Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Němci investují do zelené energie prostřednictvím crowdfundingu
1 min 2223
2.1.2017 / ela / 1 min. čtení

Němci investují do zelené energie prostřednictvím crowdfundingu

Němci investují do zelené energie prostřednictvím crowdfundingu
Zatímco v České republice je crowdfunding (způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce, pozn. redakce) obecně vnímán jako nástroj podpory kulturních či vzdělávacích projektů, v sousedním Německu představuje i zajímavou investiční příležitost – a to i v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie. Investovat lze částky již od několika set eur.

S inovativním pojetím investic do obnovitelných zdrojů energie přišel například start-up greenXmoney. Na stejnojmenném webu si zájemci mohli zakoupit za zvýhodněnou cenu část příští produkce elektřiny některé z větrných nebo solárních elektráren, a to formou pohledávek vůči budoucím odběratelům. Ti za energii zaplatí více díky výhodným výkupním cenám, stanoveným zákonem o obnovitelných energiích.

„Prostřednictvím naší obchodní platformy se každý kdykoliv může podílet na výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Subjektům, které budují energetická zařízení, tak umožňujeme nashromáždit kapitál pro další projekty. Vedle toho se greenXmoney skvěle uplatní i v případě občanských projektů,“ uvedl Murat Sahin, jeden ze zakladatelů start-upu, loni v říjnu pro portál Grüne-Startups.de.

Nový zákon změnil podmínky

Většinu nabízených projektů start-up zakrátko vyprodal, aktuálně však další nenabízí. Od začátku roku totiž platí nový zákon o obnovitelných zdrojích, který mění systém jejich financování – pro nově budovaná zařízení už nebudou vypisovány garantované výkupní ceny elektřiny na dvacet let, ale přejde se na systém tržních aukcí. Kdo bude po státu požadovat nejmenší podporu na provoz své elektrárny, ten dostane povolení k jejímu zprovoznění. Měl by se také snížit růst nákladů, který v podobě vyšších cen dopadá na spotřebitele, a zmírnit se má i přetěžování přenosové soustavy.

Zakladatelé projektu greenXmoney však vidí budoucnost optimisticky. Po vydařeném vstupu na trh a přizpůsobení nabídky legislativním změnám i požadavkům zákazníků předpokládají, že během tří let budou schopni veškeré náklady na provoz start-upu pokrýt z jeho činnosti. „Kromě toho pracujeme na nových nápadech, které rozšíří nabídku greenXmoney a otevřou nám možnosti vstoupit do dalších segmentů trhu,“ doplnil Murat Sahin.

Elektrárny staví i občanské iniciativy

Crowdfundingu v oblasti energetiky se v Německu věnuje řada dalších subjektů. Například platforma bettervest umožňuje investovat do různých projektů doma i v zahraničí, v současnosti například do výstavby fotovoltaických zařízení v Ghaně, Beninu či Senegalu. Stále populárnější jsou i místní občanské iniciativy, které ve veřejné sbírce shromáždí prostředky na výstavbu zařízení, jež poté samy provozují.

Tradice občanských energetických projektů v Německu sahá již do pozdních 80. let 20. století, dnes však tento trend výrazně zesílil. „Jsou k dispozici osvědčené technologie pro decentralizovanou výrobu elektřiny, které jsou zároveň dostupné pro každého. V důsledku toho se občané stále častěji rozhodují, že budou elektřinu vyrábět ve vlastní režii,“ objasnila Katrin Gehlesová z NRW.BANK, podpůrné banky ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko.

Nejlepší články e-mailem