Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Velkokapacitní bateriové úložiště v Mydlovarech může vykrývat nedostatky elektřiny v síti
1 min 7807
5.3.2018 / mac / 1 min. čtení

Velkokapacitní bateriové úložiště v Mydlovarech může vykrývat nedostatky elektřiny v síti

Velkokapacitní bateriové úložiště v Mydlovarech může vykrývat nedostatky elektřiny v síti
Obnovitelné zdroje energie jsou jedinečný vynález, mají však velké mínus: jsou závislé na rozmarech počasí. Vyrovnávat výkyvy ve výrobě a spotřebě elektřiny zatím pomáhají stavebně i provozně náročné přečerpávací vodní elektrárny. Nyní se prudce rozvíjí i jednodušší a rychlejší řešení. Dosud vůbec největší velkokapacitní bateriové úložiště u nás nově vybudovala energetická skupina E.ON.

Baterie o maximální kapacitě 1,75 MWh, instalované jako pilotní projekt v jihočeských Mydlovarech, poslouží společnosti E.ON v prvé řadě k vyrovnávání odchylek obchodníka s elektrickou energií. Jejich neocenitelnou výhodou je fakt, že dokážou v podstatě obratem zareagovat na aktuální potřebu. Dodavatelem technologie je společnost Siemens, jež je zároveň pověřena úkolem vybudovat v ČR středo a východoevropské centrum pro aktivity společnosti E. ON ve sféře akumulace energie.

Mydlovarský projekt za 24 miliónů korun je zatím v pilotním provozu, ale první zkušenosti hodnotí provozovatel jako pozitivní. „Parametry a reakce systému Siestorage zcela odpovídají těm deklarovaným. Baterie reaguje výkonově během sekundy, takže náběh z „nuly na max“ je otázkou několika vteřin,“ shrnuje vedoucí projektu Michal Jurík. „Ještě nás čekají práce spojené s dálkovým ovládáním úložiště ze dvou různých řídicích center.“

Legislativa zatím baterie nezná

V případě úspěchu pilotu E.ON slibuje zvýšení kapacity až na 10 MWh. Baterie by pak mohla poskytovat podpůrné služby, a to i v kombinaci s plánovaným využitím ke snižování odchylek nebo obchod na vnitrodenním trhu. „Časem bychom rádi nabízeli služby úložiště i našim firemním zákazníkům,“ říká Jurík.

Mydlovary

K tomu ovšem může dojít pouze po změně stávající legislativy, v níž je nyní bateriové úložiště neznámým pojmem. „Pevně věříme, že nejbližší novela energetického zákona toto změní a také jednoznačně stanoví příslušná pravidla,“ poznamenává optimisticky vedoucí mydlovarského projektu. „Předpokládám, že potom se bude rozvoj baterií řídit standardními tržními principy: baterie mohou nabízet řadu služeb, otázkou bude sestavit z nich efektivní byznys plán.

Uchování energie nejen z elektřiny, ale i z plynu

Potřebnou inspiraci firma jistě najde v rámci samotného koncernu. Vždyť E.ON již čtvrtým rokem provozuje bateriový systém o kapacitě 2 MWh na ostrově Pellworm v Německu a nově pak další o kapacitě 5 MWh v britském Blackburn Meadows.

Obří úložné baterie lze tedy považovat za funkční způsob uchovávání energie z obnovitelných zdrojů. Kam se bude ubírat vývoj dál? „Dovedu si představit rozvoj již existujících technologií založených na konceptu Power to Gas, čili využívání energie z obnovitelných zdrojů k výrobě energetických plynů, jako jsou vodík nebo metan,“ míní Michal Jurík. „V této podobě je pak možné energii uchovávat dlouhodobě. Systémy Power to Gas mají nyní relativně nízkou energetickou účinnost a není po nich taková poptávka, obojí se ale v budoucnu může změnit.“

Nejlepší články e-mailem