Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

LED osvětlení hravě trumflo zářivky
2 min 4862
27.2.2017 / mac / 2 min. čtení

LED osvětlení hravě trumflo zářivky

LED osvětlení hravě trumflo zářivky
Strojírenská firma STARTECH, s. r. o., se specializuje na malosériovou a kusovou výrobu složitých a přesných dílců. O tom, že to dělá víc než dobře, svědčí i zakázka Evropské kosmické agentury (ESA) na výrobu součástek pro vesmírnou sondu Solar Orbiter. Špičková práce vyžaduje špičkové podmínky, proto vedení instalovalo v celé firmě LED osvětlení.

O LED se právem hovoří jako o osvětlení budoucnosti: má dobrou svítivost, dlouhou životnost a je šetrné k životnímu prostředí – neobsahuje toxické prvky a dokáže proměnit ve světlo až 50 procent elektrické energie. Největší předností LED produktů je úspora nákladů na elektrickou energii až 90 procent. 

Společnost STARTECH z Říčan u Brna zvažovala výměnu osvětlení již v době, kdy se LED objevilo na trhu a začalo být cenově dostupné. A poněvadž se výrobně zaměřuje na technicky náročné výrobky typu komponent do letadel, elektrických motorů nebo vědeckých přístrojů, loňská instalace toho nejmodernějšího osvětlení do výroby byla naprosto logickým krokem.

Velmi rychlá výměna

Kompletní výměna zářivkového osvětlení za celkem 826 LED trubic se dotkla všech výrobních a montážních prostor o celkové rozloze přes 2 800 m2. A zahrnula i nový výrobní objekt v Rosicích (3 500 m2), který vzniká ve dvou etapách a pro který STARTECH zvolil dva odlišné typy LED svítidel. V první již dostavěné části je zabudované osvětlení v režimu „rozsviť-zhasni“. Ve druhé, jež bude dokončena letos, jsou instalovaná tělesa vyšší kategorie, jež reagují na osvit a lze je stmívat.

„Rozhodli jsme se odstranit i dosud funkční zářivky. Nechtěli jsme mít ve firmě více typů osvětlení, především s ohledem na riziko komplikací spojených s výměnou světelných zdrojů,“ vysvětluje jednatel firmy Miloš Šildberger. Vzhledem k tomu, že LED trubice pasovaly do stávajících držáků, proběhla výměna velmi rychle. Čtyři dny trvající instalační práce prakticky nijak neomezily provoz firmy. 

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

Investice, která se za tři roky vrátí

Kvalita osvětlení se po modernizaci výrazně zlepšila, jak potvrzuje i zpětná vazba od zaměstnanců. LED si pochvalují, protože navozuje dojem intenzivního leč příjemného denního světla. Speciálně pracovníci oddělení kvality se podle jednatele obávali, zda nedojde ke zkreslení vnímání barev, ale jejich obavy byly liché

Společnosti STARTECH, která loni dosáhla ročního obratu 206 miliónů korun, uspoří ročně díky LED osvětlení asi 90 MWh, což představuje asi 190 tisíc korun. „Úspora na rezervovaném příkonu dosáhne zhruba 20 kilowatt, tedy 26 tisíc korun. Celkem tedy za rok ušetříme 216 tisíc korun,“ počítá Miloš Šildberger. 

LED osvětlení přinese firmě snížení provozních nákladů na osvětlení o téměř 64,5 procenta, přičemž investice se vrátí za 3 roky a 2 měsíce.  STARTECH považuje za výhodné financování formou 36 splátek - co měsíčně vynaloží na osvětlení, to současně uspoří, takže v cashflow se investice ve výsledku neprojeví. 

LED neznamená nebezpečný odpad

Obrábění jako hlavní činnost firmy s sebou sice nenese takřka žádnou ekologickou zátěž, přesto se společnost snaží chovat ekologicky. Jedním z argumentů hovořících ve prospěch LED osvětlení je i fakt, že zářivkové osvětlení je v kategorii nebezpečného odpadu, čili likvidace vadných těles je v jiném režimu, než je tomu u LED. Nemluvě o výhodě delší životnosti LED trubic. 

Dodejme, že spotřebu energie STARTECH dotuje z 20 procent vlastní produkcí ve fotovoltaické elektrárně o výkonu 140 kW. Ve výše zmíněném novém objektu bude využívat pro vytápění a chlazení tepelná čerpadla, která nezatěžují ovzduší.  

Startech

TIP

Společnost Startech, s.r.o. je zákazníkem E.ON. Zjistěte i vy, co vám můžeme nabídnout. Stačí vyplnit nezávazný formulář.

Nejlepší články e-mailem