Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Dům ze 60. let je díky inovativní rekonstrukci energeticky plusový
1 min 2182
10.2.2017 / ela / 1 min. čtení

Dům ze 60. let je díky inovativní rekonstrukci energeticky plusový

Dům ze 60. let je díky inovativní rekonstrukci energeticky plusový
Pokles spotřeby energie i emisí CO₂ o 80 % – to je výsledek inovativní přestavby obytného domu ve městě Kapfenberg v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Objekt se díky speciálně vyvinutému fasádnímu systému a využití fotovoltaických panelů proměnil v energeticky plusový dům.

Projekt firmy Nussmüller Architekten ZT ze Štýrského Hradce již získal řadu ocenění včetně prestižní Evropské sluneční ceny 2016, kterou každoročně uděluje evropská asociace pro obnovitelnou energii Eurosolar. Toto ocenění mohou získat obce, architekti, projektanti, vlastníci zařízení, organizace i soukromé osoby, které se významným způsobem zaslouží o rozšíření využití obnovitelných zdrojů. „Zatímco některé evropské vlády svěřují výstavbu regenerativních energetických systémů do rukou energetických monopolů, lidé na celém světě podporují obrat v energetice směrem ke stoprocentnímu využití obnovitelných zdrojů a budují tak demokratický energetický systém,“ řekl při předání cen 18. listopadu 2016 v Barceloně dr. Josep Puig ze španělské sekce Eurosolaru.

Energii vyrábí vlastní solární systém

Dům v Kapfenbergu byl postaven v šedesátých letech dvacátého století. V rámci sanace dostal prefabrikovanou dřevěnou fasádu s integrovanou izolací, jejíž předností jsou nejen rychlá instalace a snadné začlenění oken, dveří a dalších prvků, ale i vynikající izolační vlastnosti. Výrobu elektřiny zajišťují střešní fotovoltaické panely o rozloze 620 m2 a tepelnou energii získává dům ze solárních termických kolektorů na vnější konstrukci. Solární systém s celkovým výkonem 50 kWp doplňuje rekuperace tepla z odpadního vzduchu pomocí tepelného čerpadla. Pro akumulaci tepla slouží stratifikovaný centrální zásobník, pracující na principu řízeného ukládání tepla do vrstev, jenž je propojen s menšími zásobníky v jednotlivých bytech.

Přestavba dokončená v roce 2013 je první energeticky plusovou sanací obytného domu v Rakousku. Stala se tak pilotní součástí projektu „Dům budoucnosti“, jehož cílem je vysoce efektivní rekonstrukce jednotlivých budov i celých sídlišť v urbanizovaném prostoru, se zaměřením na obytné domy ze šedesátých až osmdesátých let minulého století.

Výchozí stav obytného domu před rekonstrukcí. Zdroj: www.wohnbaugruppe.at

Objekt před rekonstrukcí

Rekonstruovaný dům v Kapfenbergu. Zdroj: www.wohnbaugruppe.at

Rekonstruovaný objekt

Nejlepší články e-mailem