Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

V Hronově financují úsporné projekty z ušetřených peněz
2 min 1614
27.9.2017 / ela / 2 min. čtení

V Hronově financují úsporné projekty z ušetřených peněz

V Hronově financují úsporné projekty z ušetřených peněz
Východočeský Hronov proslul jako rodiště spisovatele Aloise Jiráska a dějiště divadelních přehlídek. Šestitisícové město v česko-polském pohraničí však vyniká i v další oblasti: Svými projekty zaměřenými na úspory energie, jež šetří městský rozpočet i životní prostředí a mohou inspirovat ostatní samosprávy.

Na snižování energetické náročnosti městských budov začali Hronovští pracovat v roce 2011. Nejprve zateplili budovy mateřských a základních škol a modernizovali devět zdrojů tepla včetně kotelny v budově Jiráskova divadla. Modernizaci technologií přitom město úspěšně financuje metodou EPC, tedy formou financování z budoucích úspor na nákladech za energie. První etapa projektu byla dokončena v roce 2012.

Úspory předčily očekávání

„Pohybují se kolem 1,4 milionu korun ročně. Celkově jsme ke konci roku 2016, tedy za čtyři roky vyhodnocování projektu, ušetřili necelých 5,7 milionu korun,“ říká Hana Nedvědová, starostka města Hronov. „Celkové náklady projektu zahrnující cenu investice, odložené splácení a výkon energetického managementu budou splaceny do deseti let.“

Modernizace se týkala i zdrojů tepla v městských budovách. Staré plynové kotle s nízkou účinností, které byly již ve špatném technickém stavu, nahradily moderní kondenzační kotle na plyn.Některé kotle už byly na samé hranici životnosti. Nové kondenzační kotle pomohly výrazně zvýšit účinnost výroby tepla a díky moderní online regulaci máme všechny zdroje neustále pod kontrolou přímo z kanceláře městského úřadu,“ pochvaluje si hronovská starostka.

Až se zima zeptá…

Ani o letošních prázdninách v Hronově nezaháleli. Žhavou novinkou je instalace nového veřejného LED osvětlení, které by mělo ušetřit 78 procent nákladů na energie. Výměna zhruba 420 svítidel veřejného osvětlení byla dokončena v srpnu 2017 v rámci druhé etapy projektu EPC.

Součástí této etapy byla také instalace chlazení pro hlavní sál Jiráskova divadla. „Naším hlavním cílem bylo zvýšit komfort herců a návštěvníků, zejména během celorepublikové divadelní přehlídky Jiráskův Hronov. Úspory na veřejném osvětlení tak musí pokrýt i tuto investici,“ vysvětluje Hana Nedvědová. Celkem Hronov v druhé etapě EPC investoval šest milionů korun a ročně ušetří něco přes půl milionu korun. Prostá návratnost je tedy dvanáct let.

Dočká se i sportovní hala

Další úsporné projekty, spolufinancované z dotačních prostředků, v Hronově právě realizují a jiné mají v plánu. Aktuálně například zateplují bytový dům, na příští rok pak připravili komplexní projekt úspor na sportovní hale. Dále je v projekční přípravě také například výstavba nové budovy městského úřadu v nízkoenergetickém standardu.

A jak se zmíněné projekty líbí občanům Hronova?Pozitivně vnímají úspory hlavně uživatelé budov, ve kterých jsme jednotlivá opatření realizovali. Je to proto, že jsme jim peníze ušetřené na energiích nesebrali, takže je mohou investovat do potřebných věcí. Zároveň je to i motivuje, aby s energiemi i nadále co nejvíce šetřili,“ říká starostka. „Pro občany Hronova je asi nejviditelnější změnou výměna svítidel veřejného osvětlení. Dosud na ni mám jen samé pozitivní ohlasy.“

Hronovský projekt snižování energetické náročnosti budov v majetku města vybrala odborná porota letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe jako jeden ze dvou nejlepších v kategorii Obec. O vítězích jednotlivých kategorií nyní svým hlasováním rozhodne veřejnost, celkového vítěze vybere porota. Vyhlášení soutěže Energy Globe se koná 9. října 2017. 

TIP

Hlasujte pro nominované projekty v devátém ročníku soutěže E.ON Energy Globe! 

Nejlepší články e-mailem