Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Z hlediska energií je Apple nejzelenějším výrobcem elektroniky
2 min 1833
2.11.2018 / ela / 2 min. čtení

Z hlediska energií je Apple nejzelenějším výrobcem elektroniky

Z hlediska energií je Apple nejzelenějším výrobcem elektroniky
Obchody, kanceláře, datová centra a další objekty technologického gigantu Apple ve 43 zemích využívají od letošního roku pouze energii z obnovitelných zdrojů. Mezi stoprocentně zelené firmy se spolu s Apple zařadilo také dalších devět jejích dodavatelů. Apple patří dlouhodobě mezi nejekologičtější firmy světa, a to i z přísného hlediska ekologické organizace Greenpeace.

„Chceme svět zanechat v lepším stavu, než v jakém jsme jej převzali. Po letech tvrdé práce můžeme hrdě oznámit, že jsme dosáhli zásadního milníku,“ uvedl k naplnění záměru využívat stoprocentně zelenou energii Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple. Zároveň slíbil, že firma bude nadále posouvat limity – ať už půjde o materiály, recyklaci produktů, firemní budovy či spolupráci s dodavateli.

Apple sází na energii z vlastních zdrojů

V současné době provozuje Apple 25 zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů po celém světě. Jejich celkový výkon dosahuje 626 megawattů (MW), přičemž jen loni přibyly fotovoltaické elektrárny s roční kapacitou 286 MW. Dalších patnáct projektů je ve výstavbě, po jejich dokončení bude mít Apple vlastní zařízení na výrobu čisté energie v jedenácti zemích s celkovou kapacitou přes 1,4 gigawattů. Investuje zejména do solárních a větrných elektráren, ale i dalších technologií, jako jsou bioplynové stanice či systémy na ukládání energie.

AppleDíky využívání obnovitelných zdrojů energie snížila společnost Apple emise skleníkových plynů o 54 % už v roce 2011. Od roku 2014 běží na zelenou energii všechna její datová centra, což bude platit i pro nejmodernější datové centrum, které má vyrůst na ploše o rozloze 3,7 hektaru ve Waukee v americkém státě Iowa.

Obří sídlo je extrémně šetrnou budovou

Svůj nekompromisní přístup k zodpovědnému byznysu a ochotu investovat do zelených technologií nemalé částky dal Apple jasně najevo i při výstavbě svého nového hlavního sídla v kalifornském Cupertinu. Kruhová stavba připomínající obrovský létající talíř UFO, která si vyžádala investici asi pěti miliard dolarů, je největším objektem s certifikátem pro šetrné budovy LEED Platinum v Severní Americe. Je stoprocentně zásobována energií z obnovitelných zdrojů, včetně solárních panelů na střeše budovy o výkonu 17 MW. Zároveň se jedná o největší budovou s přirozenou ventilací, která by se po devět měsíců v roce měla obejít bez klimatizace či vytápění. Areál pro 12 tisíc zaměstnanců má rozlohu 71 hektarů, 80 procent tvoří zeleň – travnaté plochy a stromy odolné vůči suchému a teplému podnebí.

Apple také motivuje k ekologickému chování své dodavatele, třiadvacet z nich se již zavázalo používat k výrobě komponentů pro Apple pouze obnovitelné zdroje energie. Patří k nim například dodavatel optických komponentů a laserových zařízení Finisar nebo producent speciálních polymerů a průmyslových chemikálií Arkema.

TIP

Pokud vám záleží na životním prostředí, můžete od nás nakupovat i elektřinu 100% vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Celosvětový přínos oceňuje i Greenpeace

Výrobu energie z obnovitelných zdrojů podporuje Apple po celém světě. V Japonsku například spolupracuje se společností Daini Denryoku na instalaci více než 300 střešních solárních systémů, které každoročně vygenerují 18 tisíc megawatthodin čisté energie, což vystačí pro provoz tří tisíc japonských domácností. V šesti čínských provinciích pak vybudoval solární a větrné elektrárny o celkovém výkonu 485 MW s cílem snížit emise z výroby.

Apple 2

Šetrný přístup k životnímu prostředí Apple ocenila i ekologická organizace Greenpeace, která pravidelně hodnotí společenskou odpovědnost velkých firem a je známá svým kritickým přístupem. V jejím žebříčku nejekologičtějších výrobců elektroniky je Apple aktuálně na druhém místě ze 17 posuzovaných forem, a to s vůbec nejlepší známkou za oblast energií. Zároveň však Greenpeace vyzval společnost Apple, aby ještě zapracovala na lepší opravitelnosti a životnosti svých výrobků v zájmu eliminace odpadů.

Nejlepší články e-mailem