Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Zelené střechy a zelený průmysl
6 min 3160
22.12.2020 / Jiří Holubec / 6 min. čtení

Zelené střechy a zelený průmysl

Zelené střechy a zelený průmysl
Už od dob průmyslové revoluce patří továrny a sklady k největším konzumentům energie. Jistě – bez průmyslu a na něj navázané logistiky bychom se obešli jen těžko. Když ale projíždíme nekonečnými řadami skladišť a industriálních budov na předměstích, nelze se nezeptat: Mohly by být tyto stavby, které den za dnem polykají kvanta energie, využitelné i pro její výrobu? Poslední dobou si tuto otázku pokládá čím dál tím více firem. Odpověď se většinou skrývá v solární energii.

Pokud se podíváme na průmyslové budovy a logistická centra čistě konstrukčně, zjistíme, že jsou pro instalaci solárních panelů doslova ideální. Většinou se nacházejí blízko velkých uzlů rozvodných sítí. Mají ploché a málo členité střechy. Jsou nenáročné na stavební úpravy a modifikace, a umožňují tak instalaci bateriových úložišť, kogeneračních jednotek a dalších prvků, které umožňují efektivní využití fotovoltaiky. Největší výhodou spojení průmyslových budov se solární technologií ale je, že se v jejich případě kryjí časová období špiček výroby a spotřeby.

Zatímco u domácností stojí poněkud v cestě rozšíření solárních zdrojů fakt, že největší množství energie spotřebovávají v noci, průmyslové objekty naopak vyžívají fotovoltaiku během dne. Díky novým technologiím a stále efektivnějším panelům tak mohou solární energií pokrývat velkou část své spotřeby, stát se zcela energeticky soběstačnými, anebo dokonce přebytky se ziskem prodávat.

zelené střechy a zelený průmysl_1

Žraloci a průkopníci

Jako příklad logistické firmy, která se snaží být průkopníkem při používání nových technologií, nás asi okamžitě napadne Amazon. Největší světový obchodník skutečně solární panely na svých budovách využívá stále častěji. Fotovoltaikou ze střešních polí chce pokrývat až 80 % spotřeby energie skladů a do roku 2025 plánuje zcela přejít na obnovitelné zdroje.

Ještě rychleji jde za energetickou soběstačností napájenou střešními elektrárnami Tesla. Její Gigafactory 1, závod, ze kterého už dnes pochází velká část lithio-iontových akumulátorů, se začal stavět v Nevadě v roce 2014 a až bude kompletně dokončen, má jít o největší budovu na světě. Areál má plánovanou rozlohu přes 1,2 milionu m2 a díky ideálním podmínkám pouštní krajiny bude jeho spotřeba stoprocentně krytá z obnovitelných – převážně fotovoltaických – zdrojů (výkon soustavy pokrývající celou obří plochu střechy má dosahovat až 70 MW). Nezůstane se však jenom u tohoto komplexu. Už nyní probíhá výstavba Gigafactory 2 ve městě Buffalo ve státě New York. Gigafactory 3 se začne stavět v roce 2020 v Číně a čtvrtá Gigafactory byla dokonce jeden čas plánovaná i u nás. Evropská filiálka Tesly ale nejspíš nakonec vyroste v Německu.

TIP

Máte zájem o vlastní fotovoltaickou elektrárnu? Napište nám na solarprofirmy@eon.cz!

Že solární energie může být velmi spolehlivým a stálým zdrojem zase dokládá příklad největšího světového datového centra, které se nachází nedaleko Gigafactory 1. Patří firmě Apple a celou jeho spotřebu pokrývá 20MW solární farma instalovaná na střeše budovy.

Velký rozvoj zažívá solární energetika propojená s průmyslovými budovami v Asii. Využívá ji například indonéský petrochemický konglomerát Chandra Asri, nákupní střediska Gaisano nebo síť autosalónů Carros, která solární energii využívá k napájení elektromobilů. Jedním z největších producentů energie ze Slunce v jihovýchodní Asii se má letos stát obří výrobce zemědělských krmiv Betargo. Jeho budovy postupně pokryje 62 000 solárních panelů o celkovém ročním výkonu 38 GWh.

zelené střechy a zelený průmysl_2

Průmyslově-solární boom nezaspala ani Evropa. Na začátku letošního července byl do provozu uveden fotovoltaický park pokrývající střechu logistického centra automobilky Audi v maďarském Győru. Všech 350 000 modulů na celkem 160 000 m2 plochy instalovala firma E.ON. Soustava bude ročně produkovat 9,5 GWh obnovitelné energie s nejvyšším výkonem kolem 12 MW (ročně by toto množství vystačilo 4000 domácnostem a snížilo produkci CO2 o více než 6000 tun).

