Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Steven Withers (Cimex): Uvědomujeme si, že přibližně jedna třetina skleníkových plynů se připisuje budovám
1 min 1573
30.11.2018 / jach / 1 min. čtení

Steven Withers (Cimex): Uvědomujeme si, že přibližně jedna třetina skleníkových plynů se připisuje budovám

Steven Withers (Cimex): Uvědomujeme si, že přibližně jedna třetina skleníkových plynů se připisuje budovám
Není to typický developer. Firma CIMEX započala svoji činnost na začátku devadesátých let a postupně se její zaměření rozšířilo na několik oblastí. Komerční i hotelové nemovitosti, investice do realit, facility management a služby gastronomie. „Budovy by se měly stavět s ohledem na jejich životní cyklus a mělo by se myslet na to, že například z administrativní budovy se časem stane rezidenční bydlení,“ říká Steven Withers, ředitel nemovitostního fondu a investic společnosti CIMEX.

1.

Jakým vývojem prošlo stavebnictví v poslední dekádě vzhledem k úsporným řešením?

CIMEX není typická developerská společnost, některé naše aktivity jsou zaměřeny na udržitelný rozvoj. Uvědomujeme si, že přibližně jedna třetina skleníkových plynů, tzv. „greenhouse gases“, se připisuje budovám, proto se vlády zavázaly snížit toto znečištění. Stavební průmysl prošel technologickou revolucí, která pomáhá snížit energetickou náročnost samotného stavění i provozu. Mezi ty nejdůležitější můžeme jmenovat standardizované, modularizované a prefabrikované komponenty, 3D tisk, inteligentní zařízení pro optimalizaci životního cyklu budovy, digitální technologie a big data, která pomáhají snižovat množství odpadu a emisí.

2.

Jak jsou nároční klienti na energetickou spotřebu kancelářských budov?

Naše portfolio nájemců se rozšiřuje na více než 500 nájemníků, nejmenší zaujímají několik metrů čtverečních a ti největší, jako třeba Siemens, si pronajímají tisíce metrů čtverečních. Nájemci mají různé požadavky na úsporu energie. My však stále hledáme možnosti, jak jim za ni snížit účty. Proto jsme přešli z wolframu a fluorescenčního osvětlení na energeticky úsporné žárovky, včetně LED. Pomocí senzorů jsou světla automaticky zapínána a vypínána. V budovách používáme moderní teplovodní kotle, které jsou efektivnější a mohou využívat nižší ceny elektřiny. Nyní zkoumáme, jak bychom v našich kancelářských budovách mohli díky technologiím razantně snížit také odběr vody.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

3.

Jaké prvky nejvíce ovlivní výslednou spotřebu energie v rámci komerční výstavby?

Je to zcela jistě izolace a kvalita použitých materiálů. Jde o to, aby budovy okolní vzduch v zimě neohřívaly a v létě neochlazovaly. Aktuálně jsme si vědomi labyrintových rekuperačních řešení vytápění a chlazení, které chceme využít naplno v budoucích projektech.

4.

Jak se liší výstavba u nás a v zahraničí?

Řada zemí v zahraničí přijala strategii udržitelného rozvoje – „sustainable development“ – při výstavbě. Důležité je také prosazovat řešení, které v budoucnu umožní měnit způsob užívání nemovitosti v rámci jejího životního cyklu. Příkladem může být přeměna administrativních budov na obytné domy. Česko by také mohlo zvážit podporu výstavby v souladu s certifikacemi BREEAM nebo LEED.

5.

Snažíte se nějak redukovat spotřeby energií v rámci vaší hotelové sítě?

Neustále hledáme způsoby, jak v našem hotelovém portfoliu optimalizovat využití energie. Mezi ty, které se nám osvědčily, patří karta na vstup do pokoje, která se zároveň používá k zapnutí a vypnutí elektrické energie v rámci daného apartmánu. Máme nasazeny systémy, které se snaží maximálně efektivně pracovat s vytápěním a klimatizací. V neposlední řadě pak nasazujeme rekuperační systémy, které využívají teplo uvnitř budovy a vrací jej do oběhu, čímž snižují energetickou náročnost. V rámci celé firmy jsme pak do naší automobilové flotily nakoupili vozy na elektrický pohon.

 

Nejlepší články e-mailem