Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Stanislav Palša (MINERAL MORAVIA Invest): Měsíčně v hotelu za elektřinu platíme přes sto tisíc. Musíme přejít na nové technologie
4 min 4125
28.8.2018 / jach / 4 min. čtení

Stanislav Palša (MINERAL MORAVIA Invest): Měsíčně v hotelu za elektřinu platíme přes sto tisíc. Musíme přejít na nové technologie

Stanislav Palša (MINERAL MORAVIA Invest): Měsíčně v hotelu za elektřinu platíme přes sto tisíc. Musíme přejít na nové technologie
Peníze vydělal ve zdravotnictví prodejem diagnostických přístrojů. Dnes už obchod opustil a vrhnul se do cestovního ruchu. Koupil hotel v insolvenci, který byl z důvodu neplacení odpojen od všech sítí. Vytápění i kuchyně přitom v hotelu fungují pouze na elektrickou energii, což přináší obrovské náklady na provoz. Stanislav Palša nyní zvažuje změny, které povedou k významným úsporám.

Jak jste přišel k tak velkému hotelu?

Společnost Mineral Moravia Invest, ve které jsem jediným majitelem, vznikla v roce 2009. Před tím, než jsem koupil hotel, se tato společnost věnovala obchodní činnosti a zprostředkování nákupu zdravotnické techniky na diagnostiku onkologických a kardiologických onemocnění. V posledních letech jsme se společností měli hodně aktivit zaměřených na pořádání konferencí a kongresů. Tak jsem přišel na nápad koupit si hotel. Původně jsem měl tři nabídky – Hatě, Mikulov a Bítov. První dvě byly příliš drahé, a tak sedíme teď tady v Bítově na Vranovské přehradě.

Zatím je hotel v takovém přechodném stavu, co s ním plánujete do budoucna?

Tento hotel bude koncipován jako kongresové a rekonvalescenční centrum. Například pro lidi, co mají problémy se zády nebo s pohybovým aparátem, ale nejsou trvale nemocní. Takže z hotelu budeme mít nejdříve konferenční centrum, a poté i to rekonvalescenční.

Mineral Moravia Invest 3

Co vás vedlo k tomuto oboru?

To, že jsem pracoval dlouhodobě ve zdravotnictví. Pracoval jsem v nemocnici na hematologii jako diagnostik. Navíc učím na univerzitě molekulární biologii. Mám široký záběr, ale všechno se točí okolo zdraví, takže mít hotel byl logický tah. Díky tomu, že jsem sehnal kolegu, který dlouhodobě působí v hotelnictví, jsme spojili síly a on vede provoz hotelu. Hned na začátku jsme se domluvili, že tady bude rehabilitační a školící centrum. Podle mě tento směr v Česku chybí. Spousta lidí pracuje denně u počítače a má problémy s páteří. Tady se o ně bude starat tým profesionálních fyzioterapeutů, kteří by klientovi měli od těchto problémů pomoci.

Kdy jste hotel koupili?

Koupili jsme ho 27. 7. 2016 v rámci konkurzu. Tuhle lokalitu znám, protože mám silný vztah ke Znojmu. Díky tomu jsem věděl, že provozující společnost je v konkurzu. Do toho se přihlásilo více zájemců a my jsme objekt vydražili.

TIP

Společnost MINERAL MORAVIA INVESTje zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Kontaktujte nás

Kdy jste otevírali?

Hotel byl zavřený, protože byl zadlužený a byl odpojen od veškerých sítí. Proto jsme je museli znovu zapojovat. Až v prosinci nás připojili, otevírali jsme na jaře. Od ledna do května jsme provedli základní renovace – vchod, restaurace, kuchyň, sociální zařízení a část pokojů. V další etapě uděláme fasádu a rekonvalescenční centrum. Od loňského léta tedy hotel v omezeném provozu funguje.

Jakou má hotel kapacitu?

Máme k dispozici 105 lůžek, z toho 95 můžeme využívat pro hosty. Dvě třetiny z nich už prošly rekonstrukcí. Hotel byl původně stavěný jako rekreační středisko, proto je tady vybudovaný wellness, vany, tělocvična a sauny. Vše je ale zastaralé a budeme to muset vyměnit. Tento hotel byl původně vlastněný doly Nástup Tušimice a jezdili se sem rekreovat horníci ze severních Čech. To znamená, že ani nyní neměníme původní zaměření hotelu.

V jakém roce hotel vlastně vznikl?

