováním Stezky korunami stromů. Díky tomu mohou jet dvě lanovky i v letních měsících, a to je pro jejich výtěžnost opravdu důležité. Dnes máme díky našim letním aktivitám, mezi které můžu jmenovat zmíněnou Stezku, Floutrejl, dvě tratě pro bikery, zábavný rodinný park „Království lesa“, půjčovnu sportovního vybavení, která zahrnuje celou škálu kol i lodí a bazén, poměr tržeb 60 ku 40 ve prospěch léta. 

Pamatuji si, že když jsem byl malý, tak se tu k vleku chodilo 2 km v lyžákách. Kdy se z vašeho střediska stal rezort, který tu je dnes?

Ano, původně jsme se jmenovali lyžařský areál Kramolín, na který se dostávalo velmi obtížně. Tento areál tady byl od 60. let. Na přelomu milénia do něj vstoupila společnost Lipno Servis. První vznikla dvousedačka, která vedla přes vrchol do obou údolí. V roce 2008 došlo k zásadní modernizaci, kdy vznikly tři čtyřsedačkové lanovky, které obsluhují areál dodnes.  Projekt tehdy získal ocenění za nejlepší investici roku 2008 v rámci soutěže TOP INVEST. Ve stejném roce došlo i ke změně jména na současný Skiareál Lipno. 

V posledních dvou letech se zaměřujeme na rozvoj služeb a budování zázemí v rámci hesla „více zábavy na svahu“. Máme tu fun park, výukové hřiště Fox park s pojízdnými koberci pro malé děti, skicrossovou dráhu a dalších spoustu drobností zaměřených na rodiny s dětmi. To je naše hlavní cílová skupina. K nám nejezdí lidi hltat kilometry, ale jezdí za zábavou s dětmi. Máme tady v zimě 180 lyžařských instruktorů, což nás řadí mezi největší lyžařské školy v republice. Pokrýváme tím všechny úrovně a věkové skupiny lyžařů i snowboardistů. 

Navíc máme běžkařské tratě, a když zamrzne Lipno, tak půjčujeme brusle na takzvanou Lipenskou magistrálu, což je nejdelší přírodní ledová dráha na světě.

Jakou máte vlastně kapacitu?

V největší sezóně k nám jezdí průměrně 3000 lyžařů denně. Vždy je nejdůležitější, aby se netvořily fronty, což se nám daří eliminovat. U lanovky se i v té největší sezóně nezdržíte déle než 10 minut. Z hlediska zimní sezóny máme největší vytížení přes Vánoce a v únoru, kdy jsou zimní prázdniny. 

Jaký podíl mají zahraniční turisté vs. ti domácí?

Spousta lidí si myslí, že Lipno navštěvují hlavně Holanďané. Ale tak tomu vůbec není. Celých 80 % našich zákazníků tvoří Češi a zhruba 15 % Němci a Rakušané. Zbylých pár procent tvoří návštěvníci z Nizozemí a dalších zemí. Kromě Čechů nyní cílíme také na Linec a okolí, který má více obyvatel než celé jižní Čechy, a přitom je to sem stejně daleko jako z Českých Budějovic. Rakušané nyní dobře vědí, že za hranicemi jsou srovnatelné služby s těmi v Rakousku za příjemnější cenu. V mnoha ohledech, zejména z pohledu infrastruktury a dostupnosti, je náš areál lepší než ty na druhé straně Šumavy.

Jak jste na tom v posledních letech se sněhem? 

Je to náročné, ale díky vybavení výkonným zasněžovacím systémem máme každý rok sněhovou jistotu. Když se střídá velká zima a obleva, je to nejnáročnější. V tu chvíli nás to v nákladech stojí nejvíce. Velkou výhodou je, že zde máme největší nádrž v ČR - Lipno, ze kterého můžeme čerpat vodu. Zajímavé je, že veškerý objem vody, který z Lipna během zimy použijeme, sníží hladinu pouze o 6 milimetrů. Zatímco, když máte opravdu horký den, tak se výparem ztratí jeden centimetr. Náš sníh se navíc na jaře přemění na čistou vodu, protože nepoužíváme žádné chemikálie, a odteče zpět do Vltavy.

TIP

Společnost Lipno Servis je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Kontaktujte nás

A jak je to se samotným zasněžováním? Kdy můžete začít sněžit a kdy můžete otevřít areál?

Od -1,8 můžeme sněžit. Otevřít areál nám trvá tři dny, během kterých vysněžíme základní sjezdovky, abychom propojily lanové dráhy, a v následujících dnech dosněžujeme další tratě. Ideální teplota na zasněžování je kolem -7 stupňů Celsia, kdy sníh dobře přibývá, ale děla nezamrzají. My máme průměrnou teplotu v zimě -2 stupně, a proto musíme investovat do kvalitní zasněžovací technologie a děl, která zvládají zasněžovat i při vyšších teplotách. Celkově máme děl 60 a stále investujeme do jejich modernizace, což není vůbec levná záležitost, když jedno dělo stojí přes milion korun. Každý si myslí, že když je sníh, tak se vlekaři napakují, ale tak to opravdu není. Jenom připravit sjezdovku na první lyžování stojí několik milionů korun. A ten sníh vám pak roztaje a můžete zasněžovat znovu. Navíc do nákladů musíte počítat veškerou infrastrukturu – optické kabely, trubky a tak dále. Děla se totiž obsluhují na dálku z centrálního dispečinku. 

