Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Výměna osvětlení ve firmě: úspory, které jsou vidět
3 min 2529
26.8.2019 / Vojtěch Heřmánek / 3 min. čtení

Výměna osvětlení ve firmě: úspory, které jsou vidět

Výměna osvětlení ve firmě: úspory, které jsou vidět
Nejen v domácnostech se přechází na účinnější a méně energeticky náročná svítidla. Trendům moderního osvětlení podléhají i firmy. Proč by ho měly vůbec zvažovat, o jak náročnou práci se jedná a čeho se tím dá docílit?

Peníze jsou až na prvním místě

Nové osvětlení se vždy navrhuje tak, aby plnilo aktuální hygienické normy. Z toho firma profituje hned několikrát. Osvětlení zvyšuje bezpečnost na pracovištích, zaměstnanci odvádí kvalitnější práci a dá se říct, že s viditelností roste i produktivita. To, na co slyší opravdu každý, vás ale určitě nepřekvapí – peníze.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

„Dá se říct, že v době rostoucí ceny elektrické energie hraje roli snaha kompenzovat zvýšené náklady za elektřinu úsporou příkonu osvětlení. Je to logický krok, neboť výměnou osvětlení je úspora okamžitě vidět na příkonu i na první následující faktuře,“ objasňuje motivaci firem Petr Vaverka ze společnosti E.ON Energie. Společnost za určitých okolností dokonce nabízí i financování projektu.

U faktur za elektřinu ale úspory nekončí. Nezanedbatelnou součást úspor tvoří peníze ušetřené za údržbu a provoz staré soustavy. Koncepce našich projektů tedy nespočívá jen ve výměně svítidel. Vždy hledáme cestu, jak osvětlení modernizovat a zkvalitnit a současně generovat finanční úspory s přiměřenou dobou návratnosti investice,“ dodává pan Vaverka.

TOS Čelákovice

Nejvíce projektů se realizuje ve výrobních provozech, kde najdete převážně svítidla s výbojkami a se zářivkami T8. Často se osvětlení upravuje i v zemědělských objektech.

Kdo zejména by ale měl výměnu zvažovat? Odpověď pana Vaverky je možná trochu překvapivá a trochu se vymyká segmentům, ve kterých je největší poptávka: „Z hlediska kvality osvětlení a přísnosti hygienických norem jednoznačně doporučuji upgrade osvětlení v objektech základních a mateřských škol, zejména v učebnách a kabinetech.“

Vyměnit žárovku nestačí

TOS Čelákovice

Samotnému vylepšení předchází dlouhé přípravy. „Na začátku všeho je pasportizace stavu celé soustavy osvětlení, počínaje svítidly, jejich zavěšením, stavem nosných systémů, silové i datové kabeláže, až po rozvaděče osvětlení včetně ovládání,“ předestírá Petr Vaverka, jak vypadá prvotní audit, po kterém se přechází k návrhu projektu.

„Následně navrhneme rozsah projektu, zda vyměníme pouze svítidla, zda připravíme nový rastr svítidel, zda se bude měnit silová kabeláž a modernizovat rozvaděče.“ Zohlednit se musí jak stáří soustavy, tak i její aktuální stav. 

Ke zvýšení efektivity osvětlení se dají ale využít i dispozice samotné stavby. „V objektech s přístupem denního světla stropními světlíky používáme nadstavbu v podobě automatického stmívání svítidel, které přináší výrazné úspory. Každý projekt je specifický a my vždy zpracováváme individuální řešení na míru,“ popisuje Vaverka další kroky.

Jeden příklad za všechny

TOS Čelákovice

Před nedávnem firma E.ON realizovala výměnu osvětlení v firmě TOS Čelákovice, která se specializuje na výrobu brousících strojů, CNC soustruhů a dalších obráběcích přístrojů. Taková výroba vyžaduje vysokou preciznost, proto si říká i o perfektní světelné podmínky. Dalším argumentem je samozřejmě i úspora peněz.

Původní soustava čítala 700 výbojkových svítidel ve výšce 8–13 metrů nad zemí. Díky možnosti vypracovat nový rastr osvětlení se počet zredukoval na 450 LED svítidel. Osvětlení se dalo optimalizovat v maximální možné míře, protože se nemusely brát ohledy na původní zasíťování, rozvaděče a pozice světel.

TOS - Box

Co všechno si z toho v Čelákovicích odnesou? Lepší viditelnost, efektivnější práci a zejména finanční úsporu. Celková investice do projektu TOS Čelákovice by se měla vrátit za 1 rok a 8 měsíců. I samotná realizace proběhla bleskurychle: „Práce jsme zahájili v první polovině ledna a během dvou měsíců jsme dílo protokolárně předali,“ uzavírá Petr Vaverka.

Nejlepší články e-mailem