Byl zkolaudovaný v roce 1992. Projekt ale existoval už roku 1985 a výstavba začala v roce 1988. Hotel je projektovaný jako horský. Nacházíme se na konci Vranovské přehrady, kde už začíná kraj Vysočina. V zimě je tady tedy dost sněhu, což hosté využívají na běžky. Když je dostatek sněhu, tak lze na Vranovské přehradě vytvořit sedmnáctikilometrovou běžkařskou stopu.

Mineral Moravia Invest 2

To znamená, že plánujete celoroční provoz?

Určitě, předchozí majitelé sice hotel provozovali jenom tři měsíce, nám se ale hned po otevření podařilo udržet sezónu až do ledna a znovu ji spustit od půlky března. Do budoucna počítám s celoročním využitím.

Jak je to s náklady na provoz tohoto hotelu? Jsou vzhledem k zastaralým technologiím vysoké?

Toto je opravdu velký problém. Celý objekt je postavený pouze na elektrické energii. To znamená, že topíte, svítíte i vaříte pouze elektřinou. Jsou tu původní solární panely, které vyhřívaly vodu. Proto je tady také venkovní bazén, který sloužil k chlazení solárních panelů. Nyní už solární panely nejsou funkční. Využíváme pouze šest z nich, což je zanedbatelné. Právě proto jsme začali s E.ON řešit úspory energií. Představte si, že měsíčně za elektřinu platíme v zimě 120 tisíc a 40 tisíc korun v létě.

TIP

Chcete získat přehled o energetickém hospodaření vaší firmy a zjistit, jak snížit spotřebu energií? Pomůžeme vám najít úspory tam, kde je to nejefektivnější. Více na www.eon.cz/audit.  

Jaká konkrétní úsporná opatření plánujete?

Chceme měnit technologie, aby došlo ke snížení spotřeby, jinak bychom provoz dlouhodobě neufinancovali. Máme několik možných řešení. První z nich jsou sluneční kolektory, které budou vyrábět tolik energie, abychom byli v topení a ohřevu vody soběstační a přebytek bychom dodávali do sítě. Bohužel nemůžeme na tuto technologii dostat dotaci, protože spadáme do kategorie hotelů, ale dotace je nyní určena pro výrobní podniky. Proto ještě počkáme, až bude vypsána výzva i pro rekreační zařízení.

Pokud by to nevyšlo, budeme muset předělat topení na plyn. Chceme tady mít tři kaskádové kotle, které by měly významně zlevnit odběr. Pro nás by bylo lepší řešení pomocí kolektorů, ale pokud na ně nedostaneme v nejbližších letech dotaci, zvolíme plyn, protože sluneční kolektory by bez dotace stály kolem dvou milionů.

Mimochodem v hotelu jsme přešli na úsporné žárovky. A to není malá investice. Celkem jsme vyměnili 700 žárovek a jedna stojí 150 korun. Takže jenom vyměníte žárovky a stojí vás to přes 100 tisíc korun.

Tento hotel byl původně dobře koncipovaný. Kotel na vytápění, který je tady původní, byl napojen na čidla, která regulovala zapínání a vypínání pro jednotlivé části hotelu v závislosti na venkovní teplotě. Bohužel dnes už to nefunguje, ostatně jako většina původních technologií.

Jak to máte s úniky energií?

Máme největší únik v restauraci, kde jsou dvojitá hliníková okna. Jinak na pokojích máme tří vakuová okna a ta drží teplotu dobře, stejně tak jako měděná střecha. Celkově je hotel z hlediska izolace řešen poměrně dobře.

Mineral Moravia Invest 1

Kdy plánujete opravu fasády?

Plánovali jsme ji letos, ale máme tady kuriózní problém v podobě vlaštovek. Za ty tři roky, kdy hotel nebyl provozován, si zde udělaly hnízda. My z důvodu ochrany přírody hnízdo nemůžeme zničit, proto letos fasádu neopravíme. Počkáme, než se vlaštovky přestěhují jinam. Ono je to celé zábavné i z toho důvodu, že když vám vlaštovka udělá hnízdo za oknem, tak celé léto nemůžete otevřít okno.

Jaké byly vaše prozatímní celkové náklady?

Na hotel máme půjčku v bance a část mám z vlastních prostředků. Zatím nás samotné náklady na opravu před otevřením vyšly na 3,7 milionu korun. Celkově počítám, že hotel a areál bude celkově zrekonstruován v roce 2022. Návratnost své investice odhaduji okolo 10 – 12 let, při obsazenosti 70 % a desetiměsíčním provozu. Obsazenost by neměla být problém, už nyní máme kapacity velmi dobře vytěžené.

Nejlepší články e-mailem