Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Top trendy, které zahýbou světem energetiky (nejen v roce 2018)
2 min 3575
11.12.2017 / jas / 2 min. čtení

Top trendy, které zahýbou světem energetiky (nejen v roce 2018)

Top trendy, které zahýbou světem energetiky (nejen v roce 2018)
Svět se rychle mění a změny se nevyhýbají ani energetickému segmentu. Připravili jsme pro vás přehled nejzásadnějších trendů, které pomalu, ale jistě transformují celý trh.

Autonomní vozy, ostrovní bateriové systémy, fotovoltaika. To je jen výseč z mnoha slov, která jsme letos zase slýchávali o něco častěji. A jinak tomu nebude ani v nadcházejícím roce. Tyto a jiné populární “buzzwordy” totiž pomalu mění to, jak jsme doposud žili.

A změny se nevyhnou ani energetickému segmentu. Pojďme se na zásadní trendy současnosti podívat.

1.

Elektromobily

Slyšíme o nich každý den. Ekologické vozy poháněné elektrickým pohonem se těší vzrůstající oblibě. Zatímco v roce 2012 jich po celém světě jezdilo dle webu Statista.com něco málo přes 100 tisíc, v roce 2016 už to bylo desetkrát více. A další boom se dá očekávat s tím, jak čím dál více automobilek chystá své vlastní elektrovozy (včetně Škody AUTO) vyrábět. Tahounem jsou také samotné firmy, které se čím dál častěji přiklánějí k zelené energii. Z poslední doby je jen z Česka dobrým příkladem třeba banka Moneta, která se zavázala, že do pěti let budou v jejím vozovém parku jen elektrovozy.

Není proto divu, že podle studie Bloomberg New Energy Finance bude v roce 2040 jezdit po světě 41 milionů elektrovozů, což bude představovat 35% podíl z celkového koláče.

Pokud se prognózy naplní, důsledky se projeví i mimo automobilový sektor. Nejdříve bude cena lithiových baterií s rozvojem elektromobility postupně více a více klesat, čímž se stanou dostupnější nejen elektromobily, ale také vysokokapacitní úložné baterie, ze kterých lidé budou nabíjet jak své vozy, tak i celou domácnost. To přinese větší tendenci k využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je fotovoltaika, kterými se baterie budou nabíjet.

Z dalšího pohledu pak elektrovozy jako celek mohou plnit funkci úschovny energie. Představte si flotilu elektrovozů zaparkovanou na rozlehlém podzemním parkovišti. Jejich baterie budou dohromady představovat minimálně slušný záložní zdroj, který by mohly využívat menší komunity.

2.

Transformace firem

Samotné energetické firmy už svou přeměnu započaly. Jednak se čím dál více obracejí směrem k OZE (obnovitelné zdroje energie, pozn. red.), ale hlavně už samy sebe neberou jako prodejce komodity (elektřina, plyn…), nýbrž čím dál častěji se profilují jako poskytovatelé služeb. A tím není myšlena ani tak nabídka v podobě finančních služeb nebo mobilních tarifů, jejich role je spíše v rádci a poskytovateli chytrých řešení.

Podle studie PwC na britském trhu většina (72 %) respondentů důvěřuje svému dodavateli energie i jako poskytovateli chytrých řešení pro domácnosti a firmy, které vedou k efektivnímu využívání zdrojů a k energetickým úsporám. Tento trend bude s rozvojem Internetu věcí jen zesilovat. Tradiční energetické korporace tak budou muset částečně přijmout i startupové myšlení. Učebnicovým příkladem je E.ON, jehož činnosti z něj už od roku 2014 dělají spíše poskytovatele energetických řešení než “zastaralého” obchodníka s elektřinou.

3.

Digitalizace

Tento bod svým způsobem navazuje na předchozí. Digitalizace hýbe celým světem, tím energetickým nevyjímaje. Nejde jen o poskytování chytrých “připojených” řešení, zlatý důl se nachází i v datech a jejich analýze. Třeba v těch o každodenní spotřebě vaší firmy či domácnosti. To opět povede jen k optimalizaci spotřeby, tím pádem k vyšší efektivnosti.

Trendy 

4.

Decentralizace

V jednom ohledu bude budoucnost vypadat jako minulost. Když se totiž ohlédneme do 19. století, elektřina se tehdy vyráběla decentralizovaně v místě potřeby, kde se rovnou spotřebovávala. Ve 20. století došlo k velké elektrifikaci obcí a výroba elektřiny se začala koncentrovat do elektráren. Nyní opět stojíme před sílícím trendem decentralizace.

Mohou za to bohaté státy, kde se mnoho domácností a firem rozhodlo využívat obnovitelné zdroje energie či dokonce celé ostrovní systémy. Stačí se podívat na technologické hvězdy současnosti, jako je Google nebo Facebook. Google se zavázal, že od letošního roku bude svá data centra a kanceláře pro více než 60 tisíc zaměstnanců pohánět jen z energie získané z obnovitelných zdrojů. Cíl 100% využívání zelené energie pak má i Facebook, který už dnes svá datová centra v Irsku pohání pomocí větrných elektráren, v Americe zase z těch fotovoltaických.

Zásadní roli v decentralizaci ale budou mít i rozvojové ekonomiky. Zapadlá vesnička v řídce obydlených oblastech například Afriky nebude mít jinou možnost, než si elektřinu vyrábět z obnovitelných zdrojů a ukládat ji do bateriových systémů.

 

Nejlepší články e-mailem