Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

LED kouzelníci z UrbanVolt ukazují, jak na energetické úspory po Irsku
2 min 11695
13.8.2018 / jas / 2 min. čtení

LED kouzelníci z UrbanVolt ukazují, jak na energetické úspory po Irsku

LED kouzelníci z UrbanVolt ukazují, jak na energetické úspory po Irsku
Chtěla by vaše firma ušetřit na nákladech za energii jen díky výměně žárovek, ale nemá kapacitu ani peníze, které by mohla do projektu investovat? Irský startup přišel s unikátním modelem, díky kterému vás upgrade na LED osvětlení nebude nic stát. Zároveň má pomoct nahradit ve světě až miliardu neúsporných žárovek.

Co se stane, když vyměníte jeden milion klasických žárovek za moderní a úsporná LED světla? Pro firmy bude jistě zajímavé, že na ročních nákladech za energii souhrnně ušetří stamiliony korun. Benefitem pro společnost jsou pak nižší emise oxidu uhličitého, a to až do takové míry, jako byste ze silnic navždy odstranili tisíce vozů.

Alespoň to ukazuje irský startup UrbanVolt, který firmám už třetím rokem mění klasické osvětlení za LED zdroje, což není zas až tak nic neobvyklého. Ale i přesto má klienty z řad nadnárodních korporací, jako je farmaceutická Pfizer nebo hračkářská Hasbro. Nedávno se dokonce zařadila mezi nejrychleji rostoucí evropské startupy v žebříčku společnosti Inc. Neobvyklé totiž je, že samotné firmy výměna a údržba osvětlení nestojí v prvních pěti letech ani korunu.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

“Všechny firmy chtějí přispět svým dílem k lepšímu životnímu prostředí, často ale nemají čas a peníze k takovým investicím,” začíná vysvětlovat Edel Kennedy, marketingová manažerka UrbanVoltu, který firmám na své náklady a svým vybavením modernizuje osvětlení v jejich provozech, a pak se o něj ještě 5 let stará.

“Firmy nám dávají podíl z energetických úspor během pětiletého období, po kterém se stávají vlastníky nového osvětlení a po němž jim všechny ušetřené peníze zůstávají,” popisuje Kennedy unikátní obchodní model, který v UrbanVoltu nazvali Light as a Service (světlo jako služba). Díky tomuto přístupu se tak jakákoliv firma zbaví jak finančních, tak technologických rizik.

Urban Volt

Irský startup založili před třemi lety tři kamarádi a zároveň podnikatelé Kevin Maughan, Graham Deane a Declan Barrett, přičemž jejich investorem je i bývalá hvězda rugby Jamie Heaslip. Firma se sídlem v Dublinu v posledních dvou letech realizovala více než 250 projektů. Ve firmách tak už nahradila LED osvětlením přes milion žárovek, čím jim za tu dobu souhrnně ušetřila přes 40 milionů eur (v přepočtu více než miliardu korun).

Energetickou náročnost tím snížila podobně, jako kdyby došlo k odpojení více než šesti tisíc domácností od sítě. “Pokles emisí oxidu uhličitého je pak ekvivalentní tomu, jako kdybyste spálili 24 milionů litrů benzinu,” vypočítává dále Kennedy s tím, že cílem UrbanVoltu je hodnotu každým rokem zdvojnásobovat.

Nakročeno k tomu má více než dobře. I když už dělal několik projektů na evropské pevnině i v USA, nejvíce práce má stále v Irsku a celkové příjmy se mu v posledním roce zvedly o 1600 procent na 3,9 milionu eur. Irsko v sobě navíc nese další velký potenciál.

Urban Volt 2“Mnoho společností z žebříčku největších firem světa Fortune 500 má své divize či dokonce sídla v Irsku, takže pro ně obvykle pracujeme nejdříve v Irsku. Až když si ověří, že dostanou to, co jsme slíbili, zvou nás i do dalších zahraničních divizí,” říká manažerka UrbanVoltu.

A to je to, po čem UrbanVolt touží. Už jenom kvůli tomu, že se jako jedna z prvních firem přihlásila do soutěže od OSN s názvem Global Lighting Challenge, která má za cíl nahradit až 10 miliard klasických žárovek po celém světě za šetrné LED osvětlení. UrbanVolt zatím přispěl svou první metou v podobě milionu žárovek.

Nejlepší články e-mailem