Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Vlastimil Pečínka (Seznam.cz): Potřeba datových center
1 min 1941
31.10.2017 / jas / 1 min. čtení

Vlastimil Pečínka (Seznam.cz): Potřeba datových center

Vlastimil Pečínka (Seznam.cz): Potřeba datových center
Desítky milionů emailových schránek, 20 miliard zpráv a 80 miliard souborů. To jsou jen některé charakteristiky služby Email.cz českého portálu Seznam.cz. Nemusíme k tomu ani přičítat další jeho služby, aby nám bylo jasné, že tenhle stroj potřebuje výkonný motor. A tím je v tomto případě datové centrum. To Seznamu se jmenuje Kokura a v jeho útrobách na kraji Prahy jsou ukryty stovky výkonných strojů. Energetický odběr centra je 750 kW a my jsme se technického ředitele Seznam.cz Vlastimila Pečínky zeptali nejen na to, jak se snaží energeticky hospodařit.

1.

Jak se snažíte energeticky hospodařit?

Jako každý správný hospodář se snažíme účelně nakládat se všemi zdroji, tedy i s těmi energetickými. V samotném návrhu datového centra jsme zohledňovali sice investičně dražší, ale provozně a energeticky efektivnější technologie. Instalovali jsme solární panely, které svojí roční produkcí pokryjí potřeby administrativní části datového centra. Kromě uzavřených uliček na datovém sále, kde si vyšší teploty žádají jiný přístup, máme všude osázená LED svítidla.

Jako velkoodběratel každý měsíc řešíme téma rezervace příkonu a dlouhodobě se pohybujeme nad 95 % využití toho, co si v síti rezervujeme. A přitom nemáme překročení rezervované kapacity. V mateřské společnosti Seznam.cz a.s. se zase věnujeme výrobě vlastních serverů a serverových řešení, kde jedním z dílčích cílů je i nižší energetická náročnost takového hardware. Do této kategorie může zapadat také loňské stěhování serverů našeho vývoje z centrály na pražském Smíchově a brněnské pobočky na Londýnském náměstí do datového centra Kokura, kde motivací bylo zajistit nákladově efektivnější prostředí pro běh.

2.

Využíváte obnovitelné zdroje?

Ano, v tomto případě jak přímo solární energii pro pokrytí nároků administrativní budovy v datovém centru Kokura, tak nepřímo tím, že od společnosti E.ON kupujeme 100 % energie z obnovitelných zdrojů.

3.

Jak lze podle vás po technologické stránce držet krok s dobou?

Jednoduše, nebát se investovat a zkoušet věci občas mimo proud.

4.

Jakým způsobem inovujete a kde k tomu berete inspiraci?

Vše je o lidech - důležité je dát jim prostor se realizovat, mluvit spolu o nápadech, zkoušet, nebát se neúspěchu. Žijeme v úžasné době, nápadů a inspirací je kolem nás hodně, stačí je občas zvednout ze země a zkusit zrealizovat.

5.

Jak velkým tématem je pro vás trvalá udržitelnost?

Asi záleží na kontextu, v jakém je to použito. Obecně mi to zní hrozně socialisticky, i když ten termín občas také použiji. /smích/ Říká se, že změna je neustálá a nevyhnutelná. Chápu, že se to často používá v kontextu dělat věci či projekty tak, aby z nich byl dlouhodobý užitek.

Pro mě dlouhodobá udržitelnost představuje být spolu se svým týmem připraven akceptovat nové podněty a reagovat na změny tak, abychom tu byli i po mnoho dalších let připraveni a schopni dělat to, co která doba přinese.

6.

Jakou budoucnost vidíte u datových center?

Datová centra vznikla v souvislosti s potřebou provozovat určitý výpočetní výkon a potřeba datových center jen tak nevymizí. Co však očekávám, je růst decentralizovaných výpočetních a komunikačních modelů, které s sebou přinese růst výkonu v zařízeních, která držíme v ruce. Dnes je považujeme za pomocníky a klienty, v budoucnu budou součástí funkční otevřené rozsáhlé kooperující sítě výpočetních zařízení.

TIP

Společnost Seznam.cz Datová centra, s.r.o. je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Stačí vyplnit nezávazný formulář.

 

Nejlepší články e-mailem