Jak je umělé zasněžování náročné na energie a spotřebu vody? Dá se spočítat, kolik vás stojí jeden centimetr na metr čtverečný sjezdovky?

Děla nemrazí. Pouze se podchlazuje voda na vstupu, aby se co nejvíce blížila nule. Na to máme ochlazovací věže, které fungují na bázi tepelného čerpadla. A jak jsem říkal, že Lipno je naše výhoda, tak v tomto případě je to zároveň i drobná nevýhoda, jelikož voda v Lipně má dlouhou dobu naakumulovanou teplotu a na rozdíl od řeky je v něm na konci listopadu třeba 8 stupňů, což komplikuje zasněžování. Náš způsob zasněžování je zcela konvenční, ale existují i jiné technologie, které vodu přímo zmrazují a vytvářejí ledové krystaly. Fungují sice v plusových teplotách, ale takto vyrobený sníh je drahý a pro přípravu 12 km sjezdovek je to v podstatě nepoužitelné. S technologií, kterou používáme, vyrábíme „kubík“ sněhu za 7-10 korun provozních nákladů, ale v tom není zohledněna cena technologie samotné.

Lipno 1

Kolik Lipno navštíví ročně turistů? Jaký je trend? 

Návštěvnost trvale roste. Podle statistik obce tady máme jeden milion návštěvníků a půl milionu přenocování. To je dáno tím, že spousta návštěvníků sem jezdí pouze na jeden den. Lipno dnes disponuje 6000 lůžky. Přitom kapacita není zatím dostatečná. Abychom sem dostali velkého investora, který postaví například aquapark, potřebovali bychom být někde mezi 8-10 tisíci lůžek. Na Lipně jsou naplánované developerské aktivity, co se týče lůžek. Z hlediska územního plánu je zde ještě prostor rozšiřovat, jednak levné ubytování například pro školy, a potom naopak luxusní hotely pro wellness pobyty, které tady zatím chybí. Stejně tak tu stále chybí nabídka ubytování pro konferenční turistiku, která požaduje sál pro pořádání meetingů a další zázemí. 

Jak se na sezóně projevily OH v Riu a olympijský park? 

Zcela zásadně. Ani ne tak v počtu turistů jako z hlediska PR. Ten mediální prostor, který byl Lipnu věnován, byl neskutečný. De facto rok se hovořilo o olympijském parku. Díky tomu zjistili lidé, jaká je na Lipně rozsáhlá nabídka aktivit, a že je to tady opravdu pěkné. Projekt byl iniciován Českým olympijským výborem a my jsme se významně podíleli na organizaci, protože pořádáme v létě Lipno Sport Fest, díky čemuž máme s pořádáním velkých akcí zkušenosti. 

Připravujete nějaké novinky spojené s elektromobilitou a alternativními zdroji energií? Vidím tu na parkovišti dvě nabíječky na elektromobily. 

V současné době nevyužíváme alternativní zdroje, ale společně s E.ON budeme realizovat úsporné projekty, protože jsme se k tomu zavázali v rámci memoranda. Jinak tu máme solární lampu na parkovišti, dvě nabíječky na elektromobily a chytrou lavičku, kde si můžete nabít telefon. Další projekty v tomto ohledu budeme určitě připravovat.

Spolupracujete na projektu tzv. e-půjčovny. Můžete popsat, o co jde?

E-půjčovna je projekt, který realizujeme s E.ON. Ten do ní poskytuje elektrické skútry. Kromě nich v půjčovně naleznete i elektrokola a elektrické čluny. Společně tak umožňujeme lidem, aby si vyzkoušeli tento alternativní způsob pohonu a navíc si u toho vychutnali destinaci z různých úhlů pohledu. Speciálně výhledy na břehy Lipna z paluby elektročlunů, na které nepotřebujete žádné řidičské oprávnění, jsou úchvatné.

Lipno 9

Podepsali jste vzájemné memorandum v oblasti úspor energií. Jaké má konkrétní obrysy? Na co se zaměříte? Myslíte si, že vás další podnikatelé v regionu budou následovat?

Jedním z obrysů memoranda bylo např. vybudování dispečinku, který se povedlo úspěšně zprovoznit, ale také spolupráce v oblasti elektromobility a dalšího technického rozvoje zařízení a sítí. Díky memorandu více přemýšlíme o spotřebě energií, resp. o hospodaření s nimi a jejich úspoře. Souvisí s tím například i modernizace jednotlivých zařízení. 

Jak pracujete s daty v oblasti energetiky? Jak funguje model údržby (hlídání revizí atd.)?

Ve spolupráci s E.ON jsme zavedli vlastní energetický dispečink, s jehož pomocí sledujeme jednotlivé provozní parametry, jako je spotřeba, a postupně zavádíme i sledování jednotlivých prvků zařízení, zejména těch s výraznou spotřebou. Kromě standardních parametrů sledujeme pomocí dispečinku i další provozní věci, jako je pravidelná údržba a revize.

Jak jste na tom kapacitně? Stačí vám současný příkon? Plánujete s E.ON vybudovat další trafostanice?

Pro stávající zařízení nám současný příkon stačí, ale v rámci plánovaného rozvoje dojde ke zvýšení rozsahu provozovaných zařízení a objektů. S tím bude souviset i nutná výstavba nových trafostanic.

Nejlepší články e-mailem