Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Karel Pilný (Autocentrum BUPI): Úsporné osvětlení doporučuji všem firmám
2 min 3318
12.12.2018 / ela / 2 min. čtení

Karel Pilný (Autocentrum BUPI): Úsporné osvětlení doporučuji všem firmám

Karel Pilný (Autocentrum BUPI): Úsporné osvětlení doporučuji všem firmám
Na začátku 90. let minulého století otevřel Karel Pilný v malé obci na Pelhřimovsku autoopravnu a lakovnu. Už v roce 1997 se jeho rodinný podnik přesunul na Benešovsko a stal se certifikovaným prodejcem a servisem vozů KIA, o rok později přibyla značka SUZUKI. Dnes k němu kromě rozlehlého areálu autocentra v Lokti-Brzoticích patří i prodejní a servisní centrum značky KIA v Jihlavě. Autocentrum BUPI se pravidelně účastní ekologické soutěže E.ON Energy Globe, investovalo do úsporného osvětlení a plánuje instalaci fotovoltaického systému.

1.

Jak se od dob založení firmy proměnil váš vztah k ochraně životního prostředí?

Za pětadvacet let mého podnikání se můj vztah k životnímu prostředí změnil velmi výrazně. V našem oboru se to týká například recyklace pneumatik či automobilových baterií, likvidace autovraků, systému třídění odpadů, jejich evidence a likvidace, ale také vodního hospodářství. Například v autosalonu v Lokti máme samostatnou čističku odpadních vod. V rámci ochrany ovzduší jsme instalovali filtrační jednotky na servisních dílnách. S ekologií souvisí i způsob vytápění objektů – v jihlavském autosalonu využíváme zemní plyn, v autocentru Loket pak propan.

2.

Jak se vám vyplatila investice do úsporného osvětlení, které jste instalovali ve spolupráci se společností E.ON?

Před třemi lety jsme v obou našich autosalonech investovali peníze do výměny veškerého osvětlení za úsporné. Nyní mohu s jistotou říct, že to bylo rozhodnutí velice správné, jak po stránce technické, protože nový systém má mnohem vyšší svítivost, tak po stránce ekonomické. Spotřebu elektrické energie jsme díky tomuto opatření snížili o 28 % a když započítám předchozí častou výměnu světelných trubic u původních zářivek, pak je úspora ještě vyšší. Na základě této zkušenosti doporučuji ostatním firmám okamžitou výměnu osvětlení – opravdu se to vyplatí!

Bupi 1

3.

Jaké další cesty k energetické hospodárnosti využíváte?

Nechal jsem si zpracovat studii na využití fotovoltaiky v autosalonu Loket. Naše autocentrum splňuje parametry pro tento způsob výroby energie a jsem téměř rozhodnut tento projekt realizovat.

4.

Co vašemu autocentru přináší soutěž E.ON Energy Globe, které se pravidelně účastníte?

Do soutěže Energy Globe přihlašuji především vozidla, která prodáváme – zejména ta, která využívají čistě elektrický pohon jako třeba KIA Soul, nebo hybridní pohon, jako například KIA Niro - tento model se stal vítězem ankety Ekologické auto roku v České republice za rok 2017. Myslím, že zejména vozidla s hybridními motory mají velkou budoucnost pro běžné použití a pro jízdu čistě „městskou“ zase auta v plně elektrickém provedení. Projekty, se kterými se v E.ON Energy Globe setkávám, posouvají možnosti úspor a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí dopředu v každé oblasti, ať už jde o spotřebu vody, ekologické vytápění, nebo čistotu ovzduší.

Bupi 2

5.

Jaké vozy byste nabídl zákazníkovi, který se chce chovat k životnímu prostředí co nejšetrněji?

Značka KIA, kterou zastupujeme, investuje značné prostředky do vývoje vozidel na elektrický a na hybridní pohon. V současné době máme tři modely s touto technologií – Niro, Soul a Optima. Na rok 2020 pak KIA připravuje novinku – automobily se solární střechou, která bude dobíjet baterie u hybridních vozů, u čistě elektrických vozidel a dokonce i u automobilů s klasickými motory a zvyšovat jejich dojezd. Značka KIA bude do roku 2024 nabízet všechna vozidla s motory klasickými stejně jako s těmi hybridními a čistě elektrickými.

Nejlepší články e-mailem