Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Třebíč získává náskok díky novým technologiím
3 min 3360
30.6.2017 / ela / 3 min. čtení

Třebíč získává náskok díky novým technologiím

Třebíč získává náskok díky novým technologiím
Moderní technologie pronikají i do veřejné infrastruktury a správy českých a moravských měst, ale zatím jen hrstka z nich se na „chytrou budoucnost“ připravuje systematicky. K těm, které oslovil koncept Chytrých měst (Smart Cities), patří starobylá Třebíč, druhé největší sídlo Kraje Vysočina. „Rozvoj technologií se nám nevyhne a kdo dřív začne, bude mít náskok,“ říká místostarostka Třebíče Marie Černá.

Proč se chce Třebíč stát chytrým městem?

Já si myslím, že to není nikdy ukončený stav, je to proces, se kterým je potřeba začít. My to vnímáme jako záležitost, která zlepší a zpříjemní život pro naše občany.

Kdy a proč jste si stanovili cíl stát se chytrým městem?

Ještě předtím, než jsme o konceptu chytrého města začali komplexně přemýšlet, jsme zjistili, že řadu věcí už řešíme, ale odděleně. Vybírali jsme například nového dopravce pro městskou autobusovou dopravu a jednou z podmínek bylo i vybavení autobusů wi-fi připojením a USB zásuvkami pro nabíjení mobilů. Chtěli jsme tak mimo jiné zatraktivnit veřejnou dopravu pro mladou generaci. Od začátku letošního roku tedy všechny autobusy toto zařízení mají. Dále naši úředníci v sezóně běžně využívají ke služebním jízdám po městě elektrokola a instalovali jsme také dvě elektronické úřední desky v obou budovách radnice, namísto vyvěšování papírových listin. Prvním impulsem, který nás vedl k tomu, abychom více přemýšleli nad celkovou strategií chytrého města, bylo memorandum o spolupráci se společností E.ON, které město uzavřelo v roce 2016. Díky tomu jsme pak začali spolupracovat také s Czech Smart City Clustrem, který je u nás takovým průkopníkem myšlenky Smart City a propojuje zástupce státní správy s občany a firmami. S nimi jsme letos v květnu podepsali memorandum o spolupráci. Koncept Smart City se nám zdál velmi vhodný jako sjednocující rámec pro všechny naše aktivity.

Jaké první kroky jste podnikli?

Při prvních krocích nám pomohla metodika Smart City Clusteru. Ustavili jsme na radnici pracovní skupinu složenou z úředníků i zastupitelů, koordinujeme její činnost s krajskou komisí pro Smart Region a setkání skupiny se účastní i ředitel píseckého Czech Smart City Clusteru. Jedna z pracovnic odboru rozvoje a územního plánování na radnici má v pracovní náplni mimo jiné i Smart City, zúčastňuje se odborných seminářů a školení a postupně buduje síť odborných kontaktů. To je z mého pohledu zásadní věc, aby měl někdo tuto oblast na úřadě na starosti.

Na jaké konkrétní záležitosti se nyní soustředíte?

Důležitou součástí celého konceptu je komunikace s veřejností. Po ustavení pracovní skupiny jsme se domluvili se na tvorbě loga Chytré Třebíče, nyní naplňujeme webové stránky a připravujeme informační kampaň, při níž využijeme všechny komunikační kanály, které město má. Vedle on-line platforem to bude i tištěný Třebíčský zpravodaj, oblíbený zejména u starší generace. Chceme všem srozumitelnou formou objasnit, co vlastně Chytrou Třebíčí myslíme a jaký to může mít přínos. Letos se také intenzivně rozběhla spolupráce se společností E.ON – na jaře jsme například měli na dva měsíce zapůjčený elektromobil, abychom si mohli jeho využití vyzkoušet, protože jsme zároveň požádali o dotaci na zakoupení automobilu na elektrický pohon z evropských zdrojů. Dále jsme se dohodli na instalaci chytré lavičky s připojením k internetu a nabíječkou mobilů, která bude od konce června stát na terminálu, kde se potkává vlaková a autobusová doprava. Dalším společným projektem bude instalace dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola v centru města.

Na co ještě se mohou obyvatelé a návštěvníci Třebíče těšit v nejbližší době?

Největším letošním projektem bude instalace chytrého parkování na Komenského náměstí v centru města. Vybrali jsme si inovativní systém magnetické detekce Spinwire, který dokáže hlídat využití parkoviště a upozorňovat zájemce o parkování na volná místa. Komunikovat bude prostřednictvím informačních tabulí i mobilní aplikace. Bude hlídat pohyb aut na parkovacích místech a upozorňovat obsluhu parkoviště na překročení zaplacené doby parkování. Součástí projektu je i nový platební automat a celkové náklady na úpravu parkoviště dosáhnou asi milionu korun. Pokud se tento systém osvědčí, zvažujeme jeho instalaci i na dalších parkovištích v centru města. Na podzim příštího roku chceme zahájit rekonstrukci hlavního Karlova náměstí, jejíž součástí bude rekonstrukce všech sítí. Díky tomu bychom mohli rovnou nainstalovat i novou technologii pro parkování a nemusíme v budoucnu již nic bourat. Právě z tohoto důvodu připravujeme dlouhodobou strategii chytrého města, aby bylo možné podobné projekty koordinovat.

Jaké cíle bude sledovat dlouhodobá strategie?

Pracovní skupina určila oblasti zájmu, které bychom chtěli sledovat. Je jich zatím pět – doprava, komunikace a informační technologie, eÚřad, cestovní ruch a kultura, energie a chytré sítě a životní prostředí. Nyní analyzujeme vše, co jsme již udělali, a plánujeme vytvořit koncepční materiál, který rozhodně neskončí založený v šuplíku, ale bude se skutečně realizovat. Plánujeme mimo jiné aktivity v oblasti cestovního ruchu. Třebíč má na svém území významné památky UNESCO a navštěvují ji tuzemští i zahraniční turisté, jimž například chceme poskytnout moderní informační služby formou mobilní aplikace. Pro místní obyvatele spouštíme projekt mobilního rozhlasu, který jim bude do telefonů zasílat informace z oblastí, které si vyberou. Tento rychlý informační systém se uplatní například při varování před záplavovou vlnou, při oznamování poruch dodávek elektřiny či pitné vody a podobně.

Třebíč je proslulá památkami UNESCO – židovskou čtvrtí a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa. Lze skloubit záměry moderního Smart City s image historického města a s představami památkářů?

Určitě to skloubit lze. Chceme dokázat, že i historické město plné památek může být zároveň chytrým městem a přívětivým místem pro své občany a návštěvníky. Samozřejmě s památkáři musíme určité věci řešit – pokud zasahujeme do vzhledu budov. Aktuálně jsme s nimi například konzultovali umístění tabulek na domy v židovské čtvrti, na nichž bude nejen stručný název domu a krátký popis, ale také QR kód, takže návštěvníci se pomocí chytrého telefonu dozvědí více podrobností.

TIP

Hlasujte pro nominované projekty v devátém ročníku soutěže E.ON Energy Globe! 

Nejlepší články e-mailem