Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Firmy mohou opět žádat o dotaci na fotovoltaiku, letos jen do konce dubna
1 min 11756
6.2.2018 / ela / 1 min. čtení

Firmy mohou opět žádat o dotaci na fotovoltaiku, letos jen do konce dubna

Firmy mohou opět žádat o dotaci na fotovoltaiku, letos jen do konce dubna
Přesně 2 miliardy korun jsou nyní vyčleněny z evropských zdrojů pro firmy, které uvažují o instalaci fotovoltaické elektrárny. Z dotace je možné získat prostředky na pokrytí až 80 procent způsobilých výdajů. Žádost je ale potřeba podat nejpozději do 30. dubna 2018.

Novou dotační výzvu zaměřenou na fotovoltaiku vyhlásilo na začátku tohoto roku ministerstvo průmyslu a obchodu. Prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceshopnost je nyní možné žádat o prostředky na instalaci fotovoltaických systémů. Minimální dotace činí 300 tisíc korun, horní strop dosahuje 100 milionů korun.

Stejně jako v případě Výzvy I je i tato dotační výzva určena firmám všech velikostí se sídlem mimo Prahu. Letošní novinkou je umístění fotovoltaiky a využití vyrobené energie. „Aby byl projekt podpořen, musí být fotovoltaika umístěna na střeše dotčeného objektu a minimálně 70 % celkového instalovaného výkonu musí podnik spotřebovat svou činností,” uvádí Ondřej  Vaněk, jednatel firmy PKV zabývající se energetickými audity.

Fve dotace

Další změna se týká podpory akumulace elektrické energie, o kterou je v rámci dotace také možné nově žádat. O tyto systémy však bývá podle Vaňka menší zájem, a to především z důvodu vysoké pořizovací ceny a dlouhé návratnosti celé investice.

V neposlední řadě se mění i systém vyhodnocování. „Tato výzva je nyní výzvou průběžnou, to znamená, že kdo dřív přijde, ten dřív bere. Proto doporučuji se s případnou realizací, resp. rozhodnutím o dotaci zažádat, neotálet,” dodává Vaněk s tím, že celý proces získání dotace od návrhu instalovaného výkonu po podání žádosti zabere zhruba jeden měsíc.

Příjem žádostí přitom letos končí o měsíc dříve, tedy k 30. 4. 2018. Nejjistější cestou, jak uspět, je obrátit se na profesionální zpracovatele žádostí o dotace. Prvním krokem by podle odborníků měla být studie proveditelnosti. Ta zjišťuje, jaký může být maximální instalovaný výkon FVE, ale také na kolik celý systém vyjde a jaká bude návratnost.

Studie by také měla přinést informace o tom, jestli se podaří získat potřebné dotační body. Pro úspěšné podání žádosti si firmy musí zajistit zpracování projektové dokumentace, rozpočtu, energetického posudku, žádosti o připojení k distributorovi elektřiny a podnikatelského záměru.

TIP

Pokud vás zajímají možnosti čerpání finančních prostředků z aktuálně otevřených dotačních titulů, kontaktujte nás!

Pomoc s celým procesem od návrhu instalovaného výkonu po realizaci fotovoltaického systému na střeše podniku nabízí i společnost E.ON.

Podrobné informace o výzvě naleznete na webu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Nejlepší články e-mailem