Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Žádat o dotace na úspory energií a fotovoltaiku mohou firmy i letos
2 min 7196
8.2.2019 / ela / 2 min. čtení

Žádat o dotace na úspory energií a fotovoltaiku mohou firmy i letos

Žádat o dotace na úspory energií a fotovoltaiku mohou firmy i letos
Plánujete ve své firmě modernizaci či rekonstrukci budov a zařízení? Jestliže díky těmto opatřením snížíte spotřebu energií, můžete i v roce 2019 žádat o evropskou dotaci na jejich realizaci. Do konce dubna trvá výzva IV zaměřená na úspory energie, v září bude spuštěna stejně zacílená výzva V. V průběhu roku je v plánu i vyhlášení výzvy specializované na podporu fotovoltaiky.

Malé, střední a velké podniky z České republiky čerpají podporu na úspory energií z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). „Mezi nejběžnější projekty, alespoň u našich zákazníků, patří především výměna zdroje tepla, nové LED osvětlení, využití odpadního tepla, zavedení energetického managementu, zateplení objektu či výměna výplní otvorů,“ vypočítává Ondřej Vaněk, jednatel společnosti PKV BUILD, která se specializuje na energetické služby a pomáhá klientům se zpracováním žádostí o dotace. Firmy podle něj také často žádají o dotaci na modernizaci výrobních technologií a výrobních linek či strojů, jako jsou různé buldozery, bagry a vysokozdvižné vozíky.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

V minulosti nebyly vyčerpány veškeré peníze, které předchozí výzvy nabízely. Jedním z důvodů byla i složitost procesu podávání žádostí, administrativa se však postupně zjednodušuje. „Současná výzva na úsporu energií je podle nás již pro žadatele z hlediska obtížnosti přijatelná. Jsou však určité body, které bychom rádi upravili, a budeme se je snažit řešit s Ministerstvem průmyslu a obchodu,“ říká Vaněk. Je tedy možné, že u další výzvy, plánované na září 2019, se podmínky opět o něco zjednoduší.

Minimální dotace na projekt je 300 tisíc korun, maximum je 400 milionů korun. Malý podnik (do 50 zaměstnanců) může obdržet podporu až do výše 50 procent způsobilých výdajů, u středního podniku je to 40 a u velkého pak 30 procent způsobilých výdajů.

V případě podpory na přípravné práce projektu, jedná se o energetický posudek, zpracování projektové dokumentace a výběrového řízení, činí dotace pro malý podnik 80 procent způsobilých výdajů, u středních a velkých podniků je to 70, respektive 60 procent.

Podle Ondřeje Vaňka se dotační podpora nejvíce vyplatí u investičních projektů ve firmách s vysokou spotřebou energií. „Typicky se jedná o oblasti strojírenství, případně zemědělství či dřevozpracující průmysl. Úspory energií spojené s dotací jsou však vhodné pro všechny modernizace, rekonstrukce či nákup nových technologií v podnicích, podmínkou je prokázat úsporu energií,“ dodává.

DotaceNejvyšší kontrolní úřad v červenci 2018 řešil postup ministerstva průmyslu a obchodu a Agentury pro podnikání a inovace při rozdělování dotací. Konstatoval, že celkové úspory energií dosažené díky dotacím jsou zatím malé, jednou z příčin je dlouhá doba posouzení žádosti (v průměru 404 dní – toto byla maximální doba kontroly (největší extrém), průměr může být cca 150 dní). I v tomto ohledu však nastává posun, byť zatím pozvolný. „Tempo změn je stále poněkud pomalejší. Nicméně je důležité, že změny se dějí,“ podotýká jednatel společnosti PKV BUILD.

V roce 2018 byl České republice také na určitou dobu pozastaven příjem peněz z dotačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, a to z důvodu vysokého množství pochybení i na straně příjemců. Šlo například o špatné určení velikosti podniku, či průběh výběrových řízení. Žadatelé by si proto měli pečlivě vybírat partnera, který jim energeticko dotační projekt zpracovává. „Měl by to být skutečný profesionál především na úsporu energií a samozřejmě také na dotace, který se v této oblasti neustále vzdělává,“ doporučuje Ondřej Vaněk. Agentura pro podnikání a inovace (API) totiž stále aktualizuje a vydává další metodické materiály a pořádá četná školení, aby zlepšila povědomí o této problematice.

Nejlepší články e-mailem