Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií
20.5.2017 / mac

Solární energie proudí do batohu, hodinek i bundy

Solární energie proudí do batohu, hodinek i bundy
Sluneční paprsky vyrábějí elektrickou energii, ať už dopadají na střešní solární panely nebo na oblečení či doplňky. Byla by škoda toho nevyužít, a proto má fotovoltaika v osobní sféře velkou budoucnost.

Nikdo se už dnes nepozastavuje nad využitím solární energie pro vytápění nebo ohřev teplé vody. Pro mluví úspory při výrobě elektřiny, ale také energetická soběstačnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. V osobní oblasti slunce zatím tolik nevyužíváme, i když v moderních technologiích jde vývoj rychle kupředu.

Blue Earth, první mobil na sluneční pohon s dotykovým displejem, představil v roce 2009 Samsung. Na rozdíl od fotovoltaického článku na zadní straně telefonu má loni prezentovaný prototyp smartphonu Kyocery solární panel rovnou v displeji. Tato inovace v době našlapaných chytrých přístrojů slibuje revoluci v nabíjení telefonů.

Populární jsou rovněž solární hodinky, jejichž velkou výhodou je dlouhá životnost baterie. Zatímco ta klasická vydrží dva až tři roky, solární článek pracuje klidně déle než 10 let. A platí to i pro první dotykové solární hodinky T-Touch Expert Solar, jež před půldruhým rokem představila švýcarská značka Tissot.

Energie vždy po ruce

Zatímco dříve zmíněné produkty pohánějí sluneční energií samy sebe, batohy, tašky a peněženky italské značky E-mission jsou tu od toho, aby přes vestavěný solární systém dobíjely zařízení, která to zatím sama nedokážou (telefon, tablet, fotoaparát, GPS apod.).

Donedávna byly k mání i v e-shopu, který spoluprovozoval Marek Winkler (e-shop byl součástí firmy Fullcapasitty – o jejích aktivitách na poli solární energie a multimédií si přečtete v připravovaném rozhovoru s M. W.). Jak ale vysvětluje, u nás bohužel nejsou příznivé klimatické podmínky. „V Itálii na pláži se mi malý solární panel dobil za hodinu a půl, u nás to trvá podstatně déle.“ Ne náhodou patří k dalším výrobcům tohoto druhu zboží rakouský SunnyBag (sluneční potenciál Rakouska začíná tam, kde český končí) nebo kalifornský BirkSun.

Proč nosit solární oblečení?

Solární systémy se prosazují i na oděvu. Vše začalo v roce 2007, kdy značka Triumph představila model plavek s 200 malými solárními články. O rok později přišel italský výrobce Zegna se Solar JKT, první komerčně dostupnou bundou s integrovaným solárním řešením pro dobíjení mobilů.

Ukládání získané energie do akumulátorů malých přístrojů však není jediný důvod, proč si pořídit solární oblečení. Hlavním úkolem první inteligentní solární bundy ThermalTech Smart Jacket je udržet vás v teple. Je ušitá ze speciální látky, pohlcující teplo – ze slunce, z umělých světelných zdrojů i to přebytečné tělesné. Krom toho lze fotovoltaiku využít i ke zvýšení bezpečnosti – šikovné jsou bezpečnostní vesty se zabudovaným osvětlením.

Solární oděvy však mají své limity. Marek Winkler si je uvědomil v rámci úspěšné spolupráce FullCapacity s návrhářkou Petrou Balvínovou na kolekci oděvů se solárními panely pro dobití telefonů. „Bohužel zatím není dořešena praktická údržba takového oblečení,“ vysvětluje.

Solární chodník i silnice

Mezitím se objevují nadějné formy využití solární energie ve veřejném prostoru. Za pozornost stojí projekt silničních solárních panelů, schopných přenášet sluneční energii do elektráren. Ty, jež vyrobila firma Colas, totiž odolají hmotnosti nákladního vozu s návěsem. Po 5 letech výzkumu teď společnost staví testovací silnici a od roku 2018 plánuje komercializaci technologie.

Jak se ukázalo, 70metrový solární chodník na předměstí Amsterodamu je nad očekávání výkonný. Generuje téměř 3000 kWh, což odpovídá celoroční energetické potřebě průměrné domácnosti. Navíc se během roku fungování objevila jediná porucha a chodník bez problémů odolal 12tunovému hasičskému autu. 

TIP

Uvažujete o pořízení fotovoltaického systému? Více informací najdete na www.eon-solar.cz!

Nejlepší články e-mailem