Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Lithiové baterie na vzestupu: Nebudou jen doménou elektromobilů
3 min 14287
5.4.2018 / wac / 3 min. čtení

Lithiové baterie na vzestupu: Nebudou jen doménou elektromobilů

Lithiové baterie na vzestupu: Nebudou jen doménou elektromobilů
České firmy a domácnosti stále více investují do úspor. Evropská unie připravila několik opatření, která povedou ke snížení spotřeby energie a k podpoře alternativních zdrojů. Pozornost EU se v příštích letech zaměří na nízkoenergetické budovy. Stále důležitější roli bude hrát uskladňování energie. Podívejte se na trendy, které už dnes začínají měnit trh:
 

1.

Domy s téměř nulovou spotřebou energie

Přibližně 40 procent veškeré energie v Evropě spotřebují na svůj provoz budovy. Tlak na výstavbu nízkoenergetických domů ze strany EU proto roste. Nově od roku 2020 už nebude na území členských států možné postavit jiný dům než takový, který splňuje standard téměř nulové spotřeby energie. Pravidla vyplývající z evropské směrnice musí už dnes splňovat veřejné stavby či velké developerské projekty. Od ledna 2020 začnou platit také pro rodinné domy, které budou muset efektivněji využívat energii.

O nízkoenergetické bydlení v Česku roste v posledních letech zájem. Především pak o výstavbu v takzvaném pasivním standardu. Pasivní domy tvoří zhruba pět procent z celkového objemu nově postavených domů. Splňují přitom často ještě přísnější normy než zmíněné budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

Mezi Čechy začínají být úspory v domácnosti stále aktuálnějším tématem. Podle průzkumu agentury IPSOS, kterého se zúčastnily dva tisíce respondentů, se 88 procent Čechů doma snaží různými způsoby efektivněji využívat energii. Stále větší roli při výběru nových spotřebičů hraje právě jejich nízká spotřeba. Lidé více investují do zateplení svých domů a těsnění oken. Více jich také začíná pořizovat systémy na zachycení dešťové vody, kterou je následně možné využívat například pro splachování.

TIP

Chcete získat přehled o energetickém hospodaření vaší firmy a zjistit, jak snížit spotřebu energií? Pomůžeme vám najít úspory tam, kde je to nejefektivnější. Více na www.eon.cz/audit.  

2.

Úspory, které lze koupit na splátky

Nové budovy dnes již není obtížné postavit tak, aby spotřebovaly co nejméně energie a část si ještě samy vyráběly z obnovitelných zdrojů. Problém však často bývá se starými objekty, jejichž provoz stojí majitele velké peníze. Více firem proto dnes investuje do renovací a úsporných opatření. Podle průzkumu poradenské společnosti KPMG budou tuzemské podniky v příštích letech vyčleňovat stále větší množství peněz na to, aby eliminovaly zbytečné výdaje. Více než pětina oslovených společností plánuje v horizontu pěti let vyměnit osvětlení, začít lépe využívat odpadní teplo či zateplit některý ze svých objektů.

Investice do energetických úspor však nejsou vždy nejlevnější. A nejsou to vždy pouze firmy, které chtějí ušetřit. Města a obce by mohly modernizací budov škol, tělocvičen či radničních prostor ušetřit ročně desítky až stovky tisíc korun. Často však na renovaci nemají dostatek peněz v rozpočtu.

Toho v posledních letech začínají využívat energetické společnosti, které mají stále větší úspěch s takzvanými EPC projekty, neboli energetickými projekty se zárukou úspor. Služba spočívá v tom, že investici do modernizace nemovitosti v první fázi neprovádí majitel, ale právě energetická společnost. Ta majiteli garantuje roční úspory, ze kterých jí pak klient několik let splácí prvotní investici. Podle Asociace poskytovatelů energetických služeb ušetřili vlastníci nemovitostí v Česku tímto způsobem už tři miliardy korun. Nejčastěji jsou EPC projekty poptávány právě pro budovy škol.

Trendy

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

3.

Automatizace vyžaduje vlastní zdroje

České podniky stále více investují do automatizace výroby. Tento trend v poslední době podpořily nízké úrokové sazby a také rekordně nízká nezaměstnanost. Průmyslové podniky těžko shánějí lidi, a to jim brání v dalším růstu. Robotizace jim pomáhá tento problém částečně vyřešit. S postupující automatizací se však firmy stávají ještě více závislé na elektrické energii. Podle odborníků se dá očekávat, že se automatizované firmy budou v následujících letech snažit co nejvíce pojistit proti možným výpadkům elektřiny.

Už dnes přibývá v Česku firem, které si u svých továren staví vlastní zdroje energie. Oblíbené začínají být především kogenerační jednotky, které bez větších emisí vyrábí současně elektřinu i teplo. Teplo firmy využívají na vytápění svých objektů a elektřinu dodávají do sítě. Když nastane výpadek, kogenerační jednotka jim slouží jako záložní zdroj. Evropská komise navíc před časem schválila českou formu podpory pro tato zařízení uvedená do provozu do roku 2020. V programu na kogeneraci bylo vyčleněno celkem 429 milionů eur, tedy v přepočtu 11,3 miliardy korun. I to je pro české podniky motivací postavit si vlastní zdroj energie.

4.

Lithiové baterie jako ropa budoucnosti

Rozvoj lithiových baterií v následujících letech výrazně ovlivní byznys s energií. Investiční banka Goldman Sachs před časem lithium nazvala „ropou budoucnosti“. Podle odhadů se využití lithia mimo energetiku do roku 2025 smrskne ze současných 60 procent na necelou třetinu. Půjde zejména o baterie do elektromobilů a elektrických kol. Stoupat však bude také podíl baterií pro skladování elektřiny v přenosové síti.

Lithiové baterie se během několika let mohou stát běžnou součástí firemních budov, ale také domácností. Ty v bateriích budou skladovat energii, kterou si samy vyrábí například pomocí fotovoltaických panelů. Následně dostanou možnost tuto energii posílat zpět do sítě pro ostatní spotřebitele a prodávat ji. Vznikat tím budou takzvané virtuální elektrárny, které už dnes v Česku a ve větší míře pak v sousedním Německu fungují. Zhruba osm tisíc německých domácností už dnes může prodávat elektřinu z fotovoltaických panelů.

Uchovávání energie v lithiových baterií může domácnostem i firmám přinést nemalé úspory. V době špičky například získá vlastník budovy možnost omezit nákup drahé energie z veřejné sítě a využívat vlastní zdroje. Naopak v době, kdy je elektřina levná, obnovitelné zdroje poslouží k dobíjení těchto baterií. Jejich cena půjde podle odborníků v následujících letech dolů, naopak kapacita baterií bude nadále růst.

 

Nejlepší články e-mailem