Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Posviťme si na kancelář 21. století
4 min 3307
24.4.2019 / Markéta Čepická / 4 min. čtení

Posviťme si na kancelář 21. století

Posviťme si na kancelář 21. století
Světlo v interiéru dokáže divy. Může ho pozvednout, opticky rozšířit, vyvolat dojem vzdušnosti, prostornosti, příjemného prostředí. V kanceláři, kde lidé tráví osm i více hodin denně, je dobré osvětlení jedním ze základních předpokladů pro to, aby se v ní její každodenní obyvatelé dobře cítili. A stejně dobře pracovali.

Je nad slunce jasnější, že přirozené světlo je základ. I umělé osvětlení ale může být docela věda. V moderní kanceláři je na něj totiž kladeno mnoho nároků – musí skvěle fungovat, mít perfektní design i maximálně úsporný provoz. A samozřejmě i v této disciplíně se stále více prosazují nejnovější chytré technologie.  

Okna, světlovody i atria

Přirozené světlo nemá konkurenci. Pro lidský organismus je nejprospěšnější, reagují na něj naše biorytmy, oči nejsou tolik namáhané. Nově stavěné kancelářské budovy proto obvykle disponují velkoformátovými okny nebo přímo prosklenými stěnami. Do odlehlejších koutů umí přirozené světlo dopravit také světlovody. Zkrátka dostatek denního světla je pro zřizovatele kanceláří jedním z hlavních sledovaných parametrů. 

Osvětlení v kanceláři.

Zapomínat nesmíme ani na zastiňovací techniku. Pracovní podmínky za sklem na přímém slunci by zvláště v parných dnech připomínaly šichtu ve skleníku. V tomto ohledu nestárnou rolety ani klasické žaluzie.„Chtěli jsme úsporné osvětlení, které by designově zapadlo do našeho interiéru, ale nejdůležitější pro nás bylo, aby se při něm našim lidem dobře pracovalo. Zvolili jsme dobře – vybrané osvětlení výborně doplňuje spoustu přirozeného světla, které do našich kanceláří proudí velkými okny a prosklenou střechou atria,“ popisuje proces výběru svítidel Petr Vavrik ze společnosti Livesport, která vloni dokončila výstavbu vlastní moderní kancelářské budovy. S ní vyhrála hlasování veřejnosti v soutěži Zasedačka roku.

Soulad přirozeného a umělého osvětlení

Primární požadavky na kancelářské osvětlení hlídají také hygienické normy. Ty předepisují 500 luxů pro pracoviště a zasedací místnosti a 300 luxů pro relaxační zóny a kuchyňky.

Kancelář.

„Při výběru osvětlení jsme věnovali pozornost především hodnotám pro optimální osvětlení v kombinaci s ohledem na pracovní prostor. Cílem bylo, abychom i v místech, kde není dostatek přirozeného osvětlení, poskytli zaměstnancům příjemné pracovní prostředí. V neposlední řadě však byl zvažován i ekonomický faktor. Skloubit vše bylo natolik složité, že jsme v některých případech museli zejména z ekonomických nároků ustoupit,“ říká Pavel Kunert ze společnosti Alef Nula, jejíž prostory vyhrály soutěž IT kancelář roku 2018.

Posvítit si na osvětlení

Ne vždy ale firmy věnují osvětlení svých kanceláří dostatečnou pozornost. „Zřizovatelé kanceláří osvětlení často chápou pouze jako nedílnou součást technického vybavení pracovních prostor a řeší ho jen v základní rovině. Tedy jako plošné, systémové osvětlení, zvané též ambientní. Kromě této základní jsou tady ale i další roviny. Jde o světla účelová či pracovní, tzv. task lighting, a světla akcentační či dekorační (accent lighting), která zřizovatelé často neřeší vůbec. Právě proto je důležitá role osvíceného architekta, který toto pohlídá. My, ve spolupráci s elektrikáři, vždy klademe důraz na všechny úrovně osvětlení,“ uvádí Jan Andrle, architekt společnosti CAPEXUS.

Kancelář.

