Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Ani vedro, ani chlad: optimální mikroklima v kanceláři 21. století
5 min 2830
24.6.2019 / Markéta Čepická / 5 min. čtení

Ani vedro, ani chlad: optimální mikroklima v kanceláři 21. století

Ani vedro, ani chlad: optimální mikroklima v kanceláři 21. století
V práci by nám mělo být tak akorát. V létě se nepřehřát, v zimě zase nemrznout. Vzduch by neměl být vysušený, ani příliš vlhký, měl by být čerstvý a čistý. Jedině tak se dobře pracuje a podáváme očekávané výkony.

Zní to celkem banálně, ale docílit toho všeho není úplně snadné. Mikroklimatické podmínky jsou jedním z nejdiskutovanějších témat týkajících se pracovního prostředí.

Klimatizace - infoboxPři sedavém zaměstnání v kanceláři obvykle pracovníci tráví většinu času před obrazovkou počítače, pohybu si mnoho neužijí, podle norem tak spadají do kategorie „I. Práce vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou.“ Teplotu každý vnímá velmi subjektivně. Není v kanceláři teplotní stav ten, který by se zavděčil lidem všem.

Je ti teplo, děvče?

Loňské letní měsíce byly poměrně horké, stejně tak je tomu letos. Bez klimatizací to nejde. Obecně se bez nich moderní kancelářské budovy neobejdou, ochlazovače vzduchu jsou dnes standardním vybavením. Při jejich používání je ale třeba nezapomínat na základní pravidla. „Jedním z největších mýtů je tvrzení, že kvůli klimatizaci v kanceláři jsou lidé věčně nemocní. Klimatizace za nic nemůže,“ upozorňuje Kristýna Woloszczuková, ze společnosti KLIMA RAPID.

Klimatizace

K tomu navíc dodává: „Největší chybou je, že si lidé teplotu v místnosti sníží oproti té venkovní velmi nízko. A když pak přecházejí ven, dostává tělo značný teplotní šok. Maximální doporučený rozdíl je 5 °C, spíše méně. Dalším úskalím je umístění klimatizace. Musíme co nejvíce dbát na to, aby nefoukala přímo na lidi. Bolesti hlavy nebo zad a časté nemoci jsou způsobeny pouze špatným používáním klimatizace. Naopak, pokud je klimatizace správně instalována a používána, pak nám pomáhá. Je prokázáno, že při vysokých teplotách pracuje mozek hůř. Abychom odváděli dobrou a zejména produktivní práci, potřebujeme, aby se nám ‚nezavařil‘.“

Zelené ikonky coby smírčí soudci

Jak ale například v kanceláři, kde sedí několik osob, vychytat, aby jednomu nebylo teplo a druhému zima? Zimomřivější to mohou řešit svetříkem, horkokrevní zase vzdušnou halenkou či košilí. Praxe však ukazuje, že funguje ještě jedno řešení, které má další podstatné benefity - úspory a ekologický provoz.

Klimatizace

„Co se týká spotřeby energií, uživatelé budov vyspívají, zvyšuje se jejich environmentální uvědomělost. Hlídají si, aby zařízení nebyla nehospodárná. Navíc pozorujeme snahu výrobců informovat uživatele o tom, kdy zařízení běží v úsporném provozu. Pozná se to podle „zelené ikonky“, na zařízení například svítí zelený lísteček. Uživatelé na takové informace skutečně reagují. Jsou ochotni potlačit svůj subjektivní pocit a třeba snést o něco vyšší teplotu, když vidí, že klimatizace svítí zeleně a jede v ekologickém režimu. Tenhle trend teď v Evropě hodně frčí,“ vysvětluje Petr Polách ml. ze společnosti Air Technology.

Chlazení na míru

I mezi klimatizacemi panují velké rozdíly. Musí se přizpůsobit mnoha okolnostem - velikosti kanceláří, jejich počtu, lokaci budovy ve městě či v přírodě, typu budovy (prosklená/zděná), množství lidí, kteří v místnosti pracují, technologickým zařízením umístěným v prostorech budov... 

Pokud se výkon klimatizace navrhne špatně, nebude dobře fungovat. Popřípadě bude mít zbytečně vysoký výkon, se kterým přichází větší proudění vzduchu a hluk. Ty nám mohou znepříjemňovat prostředí pro práci.
Kristýna Woloszczuková, KLIMA RAPID

„Podstatné je vnímat to, jak je budova situována a čemu má sloužit. Nejhůř dopadají budovy, kterým se vnucují systémy pro ně nevhodné nebo u kterých se investor snaží realizaci násilně zlevnit. My jako firma, která realizuje dlouhé roky klimatizace a větrání, máme nejraději přirozené větrání, tedy okna. Máme však rádi i klimatizace, které lidi neobtěžují studeným vzduchem. Vždy se však musí jednat o systémy s minimální energetickou náročností. Není od věci uvažovat i o vodním chlazení. Existuje mnoho způsobů, mezi nimi i takzvané chladicí trámce, což jsou velké plochy ochlazování (laicky řečeno), které nefoukají, jenom ochlazují přirozenou konvekcí,“ upozorňuje na širokou škálu řešení Petr Polách ml. z Air Technology.

Zařízení jsou stále inteligentnější

Chytré technologie si získávají své místo ve všech oborech, klimatizace nejsou výjimkou. Nejnovější zařízení mají už Wi-Fi konektivitu integrovanou, případně můžete modul pro připojení k Wi-Fi dokoupit.

Klimatizace

„Výhodou je samozřejmě ovládání na dálku, kdy si ráno před příjezdem do kanceláře můžete místnost vychladit nebo naopak vytopit. Zjistíte i momentální teplotu v kanceláři, nebo teplotu venku v místě pracoviště. Tyto základní funkce bude brzy zvládat každý Wi-Fi modul ke klimatizaci. Záleží pak na jednotlivých výrobcích, jaké další funkce zákazníkovi poskytnou,“ vysvětluje Kristýna Woloszczuková z KLIMA RAPID.

Chytré klimatizace dále umí například diagnostikovat klimatizační jednotku na dálku v případě poruchy nebo změnit její základní nastavení. Chybová hlášení, které tyto moduly umí zaznamenat, zjednoduší práci servisní firmám a pak i samotnému zákazníkovi.  

V létě chladí, v zimě hřeje

Ano, většina současných zařízení dokáže jak chladit, tak topit. Takové klimatizace fungují na bázi tepelného čerpadla „vzduch – vzduch“ a zvládnou vytopit místnost i při -15 °C, navíc efektivně, ekologicky a ekonomicky. Přesun tepla je totiž možný obousměrně. Při topení elektrickým kotlem zaplatíte až o 2/3 víc než při vytápění tepelným čerpadlem. Při topení plynem je úspora nižší, ale stále vysoká, kolem 35 %. Vytápění pomocí klimatizací se tak stává trendem, i když zatím spíše funguje jen jako doplňkové vytápění. 

Do klimatizací lze instalovat i filtry a mohou se tak stát i čističkami vzduchu. Moderní zařízení tak zbaví kancelář prachu i bakterií a stávají se díky tomu opravdu multifunkčním pomocníkem.

Nejlepší články e-mailem