Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

U sekaček Swardman inovujeme ročně přes 100 detailů
2 min 3879
14.11.2017 / jas / 2 min. čtení

U sekaček Swardman inovujeme ročně přes 100 detailů

U sekaček Swardman inovujeme ročně přes 100 detailů
Vřetenové sekačky, které ve světě nemají konkurenci. I tak se dá popsat byznys Tomáše Šeny, který před čtyřmi let začal pod značkou Swardman vyrábět benzinové sekačky nové kategorie. Produkt, který se řadí k “high-end”, jelikož vás vyjde na minimálně 40 tisíc korun. Z trávníku na vašich zahradách ale udělá doslova golfový green, i proto už sekačky kompletně vyráběné v Česku znají v 15 zemích světa. A v plánu je také akumulátorová elektrosekačka. Tomáše Šeny jsme se zeptali na jeho ekologické a ekonomické přístupy k podnikání.

1.

Jakým způsobem snižujete energetickou náročnost?

Začátek v energetických úsporách je podle nás vždy u navržení co nejjednodušší a nejúčinnější konstrukce produktů, které vyrábíme. Tím, že se specializujeme na výrobu vřetenových sekaček pro domácí použití, které jsou z principu účinnější než klasické rotační sekačky, můžeme využívat motory s nižším nebo chcete-li efektivnějším výkonem a tudíž i nižší spotřebou paliva.

2.

Jak a co se snažíte inovovat?

Snažíme se inovovat a zlepšovat ve všech oblastech našeho businessu. Od pracovních sil přes výrobní zařízení až po inovativní přístupy k marketingu. Především ale neustále inovujeme naše sekačky. Aktuálně uvádíme na trh novou generaci naší sekačky pod názvem Edwin 2.0. Jedná se o jakousi evoluci. Sám název naznačuje, že se považujeme spíše za technologickou firmu než klasickou výrobní. Nejsme a nechceme být jen další montovnou nebo být stopadesátou položkou ve škatulce výrobce sekaček.

Za poslední rok jsme inovovali přes 100 detailů. To s sebou samozřejmě někdy nese rizika, především v komunikaci se zákazníky. Když si u nás zákazník koupí jeden měsíc sekačku, za měsíc už máme trochu jiný, trochu vylepšený model. Nechceme totiž čekat s uvedením novinky rok, dva, tři. Když zjistíme, že něco umíme vymyslet a vyrobit lépe, tak to otestujeme a jdeme s tím rovnou do výroby. Odlišujeme se tím od řady našich konkurentů, kteří se přistupují k inovacím jinak než my. 

3.

Odkud berete ve svém podnikání/inovacích inspiraci?

Chceme jít rychle kupředu. Velmi brzy jsme zjistili, že pracovat s většinou dodavatelů je pomalejší, než když věnujeme trochu více času vlastnímu vývoji a výrobě. K tomu dospěl i Tomáš Baťa. Aby mohl rychle růst, musel být co nejvíce soběstačný. Snažíme se inspirovat napříč trhem: Od automobilek jako Tesla nebo Škoda, přes Apple nebo úspěšné české výrobce jako JetSurf, Spider, Kuberg, ale pomáhají nám i zkušenosti a nápady Petra Krogmana, mého společníka.

Swardman 

4.

Jakými kroky šetříte/zlepšujete životní prostředí?

Minimalizujeme využití plastů na našich produktech. Nyní jsme na méně než 5 procentech. Využíváme nejmenší motory Kawasaki s nízkou spotřebou, emisemi a hlukem. Při výrobě minimálně využíváme nebezpečné látky.

Náš další model bude akumulátorová vřetenová sekačka, což bude plnohodnotná alternativa k benzínovému modelu. Pro vytápění budov využíváme tepelné čerpadlo a elektrickou energii.

5.

Co pro vás znamená pojem společenská odpovědnost a jak ji naplňujete?

Společenskou odpovědnost vidím především v tom, že jsme vývoj, výrobu i prodej zasadili do Česka. Záleží mi na tom, aby moje děti měly kde pracovat. Pokud všechnu průmyslovou výrobu přesuneme na východ, tak se nebudeme moci zlepšovat a ztratíme jako stát schopnosti, které nás šlechtí.

Vřetenová sekačka je z principu jiná filosofie než masová spotřeba. Vřetenové sekačky vydrží déle, lidé s nimi lépe zacházejí, není to zboží, které slouží dva roky a pak se rozpadne. Naše sekačky se snažíme vyrábět tak, aby při správné údržbě sloužily deset a více let.

Nejlepší články e-mailem