Jak tedy na to? Osvětlení nad pracovním místem by mělo být umístěno tak, aby si pracovník nestínil a zároveň ho světlo neoslňovalo a nerušilo (tzv. glare). Nemělo by se odrážet v monitoru počítače. Vhodné je rozptýlené světlo, ideálně opatřené stmívačem. Intenzitu světla tak lze snadno regulovat. Co se týče barvy, sáhnout byste měli po měkkém světle s vyšší teplotou chromatičnosti, tedy spíše do běla.

Samostatnou kapitolou jsou openspace kanceláře. U nich se musí rozdělit osvětlení do jednotlivých zón tak, aby například sekce vzdálenější od okna mohla svítit se zapadajícím sluncem dříve a intenzivněji než ta, kde pracovníci sedí přímo u oken.

Žárovky, zářivky nebo „ledky“?

Zářivky vždy bývaly kancelářskou klasikou. Blikavým, mnohdy bzučícím trubicím už naštěstí odzvonilo. Moderní zářivky se ale v kancelářích stále využívají. Dovedou uspořit až 85 % energie a jejich životnost je až 10 000 h.

Okamžité ostré světlo umí dodat halogenová žárovka. Naopak tzv. úsporky, neboli kompaktní zářivky, plní svou funkci s mírně opožděným startem. Halogenka má zase oproti úsporným zářivkám nižší životnost a vyšší spotřebu. Ideálně bychom je tedy měli zkombinovat. A to naštěstí lze. Když cvaknete vypínačem, rozsvítí se zářivka i žárovka zároveň. Žárovka svítí plným výkonem hned a jakmile i zářivka naběhne na plný výkon, žárovka zhasne.

LED technologie obecně osvobodila designéry a poskytla celou řadu velice zajímavých a inovativních aplikací.
Jan Andrle, CAPEXUS


Budoucnost ovládnou inteligentní technologie

Nejvíce v současné době frčí LED svítidla. Mají snad všechna nej – jsou nejúspornější, mají nejdelší životnost (až 25 000 h), svítí okamžitě naplno, stálé zapínání a vypínání jim nijak neškodí, příliš se nezahřívají, jsou bezpečné, neblikají a navíc umí svítit v různých barvách. Také se snadno recyklují, protože neobsahují rtuť. Nabízejí i pestrou škálu tvarů. Tím výrazně zasáhly i do designu kancelářského osvětlení.

Nejlepší kanceláře a jejich architekti do osvětlení zapojují i nejnovějších chytré technologie. High-end řešení pracují s automatickými senzory pohybu a denního světla. Díky tomu přizpůsobují intenzitu a barvu světla aktuální situaci během dne. Šetří tím energii a vytvářejí optimální podmínky pro práci.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

„V moderním osvětlení vyniká například budova Main Point Pankrác, kde jsou v celém prostoru jako hlavní osvětlení kanceláří použity samostojné lampy se svitem jak dolů, tak do stropu, což vytváří příjemné odražené světlo. Navíc mají inteligentní systém rozpoznání přítomnosti osob, a tím regulují intenzitu osvětlení. Pokud někdo pouze prochází, lampa svítí například na 20 %, pokud se zdrží delší dobu, systém předpokládá, že se věnuje soustředěné práci, a lampa tak zvýší intenzitu,“ říká k tomu Jan Andrle ze společnosti CAPEXUS.


Pozor na časté světelné hříchy:

 • Nečistota na osvětlení
  Jakékoliv nečistoty snižují množství vydávaného světla.

   

 • Nevhodná výmalba
  Do tmavších prostor jsou nutné světlé odstíny, tmavší barvy světlo výrazně pohlcují a opticky zmenšují prostor. Totéž se týká i nábytku.

   
 • Špatně umístěný pracovní stůl
  Ani zády, ani čelem. Nejlepší je, když sedíte k oknu bokem.
   
 • Nevhodně umístěná světla
  Světla umístěná za pracovníky vytváří stín.
   
 • Svícení špatným směrem
  Kancelářská lampa by opět neměla oslňovat, stínidlo by mělo být neprůhledné a světelný zdroj by z ní neměl vyčnívat.
Nejlepší články e-mailem