A konečně – zdá se, že solární střechy průmyslových budov by mohly rozhýbat zamrzlý trh s fotovoltaikou i u nás. Megawattové fotovoltaické elektrárny se letos objevily na střechách brněnského centra Thermo Fisher Scientific a kladenské továrny LEGO. Díky novým pobídkám z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost o nich mohou začít uvažovat i menší firmy, zvlášť ty, které hodlají poskytovat služby nezatížené uhlíkovou stopou.

Požadavek uhlíkové neutrality už řadu let předpokládá i jeden z největších průkopníků cirkulární logistiky u nás, firma CTP. Ta staví a pronajímá velké logistické parky a na střechy svých projektů standardně instaluje fotovoltaické elektrárny o výkonu 1520 MWp. V dlouhodobém horizontu má instalovaný výkon solárních elektráren na střechách budov CTP dosáhnout až 250 MWp. CTP do obnovitelných zdrojů investuje s předpokladem, že zelená certifikace udržitelnosti bude v blízké době požadavkem pro většinu evropských i světových zákazníků.

zelené střechy a zelený průmysl_infobox

Jde to i bez střech?

Aby firma mohla využívat solární pole o výkonu 1 MW, potřebuje k tomu zhruba 2500 panelů a 9000 m2 plochy. To ale neznamená, že by fotovoltaika byla řešením jen pro firmy s obřími budovami.

Firma Prologis sice patří k největším providerům logistických služeb na světě, ale její skladovací kapacita je rozdělena mezi tisíce menších skladů a budov. Instalací solárních polí na jejich střechy se Prologis dostal na jednu z vedoucích pozic v žebříčku výrobců sluneční energie v USA.

Technologická firma ABB zase představila v květnu 2019 projekt uhlíkově neutrální továrny, která má vyrůst v německém městě Lüdenscheid. Závod bude napájet solární pole o roční kapacitě 1100 MWh instalované na vysutých konstrukcích nad parkovištěm. V propojení s kogenerační jednotkou bude zdroj vyrábět odhadem o 14 % více energie, než může závod spotřebovat. Přebytky budou ukládány do bateriových polí nebo uvolňovány do rozvodné sítě.

zelené střechy a zelený průmysl_3

Elektřinu vyrábět, užívat, prodávat

„Před deseti lety ještě mělo smysl čekat na lepší a levnější panely,“ prohlásil v rozhovoru pro portál Euronews Gavin Adda, ředitel firmy Total Solar Distributed Generation. „Dnes už jsme ale ve fázi, kdy se vyplatí instalovat solární elektrárnu okamžitě. Technologie zlevnily natolik, že hlavní složku ceny instalace představuje práce a ta bude stále dražší. Pokud tedy můžete solární elektrárnou ročně uspořit i jen 20 nebo 30 % energie, nemá smysl s těmito úsporami otálet.“

Jedno z největších evropských střešních solárních polí instalované na budovách nizozemské skladovací firmy Heylen Warehouses ve městě Venlo má rozlohu zhruba dvaceti fotbalových stadionů a kapacitu dostačující na pokrytí roční spotřeby 4500 průměrných domácností. Firma samotná tuto kapacitu nevyužije a bude ji prodávat podnikům v okolí. Uhlíkově pozitivní je i další projekt, který zároveň dokazuje efektivitu solární energie i v severních zemích. Jde o fotovoltaický systém instalovaný na střechách skladů a sídla švédské logistické firmy Speed Group. Panely o celkové rozloze 60 000 m2 budou ročně produkovat 4 GWh zelené energie a celou třetinu bude firma dodávat do veřejné sítě.

Jak ukazují příklady, fotovoltaika nemusí firmě přinášet jen úspory. Při dostatečně velké ploše mohou moderní solární instalace energetické nároky firmy přesáhnout a promítnout se i do zisků. A to už je pro případné zájemce úplně jiná pobídka

Nejlepší články e-mailem