Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Startupy, které se snaží měnit svět energetiky
3 min 2805
8.1.2018 / jach / 3 min. čtení

Startupy, které se snaží měnit svět energetiky

Startupy, které se snaží měnit svět energetiky
Alternativní zdroje energie a efektivní distribuce. To je společný jmenovatel budoucnosti energetického sektoru. Vybrali jsme pro vás proto tři inspirativní projekty s nekonvenčním přístupem. Jejich řešení jsou nadčasová a hlavně šetrná k životnímu prostředí.

1.

Bulb, stoprocentně zelená energie pro domácnosti a firmy

Britskou společnost Bulb, dodavatele elektrické energie, založili přátelé Hayden Wood a Amit Gudka. Patrně proto, že v obnovitelných zdrojích energie vidí oba třetí průmyslovou revoluci, ve které už nebude pro vytvoření energie nutné cokoliv spalovat. Výrobci a distributoři energií se podle jejich vize přemění na energetické manažery, kteří budou jen dohlížet na uskladňování a využití energie.

Přinesli proto na trh platformu MyBulb, která monitoruje spotřebu zákazníků z řad domácností i firem. Díky přehlednému monitoringu a analýze spotřeby energií klienti přesně vidí, kde by mohli ušetřit na odběru. Společnost uvádí, že díky její platformě tak zákazníci v průměru ušetří jen na odběru elektřiny okolo deseti procent ročně. V praxi to vypadá tak, že vezmete údaje z měřicího přístroje elektřiny od současného dodavatele a přepíšete je do aplikace MyBulb. Ta vám pak napovídá, kde šetřit. Firma počítá, že v příštím roce bude schopna automaticky integrovat i měřicí přístroje jiných dodavatelů do jejich aplikace.

A jaký je původ energie, kterou společnost distribuuje? Je stoprocentně zelená. Zatímco průměr zelené energie u britských dodavatelů činí něco přes pětinu, v rámci Bulb ji ze tří čtvrtin tvoří hydroelektrárny ve Skotsku a zbytek vyrábí z bioplynu generátory na třech farmách na západě Anglie. A že se firmě daří, potvrzují také čísla – klientů má už přes 150 tisíc a jejich počet stále roste. Díky tomu společnost loni zamezila vzniku 285 tisíc tun oxidu uhličitého, což se rovná vyřazení zhruba 200 tisíc aut na rok z provozu.

2.

Origami energy přináší chytrou správu energetických úložišť

Nenechte se zmást názvem, tento startup se opravdu nezabývá skládáním věcí z papíru, nýbrž energií. I když o jakési skládání jde v podstatě také. Peter Bance společnost založil s cílem vytvořit globální energetické tržiště, na kterém by se potkávala nabídka s poptávkou v reálném čase a docházelo by tak k maximálnímu využití energie a úložných kapacit. Ke smělému plánu mají firmě posloužit také nové technologie a postupy, jako jsou big data a strojové učení. Díky nim by se dala skvěle předpovídat nabídka a poptávka po energiích a efektivita onoho tržiště by tak dosáhla maxima. Tato cloudová platforma tedy analyzuje data o spotřebě na místní, regionální a celostátní úrovni. Díky ní tak zákazník ví, kolik energie bude potřebovat a kolik ze svého úložiště může nabídnout zpět k prodeji do sítě prostřednictvím elektronického tržiště. 

Sám zakladatel říká: „Na světě se ročně utratí 300 milionů dolarů za malé energetické projekty. Pojďme za tyto peníze udělat jeden velký, který zpružní celý energetický systém.“ Tím má na mysli sdílení systému řízení energetické spotřeby a úložišť a zapojení co největšího množství klientů. Velké společnosti totiž nemusejí být jenom spotřebiteli, ale mohou fungovat také jako dodavatelé energie. Stačí jen vytvořit chytré řešení ruku v ruce s dobou.

Jako příklad úspěšného projektu Origami můžeme jmenovat spolupráci s britskou společností c2c Rail, která provozuje vlaky a 26 vlakových stanic v Londýně a jižním Essexu.

Základním požadavkem c2c bylo vyřešit systém nouzového osvětlení stanice Barking station. A to nejen lepším technickým způsobem, ale také úsporou nákladů. V Origami navrhli řešení v podobě 60kilowattové baterie zajišťující veškerou potřebnou elektrickou energii. Díky tržišti pak můžou dané úložiště nabít za nižší cenu. Navíc je tato baterie napojena na síť národního poskytovatele elektrické energie National Grid (u nás je obdobou E.ON, pozn. red.). Díky Origami může baterie v případě potřeby prodávat prostřednictvím platformy tržiště elektrickou energii i mimo samotnou stanici a tím přinést firmě tržby z prodeje energie. Baterie je díky tomu zcela vytížená. Řešení s Origami přineslo c2c snížení nákladů na spotřebu ve stanici, přístup k novým příjmům díky zpětnému prodeji elektřiny a v neposlední řadě také skutečné naplnění vize společnosti – myslet šetrně a snižovat spotřebu energií.

3.

H2GO Power aneb vodík bude napájet i mobily

Jedním ze zakladatelů společnosti H2GO Power je Enass Abo-Hamed. I jeho vize jsou nekonvenční. Tento muž vidí budoucnost energetiky především ve vodíku a způsobech uskladnění energie. Do roku 2030 se totiž významně zvýší podíl energie z obnovitelných zdrojů a hlavním problémem bude její uložení. H2GO proto vyvíjí úložiště ve formě pevného skupenství vodíku. Právě tato forma uskladnění přebytečné energie se jeví jako ideální pro vyrovnání nabídky a poptávky. Abo-Hamed se soustřeďuje především na rychle se rozvíjející trhy, které nemají dostatečně vyvinutou energetickou infrastrukturu, zejména pak oblast subsaharské Afriky. Příkladem může být Nigérie, kde ještě dnes 60 % domácností není napojeno na elektrickou síť. Právě tyto státy jsou pro životní prostředí problémem.

V H2GO si proto dávají za cíl nabídnout i v těchto zemích zelenou alternativu. Vyvinuli mobilní vodíkové kontejnery, které mají podobu kamiónu. Tvoří ho vodíková baterie o velikosti lodního kontejneru. Pomocí jeho napojení k obnovitelnému zdroji energie H2GO dodává energii už několika velkým nemocnicím v Africe. V plánu má ještě zvýšit kapacitu a poskytovat pak zelenou energii v menších afrických obcích do velikosti dvou set obydlí.

Společnost pracuje na dalším využití úložišť, díky kterým dokáže odsunout spotřebu energie z obnovitelných zdrojů. Každý stát, který by měl přebytek zelené energie, by ji mohl uskladnit a proměnit se tak ve vývozce energie do oblastí, kde jí je nedostatek. Smělé plány nevyjímají ani běžnou spotřební elektroniku. Například by vodík mohl v budoucnu nahradit také zdroj energie u mobilních telefonů nebo notebooků. S poloviční hmotností přitom svojí výdrží pětkrát překonává běžné Li-Ion baterie.

Nejlepší články e-mailem