Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

WEDOS: Potápíme servery do oleje a vzniklým teplem ohříváme koupaliště
2 min 11283
11.7.2017 / jach / 2 min. čtení

WEDOS: Potápíme servery do oleje a vzniklým teplem ohříváme koupaliště

WEDOS: Potápíme servery do oleje a vzniklým teplem ohříváme koupaliště
Společnost WEDOS sídlí v Hluboké nad Vltavou a v současné době je důležitou součástí českého internetu, hostují u něj stovky tisíc webových stránek a stará se o miliony emailových schránek. Není ale jen velkou továrnou na webhosting. Ve firmě mají rádi inovace a úspory energií.

Proto plánují zcela nový způsob chlazení serverů. Ty ponoří do oleje a teplem, které při provozu serverů vzniká, budou ohřívat vodu v místním veřejném koupališti. To si tak díky WEDOS může prodloužit sezonu až o dva měsíce. Majitel firmy Josef Grill přitom začínal od nuly hned dvakrát. Nejdřív založil v roce 1996 firmu Forpsi, kterou po necelých deseti letech prodal. Pak se dva roky rozhlížel, co dělat dál, a shodou okolností se vrátil opět k hostingu. Založil WEDOS, který se dnes stará o nejvíce webových stránek v republice. V nově budovávaném datovém centru přitom mají kapacity na provoz celého českého internetu. Josefa Grilla jsme se proto zeptali na pár otázek:

1.

Jak inovujete?

Stále hledáme nová vylepšení. Ať jsou to drobnosti ve vylepšení stávajících služeb, nebo zcela nové služby. K tomu inovujeme průběžně všechny technologické části celé firmy a neustále hledáme „nové cesty“. Stavíme například jedno z nejekologičtějších datacenter, které bude napájené z vodní elektrárny. To však není jeho hlavní přednost – podstatné je to, že všechny servery budou chlazeny olejem, tj. všechny servery budeme mít potopené v olejové lázni a teplý olej budeme používat pro ohřev místního koupaliště. V rámci celého projektu máme i další zajímavosti – například chceme (zřejmě jako první na světě) chladit olejovou lázní i záložní zdroje – UPS.

wedos 

2.

Jak se připravujete na průmysl 4.0?

Nyní plánujeme výstavbu třetího datacentra, pro jehož vznik byl impulsem právě Průmysl 4.0 a jeho potenciál. Počítáme s tím, že s přibývajícím podílem nových technologií v průmyslu poroste také „chuť“ po námi nabízených službách.

3.

Jak energeticky hospodaříte?

V tomto směru máme zcela unikátní přístup a vždy hledáme co nejúspornější řešení. Začali jsme tím, že používáme jen úsporné procesory. Ano jsou dražší, ale přibližně za 3 roky se to ekonomicky vrátí a jejich životnost je navíc delší. Postupně jsme přidali přímý freecooling, kdy pro chlazení serverů (ve stávajícím datacentru) používáme venkovní vzduch a pouze asi 100 hodin ročně používáme nehospodárnou klimatizaci, která se používá běžně v datacentrech. Posledním krokem je olejové chlazení, což je unikátní technologie, kterou si zhruba 4 roky vyvíjíme sami. Je to také nejúspornější řešení pro naše potřeby.

4.

Jak šetříte životní prostředí?

Některé kroky mají za výsledek snížení ekologických dopadů, ale primárně hledáme cesty, jak ušetřit. V první řadě tedy sledujeme ekonomická hlediska, jak snížit náklady, zejména ty provozní, přičemž ta ekologická stránka je vedlejší, ale nezanedbatelný efekt.

5.

Jak podporujete zodpovědnou spotřebu?

Snažím se lidi nadchnout, zapálit pro danou věc. Zkoušíme potom společně vymýšlet nové věci. Na počátku je to tedy zábava a ve výsledku je to i ekonomické plus pro firmu, které umožní další rozvoj (a i lepší odměňování pro pracovníky).

V privátním životě to mám postavené podobně. Takže jsou doma místa, kde například máme LED světla, a jinde naopak ne, protože by to nedávalo vůbec žádný smysl.

6.

Jak vnímáte společenskou odpovědnost?

Samozřejmě tenhle pohled je velmi široký, a tak záleží, jak se na to díváte. Na jedné straně podporujeme všechny možné aktivity (sportovní a kulturní) v regionu, zároveň jsme nabídli naše odpadní teplo zcela zdarma pro využití na místní městské plovárně. Dodržujeme všechny právní předpisy, máme příslušné certifikace (například ISO 9001, 14001 a 27001), bojujeme proti korupci. V neposlední řadě jsme maximálně transparentní a otevření. A tak by šlo pokračovat...

TIP

Společnost WEDOS Internet, a.s. je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Stačí vyplnit nezávazný formulář.

 

 

Nejlepší články e-mailem