Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Švýcarský skiresort Laax směřuje k energetické soběstačnosti
1 min 1522
23.1.2017 / ela / 1 min. čtení

Švýcarský skiresort Laax směřuje k energetické soběstačnosti

Švýcarský skiresort Laax směřuje k energetické soběstačnosti
Středisko zimních sportů Laax ve švýcarském kantonu Graubünden je doma i za hranicemi známo svými širokými a skvěle upravenými sjezdovkami. Jeho provozovatel Weisse Arena Gruppe si vedle perfektních služeb zakládá i na svém vztahu k přírodě. Jeho cílem je proměnit Laax v první soběstačný skiresort na světě.

Celoroční provoz alpského střediska je samozřejmě velkým zásahem do zdejší jedinečné přírody, za kterou sem návštěvníci jezdí. Od roku 2010 proto Weisse Arena Gruppe postupuje podle vlastního konceptu udržitelného rozvoje, jemuž dala název „Greenstyle“. Základními kameny šetrného přístupu k přírodě je využití obnovitelných zdrojů energie, hospodárný provoz i recyklace odpadů. 

Ačkoliv po loňské zimní sezóně skončila Weisse Arena Gruppe poprvé za svou existenci ve ztrátě, především díky klimatickým podmínkám a silnému franku, ze svých ekologických cílů ustoupit nehodlá. „Investice samotná není ve Švýcarsku tak drahá. Když více investujete, o to více nákladů se vám každoročně vrátí,“ uvedl výkonný ředitel a předseda správní rady společnosti Reto Gurtner pro server südostschweiz.ch. 

Potěšilo jej i udělení Švýcarské solární ceny za rok 2016, která ocenila Laax za vybudování pěti fotovoltaických zařízení pro provoz stanic sedačkových lanovek, esteticky integrovaných do dřevěných stěn budov. Každé z nich má nominální výkon 74,6 kWp a dohromady vyrobí okolo 84 200 kWh ročně. To stačí k pokrytí asi 25 až 30 procent roční spotřeby elektřiny resortu, k němuž kromě samotného Laaxu patří i střediska Flims a Falera. „Nezávisle na tomto ocenění jsme přesvědčeni o tom, že příští generace se budou orientovat na efektivní využívání energií, na ‚čistou energii‘,“ poznamenal Gurtner.

Vedle solárních elektráren má Laax vlastní recyklační stanice, které oddělují plastové PET lahve a hliníkové obaly od ostatního odpadu. Weisse Arena Gruppe investuje rovněž do efektivní údržby 224 kilometrů svých sjezdových tratí – rolby jsou například vybaveny datovým systémem, který řidiči ukazuje optimální počet otáček, aby spotřeba nafty byla co nejmenší. Provozovatel resortu spatřuje velký potenciál ve výstavbě nových budov, které by měly vykazovat nejen nulovou, ale dokonce pozitivní energetickou bilanci. Takové objekty díky využití solárních termických nebo fotovoltaických systémů vyrobí více energie, než samy spotřebují.Laax

Sluneční energie dělá radost lyžařům i provozovatelům středisek. Zdroj: Weisse Arena Gruppe, copyright: gaudenzdanuser.com

Nejlepší články e-mailem